Niezwykłe zjawisko na Morzu Bałtyckim. "Lodowe tsunami"

4

Mieszkańcy Kuźnicy w województwie pomorskim byli świadkami nietypowej sytuacji. Na brzegu Półwyspu Helskiego zaczęły gromadzić się wyrzucone przez morze kry, tworzą gigantyczne hałdy. Takie zjawisko nieczęsto zdarza się w Polsce i może być niebezpieczne.

Niezwykłe zjawisko na Morzu Bałtyckim. "Lodowe tsunami"
Zjawisko zaobserwowane nad Morzem Bałtyckim to tzw. lodowe tsunami (Facebook, Kataklizmy w Polsce i na świecie)

Na profilu Kataklizmy w Polsce i na świecie pojawiło się nagranie z miejscowości Kuźnicy. Autorem filmiku jest Edward Konkel i zarejestrował on obecność na brzegu Morza Bałtyckiego wielkich hałd lodu. Takie zjawisko jest nazywane lodowym tsunami.

Lodowe tsunami nad Morzem Bałtyckim. Może być niebezpieczne

Do utworzenia się lodowego tsunami na Morzu Bałtyckim doszło w konsekwencji nagłego wzrostu temperatury. Gdy jednocześnie występuje silny wiatr, fragmenty zamarzniętego do tej pory zbiornika wodnego zaczynają przesuwać się do brzegu.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Zjawisko lodowego tsunami nie występuje w Polsce systematycznie. Często z kolei można je zaobserwować w Kanadzie lub Stanach Zjednoczonych, gdzie wiąże się z negatywnymi konsekwencjami.

Jeśli lodowe tsunami zaczyna nie przestanie przesuwać się w głąb lądu, zacznie stwarzać zagrożenie dla mieszkańców nadmorskich miejscowości. Siła hałd lodu jest tak wielka, że może doprowadzić do uszkodzenia budynków czy zniszczenia mniejszych obiektów.

Zobacz także: Zobacz też: Zaskakujące odkrycie nurków na dnie Bałtyku
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić