aktualizacja 

Wuhan. Niepokojące doniesienia z Chin

247

Xi Jinping konsekwentnie utrzymuje, że przyjęta przez niego polityka "zerowej tolerancji" dla COVID-19 odniosła sukces. Jednak ostatnie wydarzenia na terenie Chin, pokazały, że prezydent nie miał racji. Do zachorowań doszło w "kolebce" pandemii.

Wuhan. Niepokojące doniesienia z Chin
Xi Jinping uważał, że odniósł sukces. Czas zweryfikował jego przekonanie (Getty Images, 2022 Getty Images)

W ubiegłym tygodniu Xi Jinping odwiedził Wuhan w środkowej części kraju. Wybór prezydenta Chin nie był przypadkowy: to właśnie w tym mieście wykryto pierwsze oficjalne przypadki zarażenia koronawirusem, co na przestrzeni kolejnych miesięcy doprowadziło do globalnej pandemii.

Chińska polityka "zerowej tolerancji" dla COVID-19 okazała się fiaskiem?

W trakcie wizyty w Wuhan Xi Jinping zachwalał politykę "zerowej tolerancji" dla COVID-19. Jak przekonywał prezydent Chin, właśnie dzięki wprowadzaniu rygorystycznych zasad na każdym obszarze, gdzie doszło do nowego zachorowania, państwo uporało się z koronawirusem.

Zawsze stawialiśmy ludzkie życia na pierwszym miejscu, ciężko pracowaliśmy, aby zapobiec zarówno napływaniu wirusa z zewnątrz, jak i jego rozprzestrzenianiu się na terenie kraju – podkreślał Xi Jinping w trakcie przemówienia (Daily Mail).
Zobacz także: Zobacz też: Zapomnieliśmy o COVID-19? Lekarz wskazuje błędy rządu

Jak jednak podaje portal Daily Mail, zaledwie kilka dni po wizycie prezydenta Chin wybuchł skandal. W Wuhan doszło do dwóch nowych zachorowań na COVID-19. Obaj zarażeni to pracownicy lokalnego portu, którzy przechodzą zakażenie koronawirusem bezobjawowo. To pierwsza taka sytuacja w środkowych Chinach od miesięcy.

Tylko w piątek 1 lipca w Chinach potwierdzono łącznie 183 przypadki zachorowań na COVID-19. Odnotowano je na terenie całego kraju, dodatkowo tylko u 38 z zakażonych doszło do wystąpienia kaszlu, gorączki czy innych symptomów. Pozostali chorzy pozostają pacjentami "bezobjawowymi".

W konsekwencji wystąpienia tak licznych przypadków koronawirusa na terenie Chin zarządzono przeprowadzanie masowych testów. Tylko w okolicach Wuhan odbyły się już trzy rundy badań, a czwarta jest w toku.14 151 osoby, które miały kontakt z chorymi na COVID-19, zostały poddane ścisłej kwarantannie i obserwacjom.

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić