Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Łukasz Maziewski
|

Nowe maile Dworczyka. "Piliśmy nalewki a on opowiadał"

106
Podziel się:

Afery mailowej min. Dworczyka ciąg dalszy. W opublikowanym w środę mailu znowu omawiane są problemy Wojska Polskiego. Datowany na 2018 r. mail, wymieniony rzekomo między Michałem Dworczykiem a byłym prezesem banku PKO BP, Zbigniewem Jagiełłą. Pojawia się m.in. temat złego stanu polskich czołgów.

Nowe maile Dworczyka. "Piliśmy nalewki a on opowiadał"
Kolejny odcinek afery mailowej z Michałem Dworczykiem w roli głównej (AKPA)

Najnowszy ujawniony mail pochodzi sprzed trzech lat. To wymiana korespondencji między szefem Kancelarii Premiera a jednym z najbardziej zaufanych ludzi Mateusza Morawieckiego - Zbigniewem Jagiełłą.

Mail dotyczy stanu sił zbrojnych. A konkretnie - wojsk pancernych. Jagiełło opisuje w nim, jak podczas wypadu na agroturystykę spotkał rzekomego oficera wojsk pancernych, który miał opowiedzieć mu o złym stanie armii.

To kolejny mail, który ukazuje problemy polskiego wojska. We wtorek opublikowany został mail poświęcony Polskiej Grupie Zbrojeniowej i kłopotami z zakupami dronów dla wojska.

Zobacz także: Wyciekł mail ministra z PiS. Poseł Porozumienia oburzony

"Piliśmy nalewki a on opowiadał"

W mailu zawarta jest relacja ze spotkania z domniemanym oficerem. "Piliśmy nalewki a on opowiadał" - opisuje Jagiełło. Wyłania się z tego dramatyczny stan jednego z najważniejszych typów wojsk w Siłach Zbrojnych.

Wg niego stan naszych 900 czołgów to gotowość 20-25 % z nich... Głównie przez brak ludzi, którzy masowo opuszczają wojsko... Ostatnie 2 lata to beznadzieja i utrata kadr, które odchodzą ze względu na nędze pensje i chaos w MON. Zostają mierni i wierni. Dziwne decyzje o rozbiciu wojsk pancernych na mniejsze grupy... Brak amunicji do Leopardów... Stary sprzęt T 72 etc... Wszyscy Generałowie z misji zagranicznych odeszli... Wiemy to z mediów... Innych wojsk na jako takim poziomie nie mamy... - pisze Jagiełło.

To dość ponury opis stanu chaosu, jaki trapi wojska pancerne. Sygnalizowane w nim problemy mogą mieć odzwierciedlenie w rzeczywistości. Kwestia niedoboru amunicji do najnowocześniejszych w SZ czołgów Leopard jest omawiana w środowisku ekspertów i dziennikarzy wojskowych od lat.

"Dziwne decyzje o rozbiciu wojsk pancernych" to fragment poświęcony decyzji Antoniego Macierewicza. To on zdecydował o przeniesieniu najnowszych w polskim wojsku czołgów Leopard 2A5 z Dolnego Śląska do podwarszawskiej Wesołej. Czołgi te przez kilka lat stały "pod chmurką", bez odpowiedniej osłony przed warunkami atmosferycznymi. Bez zaplecza technicznego, warsztatów ani odpowiedniego serwisu.

Ciekawie brzmi także sama końcówka maila. To jeszcze jeden cytat z napotkanego przez Jagiełłę wojskowego. Dotyczyć ma tego, co najwyżsi wojskowi mówią między sobą.

1.A. wróci... lub ktoś od niego a tego się boją... 2.Obecny Generał całego WP jest dobrym generałem ale nie wiadomo czy długo wytrzyma - brzmi fragment.

"A." to prawdopodobnie Antoni Macierewicz, były szef MON. Zaś "obecny Generał" brzmi jak określenie na szefa Sztabu Generalnego WP, gen. Rajmunda Andrzejczaka. Jako szefowi SG WP, czyli najważniejszemu, noszącemu cztery gwiazdki generalskie oficerowi wojska przysługuje mu tytuł "Generała". Drugim czynnym generałem "czterogwiazdkowym" jest szef Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Jarosław Mika, jednak awans ten otrzymał on dopiero w 2019 r., rok po opisanej konwersacji.

Andrzejczak, co opisywał Onet, nie cieszył się dużym zaufaniem szefa MON, Mariusza Błaszczaka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(106)
Stefan
2 miesiące temu
Obowiązek szczepień w wojsku to kolejna fala odejść, sam odchodzę
Babcia
2 miesiące temu
W Polsce rządzą agenci pod przewodnictwem Jarosława Rajmundowicza. Cała reszta, masa Dworczyków itp. może sobie z tego nie zdaje sprawy. Ewentualnie zdaje sobie, ale ważniejsza władza i kaska.
MARO
2 miesiące temu
Rosjanie twierdzą że zajęcie Polski zajmie im góra 5 dni, wliczając to 4 dni picia już po wszystkim i mają rację, tyle by to trwało.
Tak tylko pyt...
2 miesiące temu
Czy to napewno są przecieki? Czy to nie jest działanie szpiegowskie na rzecz obcych państw ludzi udających osoby naiwne?????
Boże coś Pols...
2 miesiące temu
Czego by się nie dotknąć to leży i kwiczy. To efekt nowej cudownej rzeczywistości, która wywróciła to co złe ale i dobre było. Efekt najbardziej się mądrują ci co najmniej się znają i wyrzucają z siebie po 120 słów na minutę.
Jaa
2 miesiące temu
Macierewicz jawnie działa na rzecz Rosji. Musi mieć niezłe haki na Jarka, że mu pozwala.
Precz z PiS
2 miesiące temu
Po co pociski do czołgów, kasa ma iść na 500+
54321
2 miesiące temu
a niewidzialne śmigłowce Macierewicza i tysiące dronów, których też nie ma.... to nic????
Mirka
2 miesiące temu
Dworczyk powinien być postawiony przed trybunałem stanu, o bezpieczeństwie kraju pisze w mailu z niezabezpieczonej poczty. To skandal. No spoko, ze wychodzi na jaw, ze 3 lub 4 osoby rządzą tym krajem, ale teraz ruskie wiedza, ze jesteśmy wydolni wojskowo na 20%. Czy to jest info, które winno trafić do agresora ?
Klub
2 miesiące temu
Zamiast rządu polityków dużo lepiej władzę powierzyć firmie jakiejkolwiek. One najczęściej działają racjonalnie a politycy bardzo rzadko.
hahaha
2 miesiące temu
za to osmiorniczki to było dopiero cos,co nie wyznawcy dojnej?
YrA
2 miesiące temu
Meile Dworczyka oddają rzeczywistość. To bardzo dobry obserwator i sprawny organizator. Marnuje się w pisie. Banda wielepów o śliskich łapach nie pozwoli nic dobrego zrobić. Oni tylko doją i pajacują.
Legov
2 miesiące temu
Ministrant Maciarewicz, ministrant Dworczyk, ministranci z ministerstwa obrony wymiotowej.
***** ***
2 miesiące temu
czyli pis realizuje polecenia putina i rozbroił Polska armię.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić