Aniela Siwek| 

Niesamowite odkrycie. Nowy gatunek nietoperza w Polsce

75

W Polsce zaobserwowano nowy gatunek nietoperza - Miniopterus schreibersii. Tego odkrycia dokonali dr Krzysztof Piksa i Wojciech J. Gubała, którzy w latach 2015-2020 prowadzili badania na Pogórzu Rożnowskim.

Niesamowite odkrycie. Nowy gatunek nietoperza w Polsce
W Polsce odkryto nowy gatunek nietoperza. (Pixabay)

W Polsce odkryto nowy gatunek nietoperza - Miniopterus schreibersii. Polscy chiropterolodzy opublikowali wyniki badań prowadzonych w latach 2015-2020, które potwierdziły, że gatunek poza Słowacją występuje także w naszym kraju.  

Nowy gatunek nietoperza w Polsce

Pierwszy raz zauważono ten gatunek w 2015 r. i od tamtej pory chiropterolodzy dr Krzysztof Piksa i Wojciech J. Gubała zaczęli swoje obserwacje. Miniopterus schreibersii jest śródziemnomorskim gatunkiem. Ma szaro-brązowe ubarwienie i bardzo długie i wąskie skrzydła.

Zazwyczaj typowo śródziemnomorski gatunek występuje winnych rejonach świata. Przykładowo w przybrzeżnej Afryce Północnej, południowej Europie oraz w ciepłych regionach Europy Zachodniej. Po koniec XX jego populacja w zachodniej części Europy drastycznie spadła. Z tego względu Miniopterus schreibersii jest "bliski zagrożenia".

Zobacz także: Słodki jak nietoperz. Wideo, które pokochali internauci

Przyczyną zmniejszenia się populacji jest działalność człowieka. Przyczyniło się do tego stosowanie pestycydów, co spowodowało wzrost śmiertelności, a także utrata wielu siedlisk.

Miniopterus schreibersii znajdował się na zamku w Rożnowie w małopolsce. Tam też prowadzono obserwacje. Zdaniem ekspertów okolice Dunajca, bogate w jaskinie i ruiny "pozwalają na dalszą, niezakłóconą ekspansję gatunku"

W Polsce dotychczas występowało 26 gatunków nietoperzy, obecnie jest ich 27. Wszystkie gatunki podlegają ścisłej ochronie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić