Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 

Obcy gatunek w Polsce. Drapieżny żółw w rękach suwalskich leśników

348

Leśniczy z Nadleśnictwa Suwałki natknął się na poszukiwanego od kilku dni na Podlasiu drapieżnego żółwia z Kalifornii. Niebezpieczny żółw został już przekazany do Wigierskiego Parku Narodowego.

Obcy gatunek w Polsce. Drapieżny żółw w rękach suwalskich leśników
Drapieżny żółw z Kalifornii (Nadleśnictwo Suwałki, Facebook)

Obcy drapieżny żółw w Polsce

Kilka dni temu Wigierski Park Narodowy poinformował o obcym gatunku, który pojawił się na terenie parku.

Jeden z turystów odwiedzających Wigierski Park Narodowy spotkał na ścieżce wędrującego żółwia i, jak to teraz zwykle bywa, uwiecznił gada na fotkach, po czym przesłał je do WPN z prośbą o jego identyfikację. I bardzo dobrze, bo dzięki temu zyskaliśmy dokument informujący nas o obecności obcego, inwazyjnego gatunku w przyrodzie naszego Parku - przekazał 12 sierpnia Wigierski Park Narodowy.

Na pierwszy rzut oka wyglądało, jakby to był nasz rodzimy żółw błotny. Po dokładnym obejrzeniu zdjęć okazało się jednak, że to jest jeden z żółwi ozdobnych. Świadczy o tym inny niż u żółwia błotnego układ płytek na grzbietowej stronie pancerza (tzw. karapaksu) oraz żółta smuga na twarzy, biegnącą od kąta oka przez cały policzek. Nietypowego gościa zidentyfikowano jako pochodzącego z Kalifornii (USA) drapieżnego żółwia żółtobrzuchego (lub żółtouchego), który należy do jednego z groźniejszych obcych gatunków inwazyjnych w Europie i na innych kontynentach.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Kalifornijski żółw w rękach suwalskich leśników

Odkąd żółw kalifornijski został sfotografowany przez jednego z turystów, w mediach rozgorzała dyskusja na jego temat. Wszyscy zastanawiali się, gdzie uciekł. W końcu mamy odpowiedź. W piątek 14 sierpnia znaleźli go leśnicy z Nadleśnictwa Suwałki.

Drapieżny żółw rodem z Kalifornii w rękach suwalskich leśników! Podczas porannego obchodu lasu jeden z naszych leśniczych - Przemek spotkał medialnego uciekiniera. Żółw żółtobrzuchy okazał się być ponad 20-letnią samicą wędrującą drogą leśną tylko w sobie wiadomym celu - poinformowało Nadleśnictwo Suwałki w mediach społecznościowych.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Spacerujący drogą uciekinier został złapany na terenie Leśnictwa Pijawne na Podlasiu. Po zabezpieczeniu został przekazany do Wigierskiego Parku Narodowego.

Żółw żółtobrzuchy, bo o nim mowa, to przedstawiciel gatunku obcego w naszej faunie a na dodatek niebezpiecznego dla naszego rodzimego żółwia, ale i innych gatunków płazów, gadów i bezkręgowców - przekazało Nadleśnictwo Suwałki.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić