Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MMC
|

Chodzi o pensje Polaków. Posłanki Lewicy przedstawiły "Receptę dla Polski"

62
Podziel się:

Lewica przedstawiła w niedzielę swoją wizję na naprawę kraju. Program nazywa się "Receptą dla Polski" i został przedstawiony przez posłanki partii.

Chodzi o pensje Polaków. Posłanki Lewicy przedstawiły "Receptę dla Polski"
Posłanki Lewicy przedstawiły "Receptę dla Polski". (PAP)

Lewica podała, jaki ma pomysł na naprawę kraju. Program, który ma na celu poprawę standardu życia Polaków nazwany został "Receptą dla Polski". Swój pomysł posłanki Lewicy przedstawiły w niedzielę po południu. Na scenie wystąpiły: Marcelina Zawisza, Karolina Pawliczak, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Magdalena Biejat, Anita Sowińska, Joanna Scheuring-Wielgus i Anna Maria Żukowska.

"Recepta dla Polski" porusza pięć filarów. Skupia się na zdrowiu, opiece, edukacji, pracy i klimacie. Program Lewicy jest odpowiedzią na "Polski Ład", który zaproponował niedawno PiS.

Na pierwszy rzut poszedł temat służby zdrowia. Tu zaproponowano zwiększenie wydatków na ochronę zdrowia do 7,2 proc. polskiego PKB. Ponadto Lewica chce skupić się na szpitalach powiatowych. Ma to skrócić: czas oczekiwania na specjalistę i kolejki dla seniorów. Przewidziano również większe wynagrodzenie dla personelu medycznego.

Kolejną kwestią jest opieka. Tu położono nacisk na wsparcie finansowe dla rodziców i osób z niepełnosprawnościami. Państwo miałoby również zapewnić taki osobom osobistego asystenta. Seniorzy w wizji Lewicy mogliby liczyć na "pakiet wsparcie czyli zapewnienie seniorom pulsoksymetru i ciśnieniomierza oraz dzienne domy opieki.

Uważamy, że ludziom pewne rzeczy należą się niepodważalnie. Nie powinni o nie zabiegać, nie powinni walczyć. Państwo po prostu musi im je zagwarantować - powiedziała Karolina Pawliczak w niedzielę.

W kwestii edukacji przewidziano większe wsparcie psychologiczne dla uczniów. W szkołach dzieciom nieodpłatnie maiłyby być zapewnione obiady. Nauczyciele zostaliby hojniej wynagrodzeni.

Lewica chce zrewolucjonizować również rynek pracy. Przede wszystkim poprzez pozbycie się umów tzw. "śmieciowych". Pensja minimalna miałaby wynosić z kolei 3,5 tys. brutto, z czego każdego roku kwota ta miałaby polegać waloryzacji. Ponadto 14 dni ustawo urlopu dla każdego, niezależnie od rodzaju umowy. Lewica postuluje też, by L4 było płatne w 100 proc.

Czy wiecie, co zmniejsza ryzyko zawału u mężczyzn o 30 proc. a u kobiet o 50? Urlop. To wyniki uzyskane na MIT. Inne badania pokazały, że każde 10 godzin urlopu zwiększa naszą produktywność o 8 proc. - mówiła Magdalena Biejat.

Lewica w swojej "recepcie" poruszyła też sprawę środowiska. Do 2050 roku chciałaby osiągnąć w kraju neutralność klimatyczną. Miałaby w tym pomóc zwiększona ochrona przyrody, wymiana "kopciuchów" na nowe piece czy inwestowanie w odnawialne źródła energii.

Zobacz także: PiS dogada się z Lewicą na dłużej? Jest reakcja z obozu Zbigniewa Ziobro
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(62)
Aldona
5 miesięcy temu
Lepszy socjalizm i komuna niż kapitalizm. Bo każdy miał pracę bez względu na wykształcenie kwalifikacje i doświadczenie. Kiedyś każdy zaraz po ukończeniu szkoły miał pracę a jak mu z nauką nie szło to był wysyłany na przyuczenie do zawodu. Za kapitalizmu wyzysk i odmawie ludziom pracy za taki pretekst jak brak garsonki lub garniaka. I JESZCZE DO TEGO OFEROWANIE PRACY BEZ DOŚWIADCZENIA A NAWET Z PRZYUCZENIEM OD PODSTAW I ODMAWIANIE ZATRUDNIENIA BO CZŁOWIEK NIE MA DOŚWIADCZENIA I TAKIE BŁĘDNE KOŁO W KAPITALIZMIE I DLATEGO W KAPITALISTYCZNYCH CZASACH LUDZIE NIE ZAKŁADAJĄ RODZIN BO ICH NIE STAĆ NA POSIADANIE DZIECI I NIE CHCĄ TAKIEGO ŻYCIA DLA SWOJEGO POTOMSTWA PO DRUGIE NIE CHCĄ KAPITALISTYCZNEGO WYZYSKU JAJ ZA PO I Z FILMU ZIEMIA OBIECANA. WIEM CO MÓWIĘ, BO SAMA MAM TO BŁĘDNE KOŁO. ZA SOCJALIZMU (NIE MYLIĆ Z KOMUNĄ) BYŁO O WIELE LEPIEJ NIŻ ZA KOMUNY I W KAPITALIZMIE. Lewica zaniedbała walkę o prawa klasy pracującej, robotniczej i ploretariatu i ekologię na rzecz aborcji i lgbt i dlatego przegrała. Trzeba jej przemówić do rozumu żeby zaczęła dbać o to co zaniedbała na rzecz lgbt i aborcji
Koko
5 miesięcy temu
Wiecie skąd lewica miałaby kasę na wcielenie w życie wymienionych przez nią szlachetnych ideii? Po pierwsze zdelegalizowałaby wrogów tolerancji czyli zamnknęła i zdelegalizowałaby meczety, kościóły, cerkwie, synagogi itd a ich majątki by skonfliskowała i przeznaczyłaby na owe cele i było by to lepsze dla obywateli niż świątynie i kapłaństwo, którzy tylko szerzą patriarchat, zabobon i ciemnotę i tylko Polskę z kasy skubią. A PRZEDE WSZYSTKIM LEWICA PODZIELA UNIJNE WARTOŚCI A OD UNIJNYCH WARTOŚCI ZALEŻNE SĄ DOTACJE UNIJNE A OD UNIJNYCH DOTACJI ZALEŻNA JEST POLSKA I LOSY NASZEGO KRAJU I KAŻDEGO OBYWATELA! PO DRUGIE LEWICA JEST NAJBARDZIEJ PROEUROPEJSKĄ PARTIĄ A OD UNIJNYCH WARTOŚCI ZALEŻNE SĄ DOTACJE I GDYBY LEWICA WYGRAŁA WYBORY TO NIE BYŁO BY PODZIAŁU NARODU NA LEPSZY SORT CZYLI PRAWDZIWYCH POLAKÓW (KATOLICY O PRAWICOWYM ŚWIATOPOGLĄDZIE) I ANTYPOLAKÓW CZYLI NIE KATOLIKÓW I LUDZI O ŚWIATOPOGLĄDZIE INNYMI NIŻ PRAWICOWYM, A PIS KOŚCIÓŁ I KONFEDERACJA TAKIE POGLĄDY GŁOSI KTO JEST POLAKIEM A KTO GORSZYM SORTEM. A to prawica i kościół się czepia, że Unia Europejska narzuca Polsce wartości i jednocześnie prawica chroni wiarę i ideologię narzuconą nam przez inne państwa które teraz nazywają się Unią Europejską. Po drugie to pis i konfederacja oraz kościół podzielili Polaków na wspomniane sorty. LEWICA DOSTAŁABY OD UNII EUROPEJSKIEJ KASĘ NAWET WIĘCEJ NIŻ ZA NIERZĄDÓW PO I PIS, PONIEWAŻ LEWICA TO PARTIA, KTÓRA NAJBARDZIEJ PODZIELA UNIJNE WARTOŚCI.
Stanisław
rok temu
Taaaak tylko zwiększać wydatki z budżetu. Firmy ledwo dyszą a tu dalej doić większymi i jeszcze większymi podatkami. Niebawem firmy wyniosą się z kraju i skurczą się pieniądze od firm na roztrwonienie w postaci rozdętych wydatków. Kto wówczas zarobi na mega księżycowe wydatki? Zostanie dodruk pieniędzy i inflacja jak w Wenezueli. Trzeba będzie z walizką iść aby kupić bochenek chleba. Starsi dobrze mówili bez pracy nie ma kołaczy. Na wszystko trzeba samemu zapracować. Lewica chce wydawać cudze pieniądze często nierobom - bo są biedni i im się należy.
Zeed
rok temu
Do wszystkich pookrągłostołowych komuchów (PiS,PO,PSL,SLD itp). jedynym rozwiązaniem jest: pozamykanie was sprzedawczyki w pierdlu, drastyczne obniżenie podatków, zaprzestanie rozdawntictwa, wyjście z kołchozu. Zostawienie ludziom pieniędzy w potfelu i uwolnienie gospodarki jest najlepszym lekarstwem na wszystko.
Niuniek
rok temu
Scwanili się przy PIS-e bardzo szybko zapominając jak to ludzie za czasów SLD musieli dorabiać pracą za 2,5 zł/godz. A PIS z kolei chce pozbyć się długu wewnętrznego podnosząc wynagrodzenia za pracę i dlatego też zaniechali rozliczenia AMBER GOLD.
Adam N 1973
rok temu
Lewica chce przebić PiS w obietnicach. To już by było niebezpieczne dla finansów państwa. Ale to i tak o wiele wyższa klasa polityki niż to co mają do zaoferowania totalni. Totalni mogą obiecywać złote góry i działki na Marsie i Księżycu, bo i tak im nikt nie uwierzy. Są skompromitowani do cna. Z kolei Hołownia to tratwa ratunkowa dla Totalnych i też brak wizji, poza planem na bycie w centrum.
Ano
rok temu
Ajejejej, co za rewelacje! Po pierwsze, skąd raptem lewica weźmie pieniądze na ten ich "nowy ład?" Sam entuzjazm nie wystarczy, jeszcze trzeba działać i to prężnie Szkoda Waszych słów rzuconych na wiatr...
lord Farqad
rok temu
Lewicowe recepty przerabialiśmy przez ostatnie ok 60 lat. To przez lewicę jesteśmy tu gdzie jesteśmy.
Poprostu
rok temu
Zacznijcie od wprowadzenia euro.Skoro koszty życia wzrastają to dlaczego ludzie zarabiają jałmużnę w postaci marnych złotówek? Zacznijcie od rozliczania za pracę polityków tak samo jak zwykłych obywateli- czyli jak źle pracuje lub nie pracuje to go wywalić a nie przenosić ze stołka na stołek.Niestety polityk to zawód jak każdy inny ,a na przestrzeni lat zaczęliście go traktować zgoła jak tytuł co najmniej książęcy. Żaden z was drodzy politycy niestety nie ma błekitnej krwi , a za takich się uważacie .Takich prostych rzeczy można wyliczać w nieskończoność.Naprawdę myślicie , że pulsyksometr wartości 30 śmiesznych złotych niebywale poprawi byt i uszczęśliwi seniorów ? Naprawdę myślicie , że marne kilka dni urlopu dla każdego pracującego sprawi , że ludzie będą skakać z radości pod sufit i będą zasuwać w pracy jak roboty ? Z waszych obietnic wnioskuję , że wszyscy jesteście tacy sami. Jeśli się mylę , to udowodnijcie mnie i innym Rodakom , że jest inaczej. Na koniec dodam , że warto pomyśleć o zmianie kolejności budowania kariery. Najpierw trzeba się zasłużyć krajowi , społeczeństwu , swoją pracą pokazać , że wasze zamiary są dobre i prowadzą do wspólnego dobra. Potem dopiero zbierać pochwały i awanse a nie na odwrót. Stawiacie przed Polską jakiegoś Kajtka Majtka , zachwalacie pod niebiosa a w rzeczywistości to zwykła menda , właśnie taką jak wszystkie Szuje , Sasanki czy Długopisy Ziebrowate , które dorastały pod skrzydłami Makkwaka ,co lubi na Dudzie grać
mlapow
rok temu
Pierwsze to trzeba usunąć kilka ministerstw które nic nie robią, minister od wszystkiego a kraj do niczego. Posłów zredukować o połowę i najlepiej wymienić, pozbyć się infancji i nie drukować kasy po kryjomu
komuchy
rok temu
zaszalejcie-pensja min 10 tys,L-4 płatne 120%
Nowa
rok temu
Neutralność klimatyczna będzie wtedy kiedy przestaniecie wycinać lasy a nie wtedy gdy zabronicie ludziom palić w piecu. Nasze babcie i prababcie paliły wszystko łącznie ze szmatami itp ale powietrze miały czyste bo były drzewa które oczyszczają atmosferę.
Anton
rok temu
Rozwiązanie jest banalne. Nie zabierajcie nam 40% pensji.
Adi
rok temu
Jest proste rozwiązanie przestańcie zabierać tym co pracują i tyle
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić