Jakub Artych
Jakub Artych| 

Obajtek ostro o Giertychu. "Trudno zliczyć groźby"

27

Daniel Obajtek został liderem listy Prawa i Sprawiedliwości na Podkarpaciu w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Były prezes Orlenu w rozmowie z "Super Expressem" zaatakował Romana Giertycha, który jego zdaniem cały czas linczuje go w mediach.

Obajtek ostro o Giertychu. "Trudno zliczyć groźby"
Obajtek ostro o Giertychu. "Trudno zliczyć groźby" (PAP, Radek Pietruszka)

Daniel Obajtek, kontrowersyjny biznesmen i polityk, startuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego, co potwierdził kilka tygodni temu w mediach społecznościowych.

Wybory te są ostatnią szansą na obronę należnego Polsce znaczenia w Europie. Na to, by powiedzieć "dość" zmianom, które są niekorzystne dla naszego kraju. Chcę wykorzystać moje wieloletnie doświadczenie i zająć się sprawami bezpieczeństwa energetycznego oraz sprawiedliwej transformacji. Chcę także, by w Parlamencie Europejskim Podkarpacie miało silnego ambasadora, który dotrzymuje złożonych obietnic - tak swój start na platformie X skomentował Daniel Obajtek.

Obajtek w wyborach może zdobyć nie tylko mandat poselski i wysokie uposażenie z Brukseli, ale też immunitet. Na ten temat zabrał głos Roman Giertych, który grozi Danielowi Obajtkowi, że jego miejsce będzie inne niż Bruksela. Na odpowiedź nie musieliśmy długo czekać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Julia Wieniawa o powrocie "Rodzinki.pl" i związku na odległość z Nikodemem Rozbickim! Tak zareagowała na pytanie
Trudno zliczyć groźby, które padają pod moim adresem. Odbieram to tylko jako próbę zastraszenia. To nowa metoda polityczna. To powinno być karalne, ścigane. Roman Giertych jest adwokatem i posłem. Czy to go uprawnia do tego, by grozić kandydatom do PE? To może zapytam, gdzie chce mnie alokować? Przecież to są groźby - żali się kandydat na europosła.

Ogromne pieniądze dla Obajtka w Orlenie

W czasie trwającej 6 lat prezesury Daniela Obajtka, w spółce Orlen działo się naprawdę sporo. Kupno wydawnictwa Polska Press, czy sprzedaż udziałów w Rafinerii Gdańskiej poniżej wskazywanej wartości to tylko kilka z przykładów tego gorącego okresu. Obecnie w spółce jest nowe kierownictwo, a w sprawie starego toczą się śledztwa CBŚ.

Daniel Obajtek należał do najlepiej opłacanych menedżerów kierujących państwowymi spółkami. Wartość wynagrodzenia za 2022 r. prezesa PKN to dokładnie 2 mln 416 tys. 273 zł 79 gr (w tym jest wynagrodzenie stałe, zmienne i inne świadczenia).

Jeśli Obajtek dostanie się do PE, także będzie mógł liczyć na spore zarobki. Obecnie wynagrodzenie posła do Parlamentu Europejskiego to 10 075,18 euro brutto. W przeliczeniu na złote pensja europosła to ponad 43 tys. zł miesięcznie. Łącznie w ciągu ostatniej kadencji wynagrodzenie europosłów wzrosło o 1,3 tys. euro, czyli około 5,6 tys. zł.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić