o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Ewelina Kolecka
|

Zginęło ponad 800 osób. Sensacyjne odkrycie na dnie Bałtyku

150
Podziel się

Trwają prace nad filmem dokumentalnym o katastrofie promu Estonia. W trakcie badań doszło do sensacyjnego odkrycia. Rzuca ono nowe światło na okoliczności tragedii, w której zginęło ponad 800 osób.

Zginęło ponad 800 osób. Sensacyjne odkrycie na dnie Bałtyku
W katastrofie promu zginęły 852 osoby. (Getty Images, Pierre Vauthey, Sygma)
bDgFaxgB

Do katastrofy promu MF Estonia doszło w nocy z 27 na 28 września 1994 roku. Statek zatonął w trakcie rejsu z Tallina w Estonii do Sztokholmu w Szwecji. Na pokładzie znajdowało się 989 pasażerów i członków załogi. Zginęło aż 852 osób.

Katastrofa promu Estonia. Sensacyjne odkrycie

Jak informuje szwedzki dziennik "Aftonbladet", w trakcie przygotowywania filmu dokumentalnego "Estonia – odkrycie, które wszystko zmienia" wykorzystano podwodnego robota. Wykonał on zdjęcia spoczywającego na dnie Morza Bałtyckiego wraku promu, na których uchwycono gigantyczną dziurę w poszyciu.

bDgFaxgD

Według ustaleń ekspertów tak ogromna dziura nie mogła powstać już po opadnięciu wraku na dno Bałtyku. Za jej powstanie odpowiada silne uderzenie z zewnątrz – na przykład łodzi podwodnej. Taka wersja wydarzeń stoi w sprzeczności z oficjalnymi ustaleniami śledztwa, zgodnie z którymi prom zatonął w wyniku wady konstrukcyjnej rufy dziobowej.

bDgFaxgJ

Wielkość odkrytej dziury wynosi 1,2 na 4 metry. Przez lata nie można było spostrzec wyrwy ze względu na ułożenie wraku. Jørgen Amdahl, naukowiec z Akademii Morskiej w Trondheim, dowodzi, że zderzenie prawdopodobnie miało kluczowe znaczenie dla przebiegu zatonięcia. Ponieważ załoga MF Estonia nie zdawała sobie sprawy z rozległości uszkodzeń, za późno rozpoczęła proces ewakuacji.

Niewykluczone, że to uszkodzenie, które miało czołowe znaczenie dla przebieg tragedii. Od pięćiuset do sześciuset ton - takiej siły potrzeba, żeby doprowadzić do takiej deformacji – powiedział profesor Jørgen Amdahl.

Zobacz też: Przeżył dwa dni w zatopionym statku

bDgFaxhe
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(150)
mÓjnick
miesiąc temu
Dajcie temat Macierewiczowi, coś poradzi .
%^&
miesiąc temu
Pani Kolecka. Najwyższy czas skończyć jakąkolwiek szkołę. Rufa dziobowa? A co to za wynalazek. Rufa – tylna część jednostki pływającej!!!! A czy Pani wie ile jest rodzajów ruf? (5lub6) Może inaczej. Czy Pani wie gdzie jest przód statku a gdzie tył? Czy pani widziała w ogóle statek? Czas do szkoły Pani Kolecka. Choćby 4 klasy gimnazjum. To już by było coś!
Bollo
miesiąc temu
"...prom zatonął w wyniku wady konstrukcyjnej rufy dziobowej." W słusznym kierunku zmierza nasz kraj, ale i tak trzeba nam więcej takich mądrych ludzi jak pani Ewelina!
bDgFaxhf
heinrich125
miesiąc temu
Czy nikt nie przesłuchał osób uratowanych? Czytak silnego uderzenia nie usłyszeli?
realpolitik
miesiąc temu
Kilkanaście lat temu niemiecka dokumentalistka Jutta Rabe nakręciła film o zatonięciu Estonii. W ramach przeprowadzonych badań metalurgicznych nad wyciagniętymi z dna fragmentami rozerwanej burty co najmniej dwa instytuty metalurgiczne (Brandenburg Metal Research Institute) i amerykański (American Southwest Research Institute) potwierdziły, że badane próbki noszą ślady charakterystyczne dla uszkodzeń wywołanych detonacją. Krótko po tym rząd szwedzki zasypał i zabetonował na wraku miejsce gdzie była wyrwa, a państwa bałtyckie plus Wlk. Brytania (sic!) podpisały porozumienie o niebadaniu wraku i blokadzie dostępu do niego. WNIOSEK: taki sam jak w przypadku zamachu na JFK, 11/09, 10.04 itd itp.
Najnowsze komentarze (150)
Thim
3 tyg. temu
Sensacyjne odkrycie? O tej dziurze już wiedzą od dawna. „Do nieprzekonanych należy m.in. inżynier okrętownictwa Anders Björkman, autor książki „Katastrofa Estonii: Prawda i kłamstwo”. Według niego przyczyną zatonięcia promu nie było uszkodzenie furty dziobowej, lecz dziura w burcie poniżej linii wodnej. Mogła ona powstać tylko w jeden sposób – w wyniku eksplozji podłożonej tam bomby[11]. Dziura taka została zauważona podczas pierwszej próby dotarcia przez nurków do spoczywającego na dnie Bałtyku wraku. Badania fragmentu poszycia wyciętego z okolic furty dziobowej wraku wskazywałyby w ocenie części ekspertów na działanie materiału wybuchowego”
retro
4 tyg. temu
Gdyby jakakolwiek łódź podwodna uderzyła w prom to również opadłaby na dno morza.Ale ten fakt chyba nie pasuje do już wymyślonego scenariusza wydarzeń.Najbardziej do obecnej sytuacji politycznej pasuję te wydarzenia z przeszłości których nikt nie sprawdzi i nie można ich zweryfikować.
fakt
4 tyg. temu
Amerykańska torpeda i cisza
yopok
4 tyg. temu
wina PIS !!!
olo
4 tyg. temu
oj tam sensacja, zwykła dezintegracja i korozja, statek jest w wodzie ćwierć wieku
Ojciec
4 tyg. temu
To tak jak z naszym Smoleńskiem. A wczesniej Katyniem. Wszyscy wiedzą że to były zbrodnie ale większość się boi. I wiadomo kto to zrobił. W tym przypadku też tak było i wiadomo kto to zrobił.
Majtek
4 tyg. temu
Litości! Ta dziura jest 2 metry PONAD linią wody! Jak okręt podwodny miał to zrobić? Wyskoczył z wody na kilka metrów? Zwykłe pęknięcie od naprężeń przy uderzeniu w dno.
Sven
miesiąc temu
Kolizja z łodzią podwodną? Bałtyk to płytkie bajoro więc wszystko mozliwe ale raczej to była dywersja na statku.
bDgFaxgX
Sven
miesiąc temu
Kolizja z łodzią podwodną? Bałtyk to płytkie bajoro więc wszystko mozliwe ale raczej to była dywersja na statku.
Lokutus
miesiąc temu
A co z wrakiem niemieckim z wojny który lada dzień się złamie i ska i pół baltyku po naszej str
Twój Nick
miesiąc temu
Żądamy od Bałtyku wydania wraku!
Ewelina
miesiąc temu
Czy kapitan zszedł ostatni?
PZPR
miesiąc temu
Czekamy na Pani głos oburzenia w związku z wyrzucanymi z pracy stewardesami za noszenie łańcuszka z krzyżykiem, czekamy na potępienie chuliganerii atakującej na ulicach działaczy Pro-Life. Czekamy z nadzieją, że 50 ambasadorów nie będzie powtarzało fake newsów o strefach wolnych od LGBT"
Donek
miesiąc temu
A żółwiki były?
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić