Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Ewelina Kolecka
|

Zginęło ponad 800 osób. Sensacyjne odkrycie na dnie Bałtyku

150
Podziel się:

Trwają prace nad filmem dokumentalnym o katastrofie promu Estonia. W trakcie badań doszło do sensacyjnego odkrycia. Rzuca ono nowe światło na okoliczności tragedii, w której zginęło ponad 800 osób.

Zginęło ponad 800 osób. Sensacyjne odkrycie na dnie Bałtyku
W katastrofie promu zginęły 852 osoby. (Getty Images, Pierre Vauthey, Sygma)

Do katastrofy promu MF Estonia doszło w nocy z 27 na 28 września 1994 roku. Statek zatonął w trakcie rejsu z Tallina w Estonii do Sztokholmu w Szwecji. Na pokładzie znajdowało się 989 pasażerów i członków załogi. Zginęło aż 852 osób.

Katastrofa promu Estonia. Sensacyjne odkrycie

Jak informuje szwedzki dziennik "Aftonbladet", w trakcie przygotowywania filmu dokumentalnego "Estonia – odkrycie, które wszystko zmienia" wykorzystano podwodnego robota. Wykonał on zdjęcia spoczywającego na dnie Morza Bałtyckiego wraku promu, na których uchwycono gigantyczną dziurę w poszyciu.

Według ustaleń ekspertów tak ogromna dziura nie mogła powstać już po opadnięciu wraku na dno Bałtyku. Za jej powstanie odpowiada silne uderzenie z zewnątrz – na przykład łodzi podwodnej. Taka wersja wydarzeń stoi w sprzeczności z oficjalnymi ustaleniami śledztwa, zgodnie z którymi prom zatonął w wyniku wady konstrukcyjnej rufy dziobowej.

Wielkość odkrytej dziury wynosi 1,2 na 4 metry. Przez lata nie można było spostrzec wyrwy ze względu na ułożenie wraku. Jørgen Amdahl, naukowiec z Akademii Morskiej w Trondheim, dowodzi, że zderzenie prawdopodobnie miało kluczowe znaczenie dla przebiegu zatonięcia. Ponieważ załoga MF Estonia nie zdawała sobie sprawy z rozległości uszkodzeń, za późno rozpoczęła proces ewakuacji.

Niewykluczone, że to uszkodzenie, które miało czołowe znaczenie dla przebieg tragedii. Od pięćiuset do sześciuset ton - takiej siły potrzeba, żeby doprowadzić do takiej deformacji – powiedział profesor Jørgen Amdahl.
Zobacz także: Zobacz też: Przeżył dwa dni w zatopionym statku
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(150)
Thim
2 lata temu
Sensacyjne odkrycie? O tej dziurze już wiedzą od dawna. „Do nieprzekonanych należy m.in. inżynier okrętownictwa Anders Björkman, autor książki „Katastrofa Estonii: Prawda i kłamstwo”. Według niego przyczyną zatonięcia promu nie było uszkodzenie furty dziobowej, lecz dziura w burcie poniżej linii wodnej. Mogła ona powstać tylko w jeden sposób – w wyniku eksplozji podłożonej tam bomby[11]. Dziura taka została zauważona podczas pierwszej próby dotarcia przez nurków do spoczywającego na dnie Bałtyku wraku. Badania fragmentu poszycia wyciętego z okolic furty dziobowej wraku wskazywałyby w ocenie części ekspertów na działanie materiału wybuchowego”
retro
2 lata temu
Gdyby jakakolwiek łódź podwodna uderzyła w prom to również opadłaby na dno morza.Ale ten fakt chyba nie pasuje do już wymyślonego scenariusza wydarzeń.Najbardziej do obecnej sytuacji politycznej pasuję te wydarzenia z przeszłości których nikt nie sprawdzi i nie można ich zweryfikować.
fakt
2 lata temu
Amerykańska torpeda i cisza
yopok
2 lata temu
wina PIS !!!
olo
2 lata temu
oj tam sensacja, zwykła dezintegracja i korozja, statek jest w wodzie ćwierć wieku
Ojciec
2 lata temu
To tak jak z naszym Smoleńskiem. A wczesniej Katyniem. Wszyscy wiedzą że to były zbrodnie ale większość się boi. I wiadomo kto to zrobił. W tym przypadku też tak było i wiadomo kto to zrobił.
Majtek
2 lata temu
Litości! Ta dziura jest 2 metry PONAD linią wody! Jak okręt podwodny miał to zrobić? Wyskoczył z wody na kilka metrów? Zwykłe pęknięcie od naprężeń przy uderzeniu w dno.
Sven
2 lata temu
Kolizja z łodzią podwodną? Bałtyk to płytkie bajoro więc wszystko mozliwe ale raczej to była dywersja na statku.
Sven
2 lata temu
Kolizja z łodzią podwodną? Bałtyk to płytkie bajoro więc wszystko mozliwe ale raczej to była dywersja na statku.
Lokutus
2 lata temu
A co z wrakiem niemieckim z wojny który lada dzień się złamie i ska i pół baltyku po naszej str
Twój Nick
2 lata temu
Żądamy od Bałtyku wydania wraku!
Ewelina
2 lata temu
Czy kapitan zszedł ostatni?
PZPR
2 lata temu
Czekamy na Pani głos oburzenia w związku z wyrzucanymi z pracy stewardesami za noszenie łańcuszka z krzyżykiem, czekamy na potępienie chuliganerii atakującej na ulicach działaczy Pro-Life. Czekamy z nadzieją, że 50 ambasadorów nie będzie powtarzało fake newsów o strefach wolnych od LGBT"
Donek
2 lata temu
A żółwiki były?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić