o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Jan Manicki
|

Niemcy. Sensacyjne odkrycie. Nie wiadomo, jak trafiło do Jeziora Bodeńskiego

73
Podziel się

Niemieccy archeolodzy rozpoczęli wydobywanie z Jeziora Bodeńskiego czółna liczącego ponad 4 tys. lat. Wykonana z drewna lipowego łódź jest archeologiczną sensacją. Po wydobyciu zostanie poddana wieloletniej konserwacji.

Niemcy. Sensacyjne odkrycie. Nie wiadomo, jak trafiło do Jeziora Bodeńskiego
Na dnie Jeziora Bodeńskiego znaleziono łódź sprzed 4 tys. lat (Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Budownictwa Badenii-Wirtembergii)
bDSJjUIB

Dłubankę znaleziono w pobliżu Konstancji w Badenii-Wirtembergii. Jak informuje portal SWR, łódź ma ponad 8 metrów długości. Wydobycie jej to niezwykle skomplikowany proces.

Prehistoryczna łódź odkryta na dnie jeziora. Nie wiadomo, skąd się tam wzięła

Konserwatorzy z państwowego urzędu ochrony zabytków informują, że czółna nie da się odzyskać w jednym kawałku. Jak twierdzi przewodniczący okręgu Stuttgart Wolfgang Reimer, drewno lipowe jest na to zbyt kruche i zbyt miękkie. Archeolodzy mają posługiwać się małymi łopatkami.

bDSJjUID

Nie jest jasne, dlaczego doszło do zatonięcia łodzi akurat w tym miejscu. W jej pobliżu nie ma śladów osadnictwa. Zdaniem Wolfganga Reimera, dzięki temu odkryciu, można udowodnić wykorzystanie Jeziora Bodeńskiego jako drogi wodnej lub akwenu do połowu ryb między XXIV a XXIII wiekiem p.n.e.

Czółno sprzed 4 tys. lat na dnie jeziora. Wydobędą je po trzech latach

Łódź na dnie jeziora wypatrzono po raz pierwszy w 2018 roku. Od tego czasu przeprowadzano rozpoznanie, w jaki sposób najlepiej wydobyć czółno. Prehistoryczna drewniana łódź zostanie przekazana do urzędu ochrony zabytków, gdzie zostanie zrekonstruowana. Proces ten potrwa co najmniej kilka lat.

bDSJjUIJ

Czółna to jedne z najstarszych jednostek pływających wytworzonych przez człowieka. Używano ich głównie w osadach położonych nad zbiornikami wodnymi.

Jezioro Bodeńskie to doskonale znane archeologom miejsce. W pobliżu odkryto pozostałości ponad 70 wiosek palowych na wodzie i na torfowisku, zbudowanych przez myśliwych oraz rybaków z epoki kamienia i brązu. Ponad 110 obiektów związanych z Jeziorem Bodeńskim trafiło na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

bDSJjUIK

Obejrzyj także: Szwajcarskie Stonehenge

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSJjUJe
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(73)
hmm...ciekawe...
2 tyg. temu
Nie jest jasne, dlaczego doszło do zatonięcia łodzi akurat w tym miejscu. W jej pobliżu nie ma śladów osadnictwa.Jezioro Bodeńskie to doskonale znane archeologom miejsce. W pobliżu odkryto pozostałości ponad 70 wiosek palowych na wodzie i na torfowisku, zbudowanych przez myśliwych oraz rybaków z epoki kamienia i brązu. Ponad 110 obiektów związanych z Jeziorem Bodeńskim trafiło na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
koza
2 tyg. temu
w artykule pisze ze czółna używali GŁÓWNIE ludzie mieszkający przy akwenach. Napiszcie do czego używali lodzi ci pozostali tj nie mieszkający w poblizu wody ?
wodorost
2 tyg. temu
Jak to nie wiadomo skad tam wzięła się. Wydłubali ją Indianie .
bDSJjUJf
Altant
2 tyg. temu
sądzę, że główny powód, to było gdzie pływać
helga
2 tyg. temu
niemcy ukradli je z Czarnolasu i wywieźli ot cała historia !!!
Najnowsze komentarze (73)
Altentreptov
2 tyg. temu
Na wzgorzu n ad Tollense odkopuja grod z tych czasow a oni sie lupance dziwia. Czesi pidovno zakpnserwowali w roztworze cukru. Ponoc to najlepiej chroni
Abc
2 tyg. temu
Wiadomo Slowianie. To nasza specjalnosc te czolna i osady nad jeziorami.
hej hoooooooo...
2 tyg. temu
ciekawe czy mówili po niemiecku 4 tys lat temu?
Rodak
2 tyg. temu
Te tereny zamieszkiwali Słowianie
Adam
2 tyg. temu
Czółno pojawiło się przed osadnikami ale padał deszcz więc zatonęło.
stary baca
2 tyg. temu
jak zatonęła to znalazła się na dnie.Tylko że chyba szybko muł ja zakrył bo lipa to bardzo miekkie drewno. żadna sensacja
jak nie
2 tyg. temu
wiadomo skąd - to znaczy, że kultowe
juras
2 tyg. temu
Wydobywają prototyp ich, niosących pokój, U-botów. :)
bDSJjUIX
firma "BUUUM"...
2 tyg. temu
"drewno lipowe jest na to zbyt kruche i zbyt miękkie. Archeolodzy mają posługiwać się małymi łopatkami". PROPONUJĘ wysadzić obiekt dynamitem, i potem pozbierać kawałki. Moja firma wydobędzie tne wrak w pół dnia, ale muszę przy tym dobrze sobie zarobić.
zenek
2 tyg. temu
to zaginiona flota Wielkiej Lechii która pod wodzą ADMIRAŁA ŻWIRKA i MUCHOMORKA zdobyła Madagaskar
Historyk
2 tyg. temu
"Nie wiadomo skąd ona się tam wzięła" - Adolf H. Wykradl z muzeum i przeprawiał się na drugą stronę. Zatopił jak wszystkie inne skradzione artefakty przed oczami właścicieli.
Ten
2 tyg. temu
artykuł, to mistrzostwo świata, kandydatura na nagrodę Pulitzera, za kit.
zjawa
2 tyg. temu
Czyli już po czółnie.A mogło leżeć jeszcze 4tys lat w całości na dnie.
Mj
2 tyg. temu
Jak to sprzed 4 tys lat , jezeli jest napisane o osadnictwie z XIV-XVIII wieku
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić