Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
HNM
|

Niewiarygodnie rzadki okaz! W tym zoo chcą go ratować

6
Podziel się

Szpaki balijskie świetnie radzą sobie w nowych warunkach, do których zostaną wypuszczone na wolność, więc z pewnością same byłby w stanie uratować cały gatunek przed wymarciem, adaptując się do środowiska i powołując do życia kolejne młode. Jednak kiedy biolodzy wypuszczają kilka osobników, oddając je naturze, zaraz polują na nie kłusownicy, którzy wiedzą, że ptak jest rzadki i niezwykle wartościowy.

Niewiarygodnie rzadki okaz! W tym zoo chcą go ratować
Szpak balijski. (Wikimedia Commons, Woldere)
bEJPCRVN

Szpaki balijskie występują w naturze w bardzo niewielkiej ilości. Zaledwie na kilku wyspach odnotowano występowanie po kilkanaście do kilkudziesięciu sztuk szpaka.

Możliwe, że niezwykle rzadki i z tego względu bardzo wartościowy ptak wkrótce wyginie. Biolodzy jednak nie chcą do tego dopuścić, dlatego też w kilku miejscach na świecie próbuje się wychowywać pisklęta, aby następnie, gdy są już dorosłe, wypuścić je na wolność w miejscach, gdzie poradzą sobie najlepiej. W miejscach, do których naturalnie są przystosowane do życia.

bEJPCRVP

We wrocławskim zoo szpaki balijskie mieszkają, jednak nie można ich jeszcze oglądać. Trwa remont Ptaszarni. Jak się jednak okazuje, w polskim zoo dorosłe osobniki rozmnożyły się, dzięki czemu w Afrykarium, gdzie szpaki są tymczasowo, pojawiły się pisklaki. Te, być może, przyczynią się do uratowania gatunku szpaka na świecie. Być może trafią do biologów zza granicy.

Jednak my się nie poddajemy i dalej walczymy o przywrócenie ich naturze. Obecnie trwają prace nad kolejną reintrodukcją gatunku w parku Bali Barat, która może nastąpić za dwa-trzy lata. Nie jest wykluczone, że któreś z naszych piskląt także tam trafi - mówi w rozmowie z TVN24 prezes wrocławskiego zoo.

Polscy miłośnicy zwierząt zareagowali na te wieści z wielkim entuzjazmem. Nie tylko oni.

bEJPCRVV
Byłaby to dla nas wielka radość i sukces - dodał dyr. generalny zoo.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJPCRWq
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(6)
Mnick
10 miesięcy temu
Człowiek to najgorszy rak i wirus tej planety.
on555
10 miesięcy temu
Super . Gratuluje sukcesu.
Turysta
10 miesięcy temu
Bilety do tego ZOO mają ceny zaporowe.
bEJPCRWr
Jolk@
10 miesięcy temu
Boże,,,redaktorzy,,uczcie się polskiego z sercem!!!
jurson
10 miesięcy temu
Nie wiem dlaczego nie przenoszą zagrożonych gatunków w miejsca bezpieczne. Tam gdzie ludzie jedzą wszystko co złapią nie przeżyją. Słonie i nosorożce trzymać w rezerwatach amerykańskich. antylopy w Europie, ptaki trzymać na bezludnych wyspach obsadzając je krzewami owocowymi i orzechami. No i ucięcie łap dla kłusowników
retro
10 miesięcy temu
Brawo !!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić