aktualizacja 

Niewiarygodnie rzadki okaz! W tym zoo chcą go ratować

8

Szpaki balijskie świetnie radzą sobie w nowych warunkach, do których zostaną wypuszczone na wolność, więc z pewnością same byłby w stanie uratować cały gatunek przed wymarciem, adaptując się do środowiska i powołując do życia kolejne młode. Jednak kiedy biolodzy wypuszczają kilka osobników, oddając je naturze, zaraz polują na nie kłusownicy, którzy wiedzą, że ptak jest rzadki i niezwykle wartościowy.

Niewiarygodnie rzadki okaz! W tym zoo chcą go ratować
Szpak balijski. (Wikimedia Commons, Woldere)

Szpaki balijskie występują w naturze w bardzo niewielkiej ilości. Zaledwie na kilku wyspach odnotowano występowanie po kilkanaście do kilkudziesięciu sztuk szpaka.

Możliwe, że niezwykle rzadki i z tego względu bardzo wartościowy ptak wkrótce wyginie. Biolodzy jednak nie chcą do tego dopuścić, dlatego też w kilku miejscach na świecie próbuje się wychowywać pisklęta, aby następnie, gdy są już dorosłe, wypuścić je na wolność w miejscach, gdzie poradzą sobie najlepiej. W miejscach, do których naturalnie są przystosowane do życia.

We wrocławskim zoo szpaki balijskie mieszkają, jednak nie można ich jeszcze oglądać. Trwa remont Ptaszarni. Jak się jednak okazuje, w polskim zoo dorosłe osobniki rozmnożyły się, dzięki czemu w Afrykarium, gdzie szpaki są tymczasowo, pojawiły się pisklaki. Te, być może, przyczynią się do uratowania gatunku szpaka na świecie. Być może trafią do biologów zza granicy.

Jednak my się nie poddajemy i dalej walczymy o przywrócenie ich naturze. Obecnie trwają prace nad kolejną reintrodukcją gatunku w parku Bali Barat, która może nastąpić za dwa-trzy lata. Nie jest wykluczone, że któreś z naszych piskląt także tam trafi - mówi w rozmowie z TVN24 prezes wrocławskiego zoo.

Polscy miłośnicy zwierząt zareagowali na te wieści z wielkim entuzjazmem. Nie tylko oni.

Byłaby to dla nas wielka radość i sukces - dodał dyr. generalny zoo.
Autor: HNM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić