Dagmara Smykla| 

Nowa choroba dzieci w Nowym Jorku. Jedna ofiara, dziesiątki w szpitalach

82

Jedno dziecko zmarło, a dziesiątki innych trafiły do szpitali w Nowym Jorku z powodu tajemniczej choroby. Nowe schorzenie jest podobne do śmiertelnie niebezpiecznej choroby Kawasakiego. Według amerykańskich władz wzrost zachorowań ma związek z pandemią koronawirusa.

Nowa choroba w Nowym Jorku. Jest pierwsza ofiara
Nowa choroba w Nowym Jorku. Jest pierwsza ofiara (PAP)

Smutne wieści z Nowego Jorku. Jest pierwsza ofiara nowej choroby. W poniedziałek Amerykanów przeraziła informacja o 15 małych pacjentach, którzy trafili do nowojorskich klinik.

Teraz tamtejsze media informują o 5-latku, który zmarł na tajemniczą chorobę. Kolejnych 73 dzieci trafiło do nowojorskich szpitali, gdzie zmagają się z potencjalnie śmiertelnym schorzeniem podobnym do choroby Kawasakiego. Wszystkie cierpią na coś, co lekarze nazywają "pediatryczną, wieloukładową chorobą zapalną".

To bardzo bolesny moment, który otwiera nowy rozdział w walce z pandemią. Nie jestem w stanie zliczyć osoby, które uspokajała myśl o tym, że dzieci się nie zarażają - powiedział Andrew Cuomo, gubernator stanu Nowy Jork w rozmowie z dziennikiem "New York Times"

Nowa choroba dzieci. Ma związek z koronawirusem?

U większości hospitalizowanych pacjentów wykryto zakażenie koronawirusem lub obecność w organizmie przeciwciał wskazujących na przejście COVID-19. Naukowcy zastanawiają się, czy istnieje związek pomiędzy chorobą koronawirusową a zespołem Kawasakiego, czy dodatkowo pojawił się nowy patogen, który atakuje przede wszystkim najmłodszych.

Jakie są objawy nowego schorzenia? Część dzieci cierpi z powodu uporczywej gorączki, zespołu wstrząsu toksycznego oraz niektórych symptomów choroby Kawasakiego, do których należą:

  • gorączka utrzymująca się ponad 5 dni
  • zaczerwienienie oczu
  • wysypka
  • obrzęk węzłów chłonnych, najczęściej szyjnych
  • suche popękane usta
  • obrzęk dłoni i stóp

W niektórych przypadkach choroba Kawasakiego kończy się śmiercią. Większość dzieci zapadających na nowe schorzenie nie skończyło pięciu lat. Poza Nowym Jorkiem tajemnicza choroba dotarła m.in. do Kalifornii. Podobne przypadki odnotowano też w Wielkiej Brytanii, Włoszech i Hiszpanii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić