Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 
aktualizacja 

Nowe stanowisko WHO. Co z osobami, które nie mają objawów COVID-19?

134

Światowa Organizacja Zdrowia przedstawiła najnowsze ustalenia odnośnie przebiegu COVID-19. Badania przeprowadzono na osobach, u których nie zaobserwowano objawów zarażenia koronawirusem.

Nowe stanowisko WHO. Co z osobami, które nie mają objawów COVID-19?
Według WHO bezobjawowi świadkowie rzadko zarażają innych koronawirusem (Getty Images, Omar Marques)

Ustalenia WHO zostały zaprezentowane na konferencji prasowej w Genewie. Przedstawiła je doktor Maria Van Kerkhove, szefowa działu chorób i chorób odzwierzęcych organizacji.

COVID-19. Bezobjawowi nosiciele koronawirusa rzadko zarażają innych

Maria Van Kerkhove wyjaśniła, że chorzy, u których COVID-19 przebiega bezobjawowo, nie przyczyniają się do rozprzestrzenienia się pandemii koronawirusa. Jest to spowodowane faktem, że rzadko zarażają oni osoby zdrowe.

Ustalenia Światowej Organizacji Zdrowia stoją w sprzeczności z wcześniejszymi przypuszczeniami naukowców. Do tej pory bezobjawowi nosiciele koronawirusa byli uważani za szczególnie niebezpiecznych. Jak argumentowano, ponieważ nie zdają sobie sprawy ze swojego stanu zdrowia, nie zachowują szczególnych środków bezpieczeństwa i tym samym częściej zarażają innych.

Zobacz też: COVID-19 na Czarnym Lądzie. WHO podało nowe dane dot. pandemii

Van Kerkhove powołała się na treść raportów przedstawionych przez naukowców z poszczególnych państw. Przyjrzeli się oni skutkom kontaktów bezobjawowych nosicieli koronawirusa ze zdrowymi osobami.

Posiadamy liczne raporty z państw, które przeprowadzają bardzo szczegółowe śledzenie kontaktów (z bezobjawowymi chorymi – przy. red). Obserwują bezobjawowe przypadki i nie znajdują dalszego przekazu (koronawirusa – przyp. red) – cytuje Marię Van Kerkhove "New York Post".
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić