Jan Manicki
Jan Manicki| 

Niemcy. Sensacyjne odkrycie. Nie wiadomo, jak trafiło do Jeziora Bodeńskiego

127

Niemieccy archeolodzy rozpoczęli wydobywanie z Jeziora Bodeńskiego czółna liczącego ponad 4 tys. lat. Wykonana z drewna lipowego łódź jest archeologiczną sensacją. Po wydobyciu zostanie poddana wieloletniej konserwacji.

Niemcy. Sensacyjne odkrycie. Nie wiadomo, jak trafiło do Jeziora Bodeńskiego
Na dnie Jeziora Bodeńskiego znaleziono łódź sprzed 4 tys. lat (Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Budownictwa Badenii-Wirtembergii)

Dłubankę znaleziono w pobliżu Konstancji w Badenii-Wirtembergii. Jak informuje portal SWR, łódź ma ponad 8 metrów długości. Wydobycie jej to niezwykle skomplikowany proces.

Prehistoryczna łódź odkryta na dnie jeziora. Nie wiadomo, skąd się tam wzięła

Konserwatorzy z państwowego urzędu ochrony zabytków informują, że czółna nie da się odzyskać w jednym kawałku. Jak twierdzi przewodniczący okręgu Stuttgart Wolfgang Reimer, drewno lipowe jest na to zbyt kruche i zbyt miękkie. Archeolodzy mają posługiwać się małymi łopatkami.

Nie jest jasne, dlaczego doszło do zatonięcia łodzi akurat w tym miejscu. W jej pobliżu nie ma śladów osadnictwa. Zdaniem Wolfganga Reimera, dzięki temu odkryciu, można udowodnić wykorzystanie Jeziora Bodeńskiego jako drogi wodnej lub akwenu do połowu ryb między XXIV a XXIII wiekiem p.n.e.

Czółno sprzed 4 tys. lat na dnie jeziora. Wydobędą je po trzech latach

Łódź na dnie jeziora wypatrzono po raz pierwszy w 2018 roku. Od tego czasu przeprowadzano rozpoznanie, w jaki sposób najlepiej wydobyć czółno. Prehistoryczna drewniana łódź zostanie przekazana do urzędu ochrony zabytków, gdzie zostanie zrekonstruowana. Proces ten potrwa co najmniej kilka lat.

Czółna to jedne z najstarszych jednostek pływających wytworzonych przez człowieka. Używano ich głównie w osadach położonych nad zbiornikami wodnymi.

Jezioro Bodeńskie to doskonale znane archeologom miejsce. W pobliżu odkryto pozostałości ponad 70 wiosek palowych na wodzie i na torfowisku, zbudowanych przez myśliwych oraz rybaków z epoki kamienia i brązu. Ponad 110 obiektów związanych z Jeziorem Bodeńskim trafiło na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Obejrzyj także: Szwajcarskie Stonehenge

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić