Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Arkadiusz Jastrzębski
|
aktualizacja

Niemcy ofiarami Hitlera? "Bulwersujący sondaż"

42
Podziel się:

Ponad połowa Niemców uważa, że ich rodzina była ofiarą Hitlera. - Mamy do czynienia ze zniekształceniem pamięci historycznej - komentuje Andreas Zick z Uniwersytetu Bielefeld.

Aż 54,4 proc. Niemców zalicza swoją rodzinę do ofiar polityki Hitlera
Aż 54,4 proc. Niemców zalicza swoją rodzinę do ofiar polityki Hitlera (PAP, DPA)

Tylko 17,7 proc. Niemców przyznaje, że wśród ich przodków byli sprawcy nazistowskich zbrodni. Bulwersujące dane pochodzą z opublikowanego właśnie raportu Fundacji Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość (EVZ) i Uniwersytetu Bielefeld.

Z kolei 18 proc. uczestników sondażu oświadczyło, że osoby z ich rodziny pomagały osobom prześladowanym przez nazistów. Dla potrzeb raportu pracownicy placówki w Bielefeld przeprowadzili rozmowy telefoniczne z ponad 1000 osobami.

Zobacz także: Zobacz także: Antysemityzm jako oficjalna polityka? Jan Tomasz Gross: „to straszne”

Jedynie niewielki odsetek uczestników ankiety poczuwa się do winy za Holokaust. Wypowiedź: "Czuję się winny za Holokaust, chociaż ja sam nie zrobiłem nic złego" poparło zdecydowanie 4,5 proc. ankietowanych. Możliwość zaakceptowania tej opinii zasygnalizowało 5,9 proc.

55,7 proc. pytanych zdecydowanie odrzuca winę, dalsze 20,5 proc. raczej ją odrzuca. Niemal połowa uczestników badań obawia się, że Holokaust może się powtórzyć.

Nie istnieje kult winy

Andreas Zick z Instytutu interdyscyplinarnych badań nad konfliktami i przemocą Uniwersytetu Bielefeld podkreśla, że wyniki badań obalają propagowany przez koła prawicowe mit o panującym w Niemczech "kulcie winy".

Z raportu wynika, że większość Niemców interesuje się historią. 27,7 proc. deklaruje bardzo duże zainteresowanie minionymi dziejami, 32,5 proc. ocenia swoje zainteresowanie jako raczej duże. Głównym źródłem wiedzy historycznej jest szkoła (98,4 proc.) i w coraz większym stopniu - szczególnie dla młodzieży - internet (94,3 proc.).

Ponad 50 proc. Niemców uznało wizytę w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym za wydarzenie mające szczególne znaczenie dla ukształtowania postawy wobec przeszłości. Za najważniejsze wydarzenie od 1900 roku 39 proc. Niemców uznało ponowne zjednoczenie kraju w 1990 roku. Nieco mniej, bo 37 proc., wskazało na II wojnę światową.

Obozy były niemieckie

Odnosząc się do polskiej ustawy o IPN, szef fundacji EVZ Andreas Eberhardt powiedział Deutsche Welle, że "Niemcy nie rozumieją, co obecnie dzieje się w Polsce".

- To przecież oczywiste, że obozy koncentracyjne były niemieckie, były obozami założonymi przez Niemców. Nie można jednak narzucać za pomocą ustawy poglądów na historię, nie można w ten sposób ograniczać wolności badań - zastrzegł.

- Niemcy wzrastają w świadomości, że to były niemieckie obozy, że Niemcy je zbudowali - zaznaczył Eberhardt. Jak dodał, "bardziej złożona sytuacja panuje w Izraelu".

Jacek Lepiarz, Berlin

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Deutsche Welle
KOMENTARZE
(42)
margreth
2 lata temu
Ptasi mozdzku,kimze ty jestes i gdzie mieszkasz,ze wiesz to NAJLEPIEJ? HITLER WIERZYL W TEORIE DARWINA BO WTEDY NIE ZOSTALA JESZCZE OBALONA I JAKO MESJASZ WSZYSTKICH NARODOW CHCIAL JA PRZYSPIESZYC OSZCSZCZAJAC SWIAT Z PASOZYTOW! Zanim zabral sie do OCZYSZCZANIA SWATA z tych nieuzytecznych i nikomu niepotrzebnych gatunkow,jak z chwastow,ktore same sie zasiewaja i nigdy nie stana kwiatami ZACZAL OCZYSZCZAC SWOJ WLASNY NAROD! Wyeliminowal z zyjacych nie tylko homoseksualistow,ktorych uwazal za wynaturzonych na wlasna reke podludzi,ale tez tych wszystkich,ktorzy nie sa produktywni i sami na siebie nie sa wstanie zapracowac,czyli wszystkich ulomnych i chromych co przyplacilo zyciem setkitysiace ludzi i jako zadra tak gleboko utkwilo w niemieckim narodzie,ze niemcy do lat 60-tych bali sie przyznac,ze sa psychicznie chorzy,przez co kazdy kto mial depresje,czy jakas inna psychiczna chorobe,znosil to w milczeniu co najczesciej konczylo sie samobojstwem! Z czego wnioosek prosty,ze do 60-tych lat,niemcy pokutowali za bledy swojego wodza!
btb
4 lata temu
obozy nie były niemieckie, tylko hitlerowskie. System totalitarny jest wszechwładny i nie istnieje prosta możliwość sprzeciwu. W czasie stanu wojennego Jaruzelskiego za odmowę wykonania rozkazu w pracy groziła kara śmierci. Obecnie ograniczenia podważają wolność wyboru.
Jarus
4 lata temu
Hitler tez lubil koty.
S D
4 lata temu
szkoda Adolfa był gicior
Pl
4 lata temu
Czyżby prima aprilis juz się zblizal
a to ci heca
4 lata temu
wygląda na to że Hitler był człowiekiem Stalina i robił wszystko żeby wymordować wszystkich Niemców w pień, a Niemcy go mieli za Boga hahaha
hehe
4 lata temu
we wszystkich mediach niemieckich tak właśnie sie przedstawia adolfa - jako dyktatora co zniewolił niemcy he he , to oficjalna niemiecka wersja , a kto go wybrał? i popierał
eh
4 lata temu
złodziejski i kłamliwy naród - ile rodzin niemieckich ma cos zrabowanego w czasie wojny ? ile rodzin niemieckich korzystało z niewolniczej pracy -praktycznie kazdy bauer , ilu głosowało na partie i adolfa , eh
xxxx
4 lata temu
Faktem jest że szwaby zostały wypędzone z przepięknych ziem Dolnegośląska. Tylko że Hitler nic by nie zrobił żeby żydy z usa i Niemiec go nie uzbroiły.. Oficjalnie jako przeciwwaga bolszewikom a chodziło o danie Polski żydom. żydy musiały czekać 45 lat aby wynależć bolka.
KRÓL
4 lata temu
PO CO IM TO BYŁO POTRZEBNE?
???
4 lata temu
Niech zapytają ilu trzyma w domu z dumą czarny krzyż zasługi dziadka lub ojca z II wojny. 90 % ?
X
4 lata temu
Posłuchajcie TVNu - myślicie że tylko Niemcy tak myślą ... ???
GWS2016
4 lata temu
Niemcy nie mieli pretensji do Hitlera za wywołaną wojnę. Mieli za to, że przegrał. Ich matki i ich ojcowie.
Gonzaga
4 lata temu
Dziennikarzyna Kociszewski już w pytaniu-sugeruje odpowiedż!!! No,a czego można się było spodziewać po "historyku"???","profesorze"??? Grossie?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić