Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
|
aktualizacja

Niepokojące informacje o inwigilacji w Polsce. Pegasus to nie koniec?

424
Podziel się:

Wtorkowe informacje CitizenLab o podsłuchiwaniu Michała Kołodziejczaka i Tomasza Szwejgierta wywołały burzę. Lider rolniczej Agrounii i współautor książki o Mariuszu Kamińskim mieli być podsłuchiwani Pegasusem. Ale są i inne systemy. I prawdopodobnie działają też w Polsce.

Niepokojące informacje o inwigilacji w Polsce. Pegasus to nie koniec?
Michał Kołodziejczak był inwigilowany Pegasusem (PAP)

Według ustaleń CitizenLab, na liście podsłuchiwanych przy pomocy Pegasusa pojawiły się kolejne nazwiska. Do prokurator Ewy Wrzosek, mec. Romana Giertycha i senatora Krzysztofa Brejzy dołączyli Michał Kołodziejczak i Tomasz Szwejgiert.

Pierwszy z nich jest liderem Agrounii. To organizacja rolnicza, znana z protestów wobec polityki rolnej rządu. Agrounia wielokrotnie organizowała demonstracje i działała w kontrze do polityki rządu. Kołodziejczak miał być inwigilowany w 2019 roku.

Szwejgiert to dziennikarz i zastępca redaktora naczelnego portalu "Służby specjalne". Zanim podjął pracę w mediach, miał być związany z CBA. Jest również współautorem biograficznej książki o szefie MSWiA i koordynatorze służb specjalnych, Mariuszu Kamińskim. Dwukrotnie odbywał karę więzienia. Twierdzi, że był niewinny. Agencja Associated Press, powołująca się na ustalenia Citizen Lab pisze, że miał być inwigilowany aż 21 razy, również w 2019 r.

Zobacz także: Michał Kołodziejczak inwigilowany Pegasusem. Posłanka apeluje do wyborców PiS

Agentury nie rozpracujesz w laboratorium

Producent Pegasusa - izraelska firma NSO Group - wstrzymała dostawy i wsparcie techniczne dla Polski. W praktyce oznacza to, że system nie działa. Przynajmniej oficjalnie. Ale - jak mówią rozmówcy o2.pl - nie oznacza to "zastoju w biznesie". Inwigilacja różnych osób trwała i... prawdopodobnie trwa.

Jeden z naszych rozmówców mówi o Michale Kołodziejczaku, że do jego rozpracowania używano "innych środków, których akurat CitizenLab nie rozpracuje". Co to oznacza? Mówiąc krótko to, że lider Agrounii mógł być inwigilowany przy użyciu najstarszych, sprawdzonych przez służby specjalne metod. Chodzi o użycie osób zadaniowanych. Czy w otoczeniu Kołodziejczaka byli agenci?

Nie potwierdzam, nie zaprzeczam - ucina krótko nasz rozmówca.

Nie tylko Pegasus

Ale nawet jeśli Pegasus nie działa, to służby nie są głuche ani ślepe. Oprócz słynnego już systemu izraelskiego, działają i inne, produkowane w różnych krajach.

Jednym z nich ma być system Predator. To mniej znane narzędzie, również mające jednak duże możliwości inwigilacji. Też jest produkcji izraelskiej. Czy Polska również używa innych niż Pegasus systemów?

Zdziwiłbyś się. O Pegasusie wszyscy mówią... i bardzo dobrze. Niech mówią - uśmiecha się rozmówca o2.pl. I dodaje, że w Polsce w użyciu może być od trzech do pięciu różnych systemów inwigilacyjnych.

Przekonuje również, że synergiczne działanie obu systemów daje naprawdę ogromne możliwości wobec przestępców czy np. grup terrorystycznych.

Kto jeszcze?

Dotąd Pegasus kojarzony był przede wszystkim z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym. Były funkcjonariusz jednej ze służb mówi o2.pl, że na wykorzystanie Pegasusa także przez inne formacje może wskazywać to, że do jego zakupu wykorzystano pośrednika. Jako pierwszy wskazał go dziennikarz Jarosław Jakimczyk. Pośredniczyć w zakupie miała spółka osób wywodzących się z wywiadu cywilnego PRL.

W uproszczeniu: takie zakupy zazwyczaj załatwia się na poziomie służby lub rządu. Nie zatrudniasz pośrednika na kraj X, jeśli nie chcesz handlować z innymi służbami tego kraju - mówi funkcjonariusz.

Czy zatem inne polskie służby (mamy ich pięć: ABW, AW, SKW, SWW i CBA) mogą użytkować Pegasusa lub podobnego do niego systemu? Osoba zbliżona do służb przekonuje, że tak i wskazuje jako potencjalnego użytkownika np. Agencję Wywiadu. I dodaje, że największa polska służba wywiadowcza mogła użytkować nie tylko Pegasusa, ale także wspomnianego wyżej systemu Predator.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(424)
józek
5 miesięcy temu
Zdziwiłbym się , gdyby służby takich urządzeń nie miały . To jak wtedydy złapać takich Nowaków , czy innych Giertychów ?
U-52
5 miesięcy temu
a obornik wywiozłes a pole ? bo to jest przyczyna twojej infekcji
wvgolf1
5 miesięcy temu
Widząc jak tęsknota za inteligencją bije z oblicza tego człowieka, nie dziwię się, że pokazuje ekspertyzę wg której w maju zainfekowali mu telefon, który światową premierę miał 4 miesiące później.
gosc
5 miesięcy temu
K a przed 2015 r nie do pomyślenia to co się dzieje
wawa
5 miesięcy temu
o chłopet rostropek chyba jeszcze nie wytrzeźwiał .....
avatar
5 miesięcy temu
Prawdziwa cnota inwigilacji sie nie boi!!!!!!! Boją sie tylko złodzieje, oszuści, kolaborancii i wszelakiej maści totalna, czerwona i zielona szarańcza!!!!!! Ciekawe co maja do ukrycia??????
bocian
5 miesięcy temu
pajacowanie łykacie jak pelikany
Ann
5 miesięcy temu
Przecież to nie jedyne rzeczy jakie dzieją się obecnie. Od lat wprowadzają nam reżim chiński i kto jeszcze tego nie zauważył to tylko idiota i bezmuzgowiec. Za chwilę chcą wprowadzić pieniądz elektroniczny i całkowite zarządzanie bydłem ludzkim. Szczepcie się, zakładajcie maski, siedźcie w domu. Za chwilę to będzie przymus. Kto się wychyli zginie. Marionetki globalistyczne jeszcze dopinają system. A gdzie jest twoje miejsce w tym systemie, czy po za nim od ciebie jeszcze zależy. Więc się śpiesz, za chwilę nie będzie już wyboru.
ersfdad
5 miesięcy temu
co oni z tymi pionkami??? stuknijcie się w eb, czy ktoś mający takie narzędzie podsłuchuje nic nie warte stwory??? uwierzę w podsłuchy dopiero gdy wyjdą na jaw podsłuchane notable a nie małe rybki,,, gdzie są rekiny??? czyżby nie było? nie wierzę, że podsłuchy ograniczyły się do tak niskich lotów chyba, że cała ta sprawa to zwykła manipulacja anty rządowa
POLAK
5 miesięcy temu
SŁUCHAJ WIESMIAKU KAZDY W MIESCIE CHCIAŁ BY DOSTAĆ TYLE CO WY. IDŻ DO PAWLAKA .I TYCH Z PSL NIECH CI POMOGĄ
starszy pan
5 miesięcy temu
Mam nadzieję,że jak Kukiz weżmie w swoje ręce wyjaśnienie sprawy podsłuchów - to zrobi z tym porządek.I nie będzie niedomówień i zarzutów.
REturn
5 miesięcy temu
Zakup Pegasusa to jeszcze nie dowód inwigilacji i przeznaczony jest do obsługi ludzi, do których jest ograniczony dostęp. (ochrona osobista,pobyt za granicą) Na miejscu są znacznie skuteczniejsze metody inwigilacji.
aaa
5 miesięcy temu
tez mi trzesienie.. ludzie udaja zaskoczonych a prawda jest taka ze we wszystkich krajach maja takie lub inne programy do szpiegowania
PISKUP
5 miesięcy temu
PIS HUNTA BEZ ROZLEWU KRWI WADZY NIE ODDA
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić