Niedziela Palmowa 2024. Oto data. Czy wolno jeść mięso w ten dzień?

11

Niedziela Palmowa 2024 coraz bliżej! Ten dzień ma niewątpliwie bardzo duże znaczenie - wszystko za sprawą tego, że rozpoczyna Wielki Tydzień, a zatem okres poprzedzający Wielkanoc. Kiedy wypada Niedziela Palmowa 2024 i co ona oznacza? Wyjaśniamy.

Niedziela Palmowa 2024. Oto data. Czy wolno jeść mięso w ten dzień?
Kiedy obchodzimy Niedzielę Palmową? (Getty Images, Coompia77)

Tym razem Niedziela Palmowa wypada w dniu 24 marca 2024 roku. Ten dzień zajmuje szczególną pozycję w chrześcijańskim kalendarzu. Wszystko dlatego, że rozpoczyna Wielki Tydzień, który prowadzi do Wielkanocy.

Niedziela Palmowa stanowi upamiętnienie dla triumfalnego wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Właśnie wtedy witały go tłumy. Ludzie rozkładali na drodze swoje płaszcze, a także gałęzie palmowe i oliwne. Miało to symbolizować jego królewski status, ale i pokój, jaki przynosił.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Giertych znów spotka się z Wąsikiem? "Ja się nigdy nie spotkałem"

W Niedzielę Palmową wierni licznie gromadzą się w kościołach. W świątyniach katolickich i protestanckich dochodzi do uroczystego błogosławienia palm, a więc wiązanek z gałęzi oliwnych, palmowych, bukszpanu lub innych zielonych gałęzi, które następnie są niesione w procesji przez uczestników mszy. Później te palmy są przechowywane w domach jako symbol wiary i nadziei.

Niedziela Palmowa ma również głębsze znaczenie. Symbolizuje zmienność ludzkich nastrojów - od triumfu do tragedii. Jest to przypomnienie o ostatnim tygodniu życia Jezusa na ziemi - pełnym nauczania, cierpienia, śmierci i ostatecznie zmartwychwstania, co jest centralnym punktem wiary chrześcijańskiej. To okres refleksji nad cierpieniem, które Jezus przeżył za ludzkość, oraz nad własnym życiem i relacją z Bogiem.

Niedziela Palmowa. Czy można jeść mięso?

W Niedzielę Palmową wierni mają obowiązek uczestnictwa we mszy świętej - podobnie zresztą jak w każdą inną niedzielę.

W Kościele katolickim Niedziela Palmowa nie jest dniem postnym. Wobec tego śmiało można jeść mięso.

Inaczej sytuacja wygląda w Kościele prawosławnym. Tam Niedziela Palmowa uznawana jest za dzień postny. W związku z tym nie spożywa się mięsa i nabiału.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić