Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KLS
|

Nie żyje zasłużony aktor. Niedługo obchodziłby 90. urodziny

90
Podziel się:

Warszawski Teatr Syrena przekazał smutne wiadomości. Nie żyje wybitny aktor - Tadeusz Wojtych. Wkrótce obchodziłby urodziny.

Nie żyje zasłużony aktor. Niedługo obchodziłby 90. urodziny
Tadeusz Wojtych (PAP)

W poniedziałek pojawiła się smutna wiadomość. Przekazał ją za pośrednictwem mediów społecznościowych warszawski Teatr Syrena. W piątek, 9 lipca zmarł Tadeusz Wojtych, jeden z najbardziej zasłużonych polskich aktorów. Miał 89 lat. Z "Syreną" związany był przez 15 lat. W sierpniu obchodziłby 90. urodziny.

Tadeusz Wojtych był jednym z założycieli gdańskiego Studenckiego Teatru Bim-Bom, którym opiekował się Zbigniew Cybulski. Występował tam m.in. z Bogumiłem Kobielą. Choć pierwszą propozycję przyjścia do Syreny dostał już w 1956 r., do naszego zespołu dołączył dopiero 20 lat później. Przed Syreną grał w gdańskim Wybrzeżu, Teatrze Polskim w Poznaniu, Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu oraz Polskim we Wrocławiu. Był obdarzony dużą vis comicą. Często grał role drugoplanowe, a ich wagę podkreślał słowami: to dwór robi króla. »Można być złym komediantem albo dobrym. Czyli wygłupiać się dobrze albo źle. A dobrze wygłupiać się można, kiedy ma się taką wrodzoną iskrę komizmu« - mówił w wywiadzie z okazji 75-lecia Teatru Syrena. Rodzinie i znajomym Tadeusza Wojtycha składamy kondolencje. Na zdjęciu Tadeusz Wojtych i Zofia Czerwińska w spektaklu Syreny pt. »Sprawa Romana K.« z 1989 r. - czytamy w opisie postu, który został udostępniony na Facebooku teatru.

Wojtych był wybitnym aktorem. Choć niemal przez całe swoje życie grał w teatrze, tak widzowie również mogą go znać. Wystąpił w takich superprodukcjach jak: "Quo vadis", "Akwarium", "Pianista", "Sara" czy "Katyń".

Za swoje zasługi artystyczne został wielokrotnie odznaczony. W  2009 r. otrzymał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(90)
Nienorma
rok temu
Tydzień temu byłem na pogrzebie sąsiadki... Nikt oprócz najbliższego otoczenia o tym nie wiedział Zmarł jakiś facet o którym pierwsze co słyszę i mają o tym wiedzieć wszyscy którzy to zobaczą? Dziwne te "przywileje"
Zyga
rok temu
Tragicznie stracił córkę.
Jotka
rok temu
Rodzimy się i odchodzimy. Jakby naturalne. Dla jednych żegnaj, dla innych do zobaczenia. Wyrazy kondolencji i szacunku dla Rodziny.
zgodnie z pla...
rok temu
Konopielka i rola Domina
BEZ PRZESADY
rok temu
WYBITNY ?
pawel
rok temu
umarł sam , czy się leczył ?
widz
rok temu
wspaniały aktor z poznańskiego fyrtla niedoceniony , niestety w naszym kraju nie ma dobrych scenarzystów dlatego wielu dobrych aktorów odeszło niespełnionych z tego powodu , w Polsce produkuje się dużo filmów trzeciego rzędu ..............
Polacy z Niem...
rok temu
To nie Polak , tylko żyd , bo wyzwoleniu 1945 przez armię czerwona nastała era NKWD i UB i KBW i żydowskich sędziów by wyeliminował Polska inteligencję , należało wymordować oficerów AK , żydzi opanowali szkoły wyższe , sądownictwo , prokuraturę , milicję , wojsko - sztab generalny - żyd kukliński i inni do jaruskigeneral - Jarozelski ilu on zdegradował generałów , oficerów i skazał ich na śmierć !!! Czemu do dnia dzisiejszego nie pozbawiono go stopnia wojskowego !!! Podobnie Kiszczak , żydzi rządzą w Polsce , są z lewa z prawa i w środku !!! To dlatego nigdy nie rozliczy się poprzednich ekip , to dlatego wariografów do tej pory nie ma w Sądach , Prokuraturach, komisji Sejmowej , Policji !!!!
DOL
rok temu
Warto dodać, że do Bim-Bomu trafił będąc będąc studentem Politechniki Gdańskiej i tak się rozsmakował w teatrze,że zaniechał być inżynierem i został aktorem.
Jacek Wrocław
rok temu
Szkoda
tjhj
rok temu
O kafelkarzu też będziecie pisac ze nie żyje. Zawod jak każdy inny.
Spoczywaj w p...
rok temu
uśmiałem się jednak z pisaniny, że "Quo Vadis" albo "Sara" to superprodukcje.
Poznańska pyr...
rok temu
Doskonały także w " Porwaniu Sabinek" w Teatrze Polskim w Poznaniu.To już tyle lat, a wspomnienie ciągle wywołuje uśmiech
Sam
rok temu
Żałuję!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić