Jacek Dyrdak| 
aktualizacja 

Nie tylko koronawirus. Ten wirus zabija po cichu. Ludzie boją się iść do szpitala

25

Podczas gdy koronawirus zbiera żniwo, inny śmiertelnie niebezpieczny wirus po cichu atakuje mieszkańców Ameryki Łacińskiej.

Walka z dengą w Indonezji. Groźny wirus zbiera żniwo
Walka z dengą w Indonezji. Groźny wirus zbiera żniwo (Getty Images)

Panamerykańska Organizacja Zdrowia (PAHO) ostrzega. Twierdzi, że 2020 rok będzie naznaczony wieloma przypadkami dengi – choroby wywoływanej przez wirusa o tej samej nazwie, przenoszonego przez komary.

Epidemia dengi wybuchła w Ameryce Łacińskiej pod koniec 2018 r. i jej skutki są odczuwane do dziś. W 2019 r. w obu Amerykach stwierdzono w sumie 3,1 miliona zachorowań. W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach zmarło ponad 1,5 tys. osób.

Zobacz też: Próbowali zarazić się koronawirusem. Niepokojące wideo z Los Angeles

Nie tylko koronawirus. Denga atakuje

Lekarze podkreślają, że w związku z pandemią COVID-19 walka z dengą zeszła na dalszy plan. Brakuje środków, a niektórzy pacjenci sami rezygnują z wizyty u lekarza, obawiając się zakażenia koronawirusem.

W tej chwili gwiazdą jest COVID-19 i to on otrzymuje całą uwagę, ale nadal mamy problemy z dengą – mówi dr Jaime Gomez ze szpitala w kolumbijskim mieście Floridablanca, którego cytuje agencja Reutera.

Eksplozja dengi w Paragwaju

W pierwszych 18 tygodniach 2020 r. w Paragwaju stwierdzono 42,710 przypadków dengi i 64 zgony. To dużo więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Wtedy odnotowano 384 przypadki i 6 zgonów.

Denga jest obecna także w Ekwadorze. Zanim pojawił się tam koronawirus, odnotowywano setki przypadków choroby, ale po stwierdzeniu COVID-19 statystyki zaczęły wyraźnie spadać.

To jasne, że te liczby są zaniżone. Liczba przypadków nie zmalała. To liczba diagnoz zmalała, co potwierdza, że system się całkowicie załamał – skomentował Esteban Ortiz z Universidad de las Américas w Quito.

Denga – objawy

Denga to infekcyjna choroba tropikalna. Do objawów należą gorączka, ból głowy, mięśni i stawów, a także charakterystyczna wysypka, podobna do tej, która występuje w odrze. Denga może prowadzić do śmierci, ale odsetek zgonów jest stosunkowo niski. W przypadku zastosowania odpowiedniego leczenia śmiertelność wynosi poniżej 1 proc.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić