Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek
|

Obcy gatunek w Polsce. Drapieżny żółw w rękach suwalskich leśników

183
Podziel się:

Leśniczy z Nadleśnictwa Suwałki natknął się na poszukiwanego od kilku dni na Podlasiu drapieżnego żółwia z Kalifornii. Niebezpieczny żółw został już przekazany do Wigierskiego Parku Narodowego.

Obcy gatunek w Polsce. Drapieżny żółw w rękach suwalskich leśników
Drapieżny żółw z Kalifornii (Nadleśnictwo Suwałki, Facebook)

Obcy drapieżny żółw w Polsce

Kilka dni temu Wigierski Park Narodowy poinformował o obcym gatunku, który pojawił się na terenie parku.

Jeden z turystów odwiedzających Wigierski Park Narodowy spotkał na ścieżce wędrującego żółwia i, jak to teraz zwykle bywa, uwiecznił gada na fotkach, po czym przesłał je do WPN z prośbą o jego identyfikację. I bardzo dobrze, bo dzięki temu zyskaliśmy dokument informujący nas o obecności obcego, inwazyjnego gatunku w przyrodzie naszego Parku - przekazał 12 sierpnia Wigierski Park Narodowy.

Na pierwszy rzut oka wyglądało, jakby to był nasz rodzimy żółw błotny. Po dokładnym obejrzeniu zdjęć okazało się jednak, że to jest jeden z żółwi ozdobnych. Świadczy o tym inny niż u żółwia błotnego układ płytek na grzbietowej stronie pancerza (tzw. karapaksu) oraz żółta smuga na twarzy, biegnącą od kąta oka przez cały policzek. Nietypowego gościa zidentyfikowano jako pochodzącego z Kalifornii (USA) drapieżnego żółwia żółtobrzuchego (lub żółtouchego), który należy do jednego z groźniejszych obcych gatunków inwazyjnych w Europie i na innych kontynentach.

Kalifornijski żółw w rękach suwalskich leśników

Odkąd żółw kalifornijski został sfotografowany przez jednego z turystów, w mediach rozgorzała dyskusja na jego temat. Wszyscy zastanawiali się, gdzie uciekł. W końcu mamy odpowiedź. W piątek 14 sierpnia znaleźli go leśnicy z Nadleśnictwa Suwałki.

Drapieżny żółw rodem z Kalifornii w rękach suwalskich leśników! Podczas porannego obchodu lasu jeden z naszych leśniczych - Przemek spotkał medialnego uciekiniera. Żółw żółtobrzuchy okazał się być ponad 20-letnią samicą wędrującą drogą leśną tylko w sobie wiadomym celu - poinformowało Nadleśnictwo Suwałki w mediach społecznościowych.

Spacerujący drogą uciekinier został złapany na terenie Leśnictwa Pijawne na Podlasiu. Po zabezpieczeniu został przekazany do Wigierskiego Parku Narodowego.

Żółw żółtobrzuchy, bo o nim mowa, to przedstawiciel gatunku obcego w naszej faunie a na dodatek niebezpiecznego dla naszego rodzimego żółwia, ale i innych gatunków płazów, gadów i bezkręgowców - przekazało Nadleśnictwo Suwałki.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(183)
romano
2 lata temu
W Poznaniu w stawie też takiego widziano
Daro
2 lata temu
A ja w kwestii formalnej, miał wizę czy nielegalnie
tronkowy
2 lata temu
Kubek w kubek moja stara. Tyle że mniejsza i ładniejdza.
Beka🙂🌝🦥
2 lata temu
Dobrze że ten "drapieżny " żółw nie zjadł tego gostka😂🤣😜
ASDERT MUZZIK
2 lata temu
A ile niebezpieczeństwa stwarza park wiejska 🤡 🤡🤡 🤡 tam tyle gadów szKODliwych POtępionych sPiSkowych - zagrażają społeczeństwu 😱😱 😱 😱 😱😱 obywatelski projekt " STOP 447 " odrzucony przez sPiSkowców 👽💀👻☠👾 👺 👹 😠
ASDERT MUZIK
2 lata temu
A ile niebezpieczeństwa stwarza ogrodzony park wiejska 🤡🤡 🤡🤡 tam tyle gadów szKODliwych POtępionych sPiSkowych zagrażają społeczeństwu 😱😱 😱 😱 😱😱 obywatelski projekt " STOP 447 " odrzucony przez sPiSkowców 👽💀👻☠👾👹 😠
Kris
2 lata temu
W pl tych pancernych najeźdźców jest dużo. Ja już się spotkałem z żółtolicym i chyba czerwolicym,fajne są ale niestety zabijają nasze żółwie.Wiec rodzice przemyślcie zakup pupila,bo co z nim zrobić jak się znudzi? Mam może do lasu,albo nad jezioro?🤔
Q22sa
2 lata temu
obroty wyznacza komputer nie ważne tajemnica służbowa
Q22sa
2 lata temu
spokojnie moi współudziałowcy to nawet załtwią oświetlenie środek
Q22sa
2 lata temu
duma narodu 10% po ile chcecie na słupa chcemy tylko nic nie składaj
teczowaS
2 lata temu
Na czym ma polegac "ta drapieznosc"? Łapie ptaki w locie, zagryza wilki?
bbc
2 lata temu
Nie wiedziałem ze żółwie maja twarz.Pozdrawiam panią piszącą.
gosc
2 lata temu
"Zolw mial zolta smuge na twarzy i i wedrowal droga lesna w sobie wiadomym celu" Ludzie ! Kto to pisze ???!! Co to za dziennikarzyna? Ja bym takiego pismaka wykopal z redakcji razem z futryna. Najlepiej do podstawowki.
józek se .
2 lata temu
coś ładnego może agencje modeli... co zawszę coś zostanie.. to tzeba tak zrobić żeby nie było widać
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić