aktualizacja 

Niezwykłe rzadkie zjawisko na niebie. Tak piękne, że hipnotyzuje

23

Bardzo rzadki widok opalizujących chmur pojawił się w poniedziałek 4 stycznia, w chińskiej prowincji Junnan i kilku innych miastach w Chinach.

Niezwykłe rzadkie zjawisko na niebie. Tak piękne, że hipnotyzuje
Bardzo rzadki widok opalizujących chmur pojawił się w poniedziałek, w chińskiej prowincji Junnan. (YouTube)

Bardzo rzadkie zjawisko naturalne tzw. opalizujące chmury, zaobserwowano na niebie w mieście Shangri-La w południowej prowincji Junnan w Chinach. Cienka warstwa kolorowych chmur pojawiła się wraz ze wschodem słońca. Hipnotyzujące obrazy na niebie pojawiły się również w innych chińskich miastach: w Dali i Kunming, jednak o innych porach dnia.

Eksperci twierdzą, że opalizujące chmury, zwane często także jako "tęczowe chmury", to rodzaj zjawiska optycznego, które powstaje w wyniku dyfrakcji światła słonecznego przez pojedyncze drobne kryształki lodu w chmurach.

Dyfrakcję określa się jako ugięcie światła wokół krawędzi przeszkody lub otworu w obszarze cienia przeszkody. W tym przypadku przeszkodą były kryształki lodu w chmurach. Przy odpowiednich warunkach atmosferycznych i właściwemu kątowi padania, światło słonecznie przedostaje się przez chmury i załamuje się. Widmo zostaje rozdzielone, przez co powstają wielokolorowe chmury.

Zobacz także: Mesmerising ‘rainbow clouds’ seen in southwest China’s Yunnan province
Zobacz także: Zorza polarna. Uchwycili niezwykłe zjawisko na niebie
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić