Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Mateusz Domański
Mateusz Domański
|

Nowe kary dla kierowców. Znamy plany rządu na mandaty

21
Podziel się

Już niebawem kary dla kierowców będą znacznie wyższe. Rząd planuje aż dziesięciokrotną podwyżkę maksymalnego mandatu - z 500 zł do 5 tys. zł. To jeden z pomysłów, który ma pomóc w eliminowaniu piratów drogowych.

Nowe kary dla kierowców. Znamy plany rządu na mandaty
Mandaty dla kierowców mają być znacznie wyższe (Pixabay)
bEUPbEGJ

Szczegóły planowanych zmian w taryfikatorze mandatów dla kierowców ujawnia "Gazeta Prawna". Policjanci mają surowiej karać za wykroczenia w rejonie przejść dla pieszych (minimum 1-1,5 tys. zł), a także w obszarze zabudowanym.

To jeszcze nie wszystko. Rząd chce również wprowadzić wyższe mandaty dla drogowych recydywistów czy wydłużyć o rok ważność punktów karnych, jednocześnie zwiększając ich limit. Zredukowane mają zostać kursy, dzięki którym możliwe jest teraz redukowanie liczby punktów karnych.

Takie wytyczne pod koniec kwietnia rozesłał premier Mateusz Morawiecki. Trafiły one do kilku resortów - sprawiedliwości, spraw wewnętrznych i administracji, a także infrastruktury.

bEUPbEGL
Zobacz także: Tiumeń. Wypadek łady na autostradzie. Nagranie świadka

Mandaty mają być wyższe. I to znacznie

Rząd chce podwyższenia maksymalnego mandatu za wykroczenia w ruchu drogowym z 500 zł do 5 tys. zł. Teraz piłeczka jest po stronie ministerstw, które mają za zadanie opracować zmiany w taryfikatorze mandatów i w prawie wykroczeń.

Biorąc pod uwagę, że przestrzeganie ograniczeń prędkości jest kluczowe dla ochrony życia i zdrowia obywateli na drodze, niezbędne jest podniesienie kwot mandatów karnych oraz wprowadzenie zmian w przepisach, których celem jest ograniczenie zachowań szczególnie niebezpiecznych na drogach i eliminacja tzw. piratów drogowych - napisał premier Morawiecki, cytowany przez "Gazetę Prawną".
bEUPbEGR

Czytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUPbEHm
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(21)
weź nie pytaj...
3 miesiące temu
PiS znajdzie pieniądze w mandatach. Bo ludziom zależy na pracy i na prawku. Wypadki powodują trzeźwi kierowcy tzw. "Pewniacy". Ci pijani dzięki Bogu to minimum. Ale PiS nagłośni propagandę.
realista
5 miesięcy temu
to nie jest żadne eliminowanie złych kierowców , tylko pieniądze na datki dawno juz sie skończyły i trzeba wszystko uzupełnić , od czasu jak rzadzi PIS wprowadzono około 41 nowych podatków i wraz im mało , to choćby mandaty zwiększają
Qba
rok temu
kluczowe to jest dojenie kasy, bo obiecali tyle, że nawet bankster z blondynkami nie nadąży drukować
bEUPbEHn
ip123
rok temu
Jeżeli w tak sformułowanych założeniach wysłał Premier do podległych Ministrów to jawna dyskryminacja jednej z grup uczestników ruchu drogowego. Zaślepiony karaniem zapomniał , że oprócz kierowców (pojazdów mechanicznych w domyśle) z dróg publicznych korzystają rowerzyści, motorowerzyści, "hulajnogowcy", "quadowcy", "krosowcy" oraz piesi pojedyńczo- lub grupo chodzących, z wózkami transportowymi, dziecięcymi, ze zwierzętami hodowlanymi. To co? Wybiórczo i dyskryminacyjne wobec kierowców (pojazdów mechanicznych)? A wystarczyło przemyśleć problem. Nie zawsze wysokość kary jest skutecznym środkiem represji i wychowania komunikacyjnego. Brak indywidualnych, tanich polis ubezpieczenia OC od swoich nierozważnych czynności. Jak wyegzekwować mandat karny od "bezdomnego, np. nietrzeźwego użytkownika pasa drogowego, przewożącego zbierany złom na podręcznym wózku transportowym", który stanie się sprawcą kolizji lub wypadku drogowego? Proste pytanie. A jaka jednoznaczna odpowiedź? Karać jak?
,zj/
rok temu
Fotoradar przed każdym garażem/parkingiem. I ograniczenie do 0,5 km/h.
Co to ma być
rok temu
Proszę nauczyć pieszych przechodzenia przez pasy. Pasy to nie aleja parkowa, przechodzą nie rozglądając się tempem ślimaka, słuchawki na uszach a wzrok wlepiony w smartfona, co to ma być? Podobnie rowerzyści.. A jak jest ślisko i kierujący nie zdąży wyhamować? Potem kierowce się wiesza społecznie na stryczku i kara, kara, kara. Mandaty z kosmosu, sądy i więzienie.
Janusz
rok temu
Dopiero teraz? Mandat 500zł to śmiech na sali i pośmiewisko na skale Europy. W Niemczech za źle zaparkowane auto można dostać 200euro mandatu a w Polsce za zagrożenie życia sobie i innym tylko 500zł. Relikt przeszłości kiedy jeszcze minimalna krajowa to było 800zł netto. Wtedy burak w bmw czy golfie bał się mandatu bo prawie cała pensja mogła zniknąć. Ale dzisiaj państwo za gratis daje 500zł, więc taki patus może nawet kilka razy w miesiącu dostawać takie mandaty i nawet nie poczuje. Co najwyżej dzieciaki nie będą miały co jeść ale na flaszkę, fajki i paliwo do audi/bmw/vw zawsze się znajdzie.
xxx
rok temu
eliminowaniu piratów drogowych najpierw zacznijcie od siebie potraficie tylko robić podwyżki i karać ludzi nie jestem za PO ale życzę im żeby wygrali wybory
dobromir
rok temu
rząd to ma dużo pomysłów ,najłatwiej im się marnuje nasze pieniądze
szofer
rok temu
To prawda, że mandaty dla drogowych piratów są rzeczywiście u nas śmiesznie niskie. Wysokie mandaty powinny dotyczyć drogowych szaleńców i sprawców wypadków. Proponuję wystawiać mandaty także dla "ślimaków przyspawanych do lewego pasa" i blokujących płynność ruchu i innym szybszą jazdę. Przydałoby się też przyjrzeć ograniczeniom prędkości do 40 km/godz na odcinkach dróg 2-pasmowych, między ekranami, bez przejść dla pieszych. To pozostałość po starym oznakowaniu sprzed 50 lat, a takich miejsc jest pełno.
He he
rok temu
kasy brak na premie i rozdawnictwo zaczynają zabierać pieniądze tym co mają
stefan
rok temu
a może od razu milion ???? a co!!!!!!!!!!
sony
rok temu
sytuacja budżetowa jest tak wspaniała że podniesiemy wam mandaty o 1000%
bEUPbEHf
www
rok temu
brak na socjale siegaja dna .. wykoncza kazdego byle od stołka sie nie oderwac
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić