Polacy się go obawiają. Niewiele mamy w kraju tak wielkich owadów

309

To jeden z największych owadów żyjących w Polsce. Choć Turkuć powszechnie uważany jest za szkodnika, leśnicy apelują i tłumaczą, że może on być również pożyteczny.

Polacy się go obawiają. Niewiele mamy w kraju tak wielkich owadów
Turkuć podjadek (Gryllotalpa gryllotalpa) (Facebook)

Turkuć nie bez powodu w drugim członie swojej nazwy ma "podjadek". Znany jest wszystkim jako szkodnik, któremu zdarza się podgryzać korzenie roślin. Jednak nie jest taki straszny, jak mówią o nim legendy. Leśnicy apelują, by spojrzeć na nie nieco inaczej.

To nie podjadanie korzeni stanowi największy problem. Turkuć robi ogromne tunele pod ziemią. Tak duże, że może się w nich obrócić. A to naprawdę duży owad - największy w Polsce!

Okazuje się jednak, że turkuć ma też lepsze strony. Otóż potrafi wydawać całkiem przyjemne dźwięki. Jak utrzymują leśnicy, w okresie godowym swoim charakterystycznym, furkoczącym odgłosem może pomóc w uspokojeniu myśli.

Oprócz tego turkuć ma też inne zalety. Owad ten może pomóc w tępieniu szkodników. Ślimaki, pędraki, czy drutowce zjada bardzo chętnie. A to może pomóc niejednemu ogrodnikowi!

Turkuć podjadek to jeden z największych owadów w Polsce. Jest dobrze przystosowany do życia w ziemi, gdzie spędza większość czasu. Osiąga rozmiary do 6,2 cm długości ciała. Maksymalna rozpiętości skrzydeł to 4 cm.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Zobacz także: Ćma kontra żaba. Wszystko nagrała kamera monitoringu
Autor: MMC
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić