o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Anna Piątkowska-Borek
|

Niedziele handlowe wrócą? Możliwe zmiany w prawie. Znamy treść dokumentu

27
Podziel się

W niedzielę obowiązuje w Polsce zakaz handlu. W 2020 roku - w świetle obowiązujących przepisów - niedziele handlowe przypadają tylko 7 razy. W związku z pandemią koronawirusa pojawił się jednak pomysł, by znieść zakaz handlu, dzięki czemu każda niedziela byłaby handlowa.

Niedziele handlowe wrócą? Możliwe zmiany w prawie. Znamy treść dokumentu
Wrócą niedziele handlowe? (Pixabay)
bDyEanFh

Niedziele handlowe. Polacy chcą zniesienia handlu w niedzielę na czas pandemii

W związku z pandemią koronawirusa i koniecznością zachowania odpowiednich odstępów, po wprowadzeniu obostrzeń zaczęły tworzyć się długie kolejki. Zrobienie zakupów, przy jednoczesnym przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa, trwa dłużej niż dawniej. Pojawił się więc pomysł, by przywrócić niedziele handlowe na czas epidemii. I jak się okazało podczas przeprowadzonego 2 miesiące temu przez nas badania, aż 50 proc. osób chce powrotu niedziel handlowych.

bDyEanFj

O otwarciu sklepów w niedzielę mówiła też Rada Przedsiębiorców. Miałoby to wspomóc gospodarkę w kryzysie. "Apelujemy więc o otwarcie sklepów w niedzielę w czasie stanu zagrożenia epidemicznego oraz przez 180 dni po jego odwołaniu. Zawieszenie zakazu handlu pozwoli ochronić większą liczbę miejsc pracy w handlu i branżach ściśle z nim współpracujących, zwiększy sprzedaż oraz poprawi bezpieczeństwo sanitarne w czasie zakupów" - informowała Rada Przedsiębiorców.

Zniesieniem zakazu handlu w niedzielę branża handlowa chce walczyć z kryzysem. W czerwcu rząd rozwiał jednak jej nadzieje. Poinformowano, że nie jest rozważany powrót niedziel handlowych.

Więcej niedziel handlowych?

Czy teraz to się zmieni? "Fakt" podał, że dotarł do informacji o zniesieniu zakaz handlu w niedziele na czas pandemii i 180 dni po jego odwołaniu. "Zakaz wciąż obowiązywałby jednak w niedziele, w które jednocześnie przypada święto. Taki dokument wpłynął do Rady Dialogu Społecznego skupiającej pracodawców, związkowców i stronę rządową" - podał dziennik.

bDyEanFp
bDyEanFK
KOMENTARZE
(27)
Ada
6 miesięcy temu
Ja jestem pracownikiem handlu, i też chcę żyć po ludzku, a nie w niedzielę w pracy, a wy drodzy klienci przemyslcie swoje zakupy i nie chodzie po parę razy dla rozrywki do sklepu to nie będzie problemu, na spacer można iść z rodziną do parku, a nie do sklepu
Siajka
6 miesięcy temu
Jak pracujące to WSZYSCY biura szkoły a nie tylko HANDEL !!!!!
acae
6 miesięcy temu
Polacy chca aby sklepy w niedziele były zamkniete, to przedsiębiorcy chca otwarcia sklepów bo za mało zarabiaja
bDyEanFL
Nikos
6 miesięcy temu
Moim zdaniem we wszystkie niedziele sklepy powinny być zamknieta-jak najbardziej jestem za zakazem handlu.jezeli ludzie myślą że pandemia się skończy szybko to są w błędzie.ludziom porostu nie pasuje że zakaz handlu jest.prosze pomyślcie czasami o tych którzy dla waszego widzimisię musza w niedzielę iść do pracy-zamiast spędzać czas z rodziną.
dzambo
6 miesięcy temu
kazdemu sie nalezy niedziela wolna. dosc maja roboty w tygodniu . dlaczego to pracownicy sklepow siemaja bardziej narazac . chore spoleczenstwo
Najnowsze komentarze (27)
zrolla@o2.pl
3 miesiące temu
To jest jakaś paranoja i nic więcej. Ludzie chcą odpocząć w niedzielę A nie pracować
ola
3 miesiące temu
Każdy chciałby mieć wolną niedziele i spędzać czas z rodziną. A po za tym i tak ludzie nie przestrzegają zasad które obowiązują w tym momencie , jeszcze będzie więcej zakażeń jeśli otworzą w niedziele sklepy ,bo ludzie zamiast w domach to będą po galeriach chodzić i zakupy robić i będzie jeszcze więcej zakażeń niz do tej pory. Pracuje w sklepie i ludzie w ogóle nie robią od siebie odstępu maski pod nosem zamiast na nosie i i co to daje ?
Bulwersy
3 miesiące temu
Niektórzy ludzie pracują od pon do soboty nie mają czasu zrobić zakupów w tygodniu... Pracownicy handlowi zawsze mogą zmienić prace jeśli chcą mieć wolne niedziele, sami sobie wybrali taką pracę ...
Realista
3 miesiące temu
To absolutnie błędne myślenie. Otwarcie sklepów w niedzielę nie zmniejszy kolejek w sklepach. To mit. Spowoduje to jedynie to, że w niedzielę ludzie będą się piętrzyć bardziej niż w każdy inny dzień - bo moda na łażenie po galeriach w niedzielę w Polsce nie przemija. Epidemicznie będzie to miało odwrotny efekt. W tym projekcie chodzi tylko o kasę - o nic więcej. Zwykły handel nie odnotowuje spadków przez wolne niedziele. Wręcz przeciwnie. To lobby restauratorów, cukierników itp. naciska bo niedziela przy szwędających się po galeriach tłumach, to dla nich kokosy.
Ghhh
6 miesięcy temu
W niedziele to człowiek chce odpocząć i poświęcić czas na inne domowe sprawy... Niedziela to jedyny tak spokojny dzień... Na dworzu jest tak spokojnie, bez harmideru... I pewnie mniej spalin, bo ludzie mniej jeżdżą, bo sklepy zamknięte... NIE PSUJCIE TEGO!
Qwerty
6 miesięcy temu
Aha... Spoko... A niedziele wolne od handlu to jedyne moje wolne od pracy... -_-
Borys
6 miesięcy temu
A po co ruszać ten zakaz w ogóle? Częściej otwarte sklepy to więcej zakażeń, a koronawirus wcale nie ustępuje. Jest w tej ustawie tyle wyjątków, sądziałające Żabki, są ABC, że każdy jak chce i tak może zrobić zakupy w niedziele.
Klara
6 miesięcy temu
W żadne zniesienie czy likwidację zakazu handlu nie wierzę, raz że to kompletnie niepotrzebne, a zyski z niego będą marginalne, a dwa że za zakazem stoi kościół i solidarność, a zrobić coś w tym kraju wbrew tym sitwom jeszcze się nie udało, co więcej jestem pewna, że niestety nastąpi zaostrzenie tego prawa.
bDyEanFD
Wojas
6 miesięcy temu
O przywróceniu handlowych niedziel nie powinna mówić tylko Rada Przedsiębiorców, ale również Rada Pracowników i Rada Klientów, jak pluralizm, to pluralizm. Uważam, że nie ma sensu przywracać handlowych niedziel a prą do tego tylko supermarkety, bo reszta - pracownicy i klienci już się przyzwyczaiła.
WOLNy
6 miesięcy temu
Jak przedsiebiory chcą handlowych niedziel to niech zasowają w niedzielę. Będą mieli niedzielę handlową. Nie będę się nudzić i wymyślać głupich ustaw. Jak chcą więcej zarabiać to mogą pracować w niedzielę i nie zmuszać ludzi którzy chcą mieć niedzielę dla rodziny.
Natalka
6 miesięcy temu
Jak najbardziej niedzielę powinny być zamknięte. Pracuje w handlu i zamiast w pracy wolę ten dzień spędzić z dziećmi . Uważam że 6 dni w tygodniu wystarcza na zrobienie zakupów i pic na wodę że przez zamknięte sklepy w niedzielę powodują sie kolejki. WOLNE NIEDZIELE, WOLNE NIEDZIELE!!!
Anonim
6 miesięcy temu
Ja pracuje ale nie w handlu oraz nie w biurze. I nie marudzę jak co nie którzy. Czasem nawet mam tylko niedzielę wolna i kiedy mam zrobić sobie zakupy
Aaaaa
6 miesięcy temu
Więc biura i urzędy też niech pracują.!!!! W dużych marketach nie ma już zachowania odstepow od dawna!!! Dlaczego tylko handel ma być w niedzielę biura też mogą pracować!!!! Ludzie są wygodnie i kolejki będą zawsze i długie!!! Niedzielę powinny być wolne jedyny dzień odpoczynku i dla spędzony czas z rodziną!!!
Zordon
6 miesięcy temu
Od początku tej durnej ustawy uważałem że to głupi pomysł. Handel powinien iść pełna para a nie jakieś wolne niedzielę. Nie pasuje komuś niech szuka innej pracy.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić