Wróć na
Anna Piątkowska-Borek
|

Niedziele handlowe wrócą? Możliwe zmiany w prawie. Znamy treść dokumentu

23
Podziel się

W niedzielę obowiązuje w Polsce zakaz handlu. W 2020 roku - w świetle obowiązujących przepisów - niedziele handlowe przypadają tylko 7 razy. W związku z pandemią koronawirusa pojawił się jednak pomysł, by znieść zakaz handlu, dzięki czemu każda niedziela byłaby handlowa.

Niedziele handlowe wrócą? Możliwe zmiany w prawie. Znamy treść dokumentu
Wrócą niedziele handlowe? (Pixabay)
bCNvytkl

Niedziele handlowe. Polacy chcą zniesienia handlu w niedzielę na czas pandemii

W związku z pandemią koronawirusa i koniecznością zachowania odpowiednich odstępów, po wprowadzeniu obostrzeń zaczęły tworzyć się długie kolejki. Zrobienie zakupów, przy jednoczesnym przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa, trwa dłużej niż dawniej. Pojawił się więc pomysł, by przywrócić niedziele handlowe na czas epidemii. I jak się okazało podczas przeprowadzonego 2 miesiące temu przez nas badania, aż 50 proc. osób chce powrotu niedziel handlowych.

O otwarciu sklepów w niedzielę mówiła też Rada Przedsiębiorców. Miałoby to wspomóc gospodarkę w kryzysie. "Apelujemy więc o otwarcie sklepów w niedzielę w czasie stanu zagrożenia epidemicznego oraz przez 180 dni po jego odwołaniu. Zawieszenie zakazu handlu pozwoli ochronić większą liczbę miejsc pracy w handlu i branżach ściśle z nim współpracujących, zwiększy sprzedaż oraz poprawi bezpieczeństwo sanitarne w czasie zakupów" - informowała Rada Przedsiębiorców.

bCNvytkn

Zniesieniem zakazu handlu w niedzielę branża handlowa chce walczyć z kryzysem. W czerwcu rząd rozwiał jednak jej nadzieje. Poinformowano, że nie jest rozważany powrót niedziel handlowych.

Więcej niedziel handlowych?

Czy teraz to się zmieni? "Fakt" podał, że dotarł do informacji o zniesieniu zakaz handlu w niedziele na czas pandemii i 180 dni po jego odwołaniu. "Zakaz wciąż obowiązywałby jednak w niedziele, w które jednocześnie przypada święto. Taki dokument wpłynął do Rady Dialogu Społecznego skupiającej pracodawców, związkowców i stronę rządową" - podał dziennik.

bCNvytkO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(23)
Ada
2 tyg. temu
Ja jestem pracownikiem handlu, i też chcę żyć po ludzku, a nie w niedzielę w pracy, a wy drodzy klienci przemyslcie swoje zakupy i nie chodzie po parę razy dla rozrywki do sklepu to nie będzie problemu, na spacer można iść z rodziną do parku, a nie do sklepu
Siajka
2 tyg. temu
Jak pracujące to WSZYSCY biura szkoły a nie tylko HANDEL !!!!!
acae
2 tyg. temu
Polacy chca aby sklepy w niedziele były zamkniete, to przedsiębiorcy chca otwarcia sklepów bo za mało zarabiaja
bCNvytkP
Nikos
2 tyg. temu
Moim zdaniem we wszystkie niedziele sklepy powinny być zamknieta-jak najbardziej jestem za zakazem handlu.jezeli ludzie myślą że pandemia się skończy szybko to są w błędzie.ludziom porostu nie pasuje że zakaz handlu jest.prosze pomyślcie czasami o tych którzy dla waszego widzimisię musza w niedzielę iść do pracy-zamiast spędzać czas z rodziną.
dzambo
2 tyg. temu
kazdemu sie nalezy niedziela wolna. dosc maja roboty w tygodniu . dlaczego to pracownicy sklepow siemaja bardziej narazac . chore spoleczenstwo
Najnowsze komentarze (23)
Ghhh
1 tyg. temu
W niedziele to człowiek chce odpocząć i poświęcić czas na inne domowe sprawy... Niedziela to jedyny tak spokojny dzień... Na dworzu jest tak spokojnie, bez harmideru... I pewnie mniej spalin, bo ludzie mniej jeżdżą, bo sklepy zamknięte... NIE PSUJCIE TEGO!
Qwerty
1 tyg. temu
Aha... Spoko... A niedziele wolne od handlu to jedyne moje wolne od pracy... -_-
Borys
2 tyg. temu
A po co ruszać ten zakaz w ogóle? Częściej otwarte sklepy to więcej zakażeń, a koronawirus wcale nie ustępuje. Jest w tej ustawie tyle wyjątków, sądziałające Żabki, są ABC, że każdy jak chce i tak może zrobić zakupy w niedziele.
Klara
2 tyg. temu
W żadne zniesienie czy likwidację zakazu handlu nie wierzę, raz że to kompletnie niepotrzebne, a zyski z niego będą marginalne, a dwa że za zakazem stoi kościół i solidarność, a zrobić coś w tym kraju wbrew tym sitwom jeszcze się nie udało, co więcej jestem pewna, że niestety nastąpi zaostrzenie tego prawa.
Wojas
2 tyg. temu
O przywróceniu handlowych niedziel nie powinna mówić tylko Rada Przedsiębiorców, ale również Rada Pracowników i Rada Klientów, jak pluralizm, to pluralizm. Uważam, że nie ma sensu przywracać handlowych niedziel a prą do tego tylko supermarkety, bo reszta - pracownicy i klienci już się przyzwyczaiła.
WOLNy
2 tyg. temu
Jak przedsiebiory chcą handlowych niedziel to niech zasowają w niedzielę. Będą mieli niedzielę handlową. Nie będę się nudzić i wymyślać głupich ustaw. Jak chcą więcej zarabiać to mogą pracować w niedzielę i nie zmuszać ludzi którzy chcą mieć niedzielę dla rodziny.
Natalka
2 tyg. temu
Jak najbardziej niedzielę powinny być zamknięte. Pracuje w handlu i zamiast w pracy wolę ten dzień spędzić z dziećmi . Uważam że 6 dni w tygodniu wystarcza na zrobienie zakupów i pic na wodę że przez zamknięte sklepy w niedzielę powodują sie kolejki. WOLNE NIEDZIELE, WOLNE NIEDZIELE!!!
Anonim
2 tyg. temu
Ja pracuje ale nie w handlu oraz nie w biurze. I nie marudzę jak co nie którzy. Czasem nawet mam tylko niedzielę wolna i kiedy mam zrobić sobie zakupy
bCNvytkH
Aaaaa
2 tyg. temu
Więc biura i urzędy też niech pracują.!!!! W dużych marketach nie ma już zachowania odstepow od dawna!!! Dlaczego tylko handel ma być w niedzielę biura też mogą pracować!!!! Ludzie są wygodnie i kolejki będą zawsze i długie!!! Niedzielę powinny być wolne jedyny dzień odpoczynku i dla spędzony czas z rodziną!!!
Zordon
2 tyg. temu
Od początku tej durnej ustawy uważałem że to głupi pomysł. Handel powinien iść pełna para a nie jakieś wolne niedzielę. Nie pasuje komuś niech szuka innej pracy.
Sprzedawca
2 tyg. temu
Szanowni Państwo. Mówienie że Polacy chcą otwarcia galerii w niedziele to tak samo jak mówienie że Polacy chcą Andrzeja Dudę na Prezydenta.Po pierwsze wszyscy pracujący są zadowolenie że mają zapewniony dzień wolny na który mogą zaplanować sobie z wyprzedzeniem nawet wielomiesięcznym jak go spędzą. Jest duża grupa Ludzi niezadowolonych bo nie ma gdzie się podziać w tym czasie. Tłumaczenie względami ekonomicznymi nie ma racji bytu w sklepach np z elektroniką gdzie dzisiaj obrót w poniedziałek jest lepszy niż w wekendowe piątek i sobotę i widzę to co tydzień w pracy. Ostatnio podczas niedzieli pracującej pod galerią w małym mieście do godziny 12ej zobaczyłem jeden zaparkowany samochód.
Brzoza
2 tyg. temu
To nie tak. Myślę że wszyscy pracownicy handlu powinni w niedzielę odpoczywać z Rodziną a my w ciągu tygodnia znajdziemy tyle czasu na zakupy. Dziękuję!
._.
2 tyg. temu
Wolne niedziele dla księży!
Tom
2 tyg. temu
Po co mi wolna niedziela skoro wszystko jest pozamykane?
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić