Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aniela Siwek
|

Niesamowite odkrycie. Nowy gatunek nietoperza w Polsce

59
Podziel się:

W Polsce zaobserwowano nowy gatunek nietoperza - Miniopterus schreibersii. Tego odkrycia dokonali dr Krzysztof Piksa i Wojciech J. Gubała, którzy w latach 2015-2020 prowadzili badania na Pogórzu Rożnowskim.

Niesamowite odkrycie. Nowy gatunek nietoperza w Polsce
W Polsce odkryto nowy gatunek nietoperza. (Pixabay)

W Polsce odkryto nowy gatunek nietoperza - Miniopterus schreibersii. Polscy chiropterolodzy opublikowali wyniki badań prowadzonych w latach 2015-2020, które potwierdziły, że gatunek poza Słowacją występuje także w naszym kraju.  

Nowy gatunek nietoperza w Polsce

Pierwszy raz zauważono ten gatunek w 2015 r. i od tamtej pory chiropterolodzy dr Krzysztof Piksa i Wojciech J. Gubała zaczęli swoje obserwacje. Miniopterus schreibersii jest śródziemnomorskim gatunkiem. Ma szaro-brązowe ubarwienie i bardzo długie i wąskie skrzydła.

Zazwyczaj typowo śródziemnomorski gatunek występuje winnych rejonach świata. Przykładowo w przybrzeżnej Afryce Północnej, południowej Europie oraz w ciepłych regionach Europy Zachodniej. Po koniec XX jego populacja w zachodniej części Europy drastycznie spadła. Z tego względu Miniopterus schreibersii jest "bliski zagrożenia".

Zobacz także: Słodki jak nietoperz. Wideo, które pokochali internauci

Przyczyną zmniejszenia się populacji jest działalność człowieka. Przyczyniło się do tego stosowanie pestycydów, co spowodowało wzrost śmiertelności, a także utrata wielu siedlisk.

Miniopterus schreibersii znajdował się na zamku w Rożnowie w małopolsce. Tam też prowadzono obserwacje. Zdaniem ekspertów okolice Dunajca, bogate w jaskinie i ruiny "pozwalają na dalszą, niezakłóconą ekspansję gatunku"

W Polsce dotychczas występowało 26 gatunków nietoperzy, obecnie jest ich 27. Wszystkie gatunki podlegają ścisłej ochronie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(59)
rocky
2 lata temu
Raczej nietoperz albinos
i tak ładna
2 lata temu
jak nie toperz ,to ja nie wiem
Bard
2 lata temu
Pewnie z południa Chin...
!!!
2 lata temu
.....Zazwyczaj typowo śródziemnomorski gatunek występuje winnych rejonach świata.... Gratulacje dla pani redaktor za ,,styl i warsztat''!
Pfff
2 lata temu
Nietoperze są niebezpieczne ugryzienie może być śmiertelne: wirusy którymi są nosicielami i na które są odporne są dla ludziki zwierząt śmiertelne do tego ich odchody tezie przenoszą
tygrysek
2 lata temu
Dla mnie to był prawdziwy szok, gdy pewnego dnia dokonałem wspaniałego odkrycia. Otóż w moim ogródku urosła marchewka, którą wcale nie posiałem.
wb.
2 lata temu
dobrze, że niejest ro gatunek z chińskiego Wuhan.
Niewinny
2 lata temu
Cytat z artykułu: "...Zazwyczaj typowo śródziemnomorski gatunek występuje winnych rejonach świata. " Przestępca może być: winny, albo ocet, też może być: winny, ale nietoperz ?
tad
2 lata temu
Już Darwin udowodnił że zmiany w obrębie gatunku są dostępne dla tego gatunku. Gdzie tu sensacja
Zygmunt
2 lata temu
Przez 5 lat brali kasę i robili pseudo badanie, które odkryło nietoperza ? Żyć nie umierać, co teraz będą te leniwe odkrywcy robić ? 7 lat odkrywać nowy gatunek kobiety ?
perz
2 lata temu
bardziej slodki niz ten owoc ktorego konsumuje tylko zeby chinczycy sie o nim nie dowiedzieli bo bedzie po populacji
Hen
2 lata temu
Dla Relaxu lepiej wejść na "Poznan okna"
Emeryt.
2 lata temu
Norka,ale amerykańska,szop pracz to gatunki inwazyjne nie żyjące naturalnie w Europie -wypuszczone,bądź wydostały się na wolność,dlatego należy je eliminować. Jenot wprawdzie jest zasadniczo obcy polskiej faunie,ale przywędrował ze wschodu.To samo szakal złocisty,którego podobno stwierdzono w Polsce.
Emeryt.
2 lata temu
"...bliski zagrożenia" i "...w małopolsce"???
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić