Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Nowe kary dla kierowców. Znamy plany rządu na mandaty

30

Już niebawem kary dla kierowców będą znacznie wyższe. Rząd planuje aż dziesięciokrotną podwyżkę maksymalnego mandatu - z 500 zł do 5 tys. zł. To jeden z pomysłów, który ma pomóc w eliminowaniu piratów drogowych.

Nowe kary dla kierowców. Znamy plany rządu na mandaty
Mandaty dla kierowców mają być znacznie wyższe (Pixabay)

Szczegóły planowanych zmian w taryfikatorze mandatów dla kierowców ujawnia "Gazeta Prawna". Policjanci mają surowiej karać za wykroczenia w rejonie przejść dla pieszych (minimum 1-1,5 tys. zł), a także w obszarze zabudowanym.

To jeszcze nie wszystko. Rząd chce również wprowadzić wyższe mandaty dla drogowych recydywistów czy wydłużyć o rok ważność punktów karnych, jednocześnie zwiększając ich limit. Zredukowane mają zostać kursy, dzięki którym możliwe jest teraz redukowanie liczby punktów karnych.

Takie wytyczne pod koniec kwietnia rozesłał premier Mateusz Morawiecki. Trafiły one do kilku resortów - sprawiedliwości, spraw wewnętrznych i administracji, a także infrastruktury.

Zobacz także: Tiumeń. Wypadek łady na autostradzie. Nagranie świadka

Mandaty mają być wyższe. I to znacznie

Rząd chce podwyższenia maksymalnego mandatu za wykroczenia w ruchu drogowym z 500 zł do 5 tys. zł. Teraz piłeczka jest po stronie ministerstw, które mają za zadanie opracować zmiany w taryfikatorze mandatów i w prawie wykroczeń.

Biorąc pod uwagę, że przestrzeganie ograniczeń prędkości jest kluczowe dla ochrony życia i zdrowia obywateli na drodze, niezbędne jest podniesienie kwot mandatów karnych oraz wprowadzenie zmian w przepisach, których celem jest ograniczenie zachowań szczególnie niebezpiecznych na drogach i eliminacja tzw. piratów drogowych - napisał premier Morawiecki, cytowany przez "Gazetę Prawną".

Czytaj także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić