Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Manicki
|

Niemcy. Sensacyjne odkrycie. Nie wiadomo, jak trafiło do Jeziora Bodeńskiego

79
Podziel się:

Niemieccy archeolodzy rozpoczęli wydobywanie z Jeziora Bodeńskiego czółna liczącego ponad 4 tys. lat. Wykonana z drewna lipowego łódź jest archeologiczną sensacją. Po wydobyciu zostanie poddana wieloletniej konserwacji.

Niemcy. Sensacyjne odkrycie. Nie wiadomo, jak trafiło do Jeziora Bodeńskiego
Na dnie Jeziora Bodeńskiego znaleziono łódź sprzed 4 tys. lat (Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Budownictwa Badenii-Wirtembergii)

Dłubankę znaleziono w pobliżu Konstancji w Badenii-Wirtembergii. Jak informuje portal SWR, łódź ma ponad 8 metrów długości. Wydobycie jej to niezwykle skomplikowany proces.

Prehistoryczna łódź odkryta na dnie jeziora. Nie wiadomo, skąd się tam wzięła

Konserwatorzy z państwowego urzędu ochrony zabytków informują, że czółna nie da się odzyskać w jednym kawałku. Jak twierdzi przewodniczący okręgu Stuttgart Wolfgang Reimer, drewno lipowe jest na to zbyt kruche i zbyt miękkie. Archeolodzy mają posługiwać się małymi łopatkami.

Nie jest jasne, dlaczego doszło do zatonięcia łodzi akurat w tym miejscu. W jej pobliżu nie ma śladów osadnictwa. Zdaniem Wolfganga Reimera, dzięki temu odkryciu, można udowodnić wykorzystanie Jeziora Bodeńskiego jako drogi wodnej lub akwenu do połowu ryb między XXIV a XXIII wiekiem p.n.e.

Czółno sprzed 4 tys. lat na dnie jeziora. Wydobędą je po trzech latach

Łódź na dnie jeziora wypatrzono po raz pierwszy w 2018 roku. Od tego czasu przeprowadzano rozpoznanie, w jaki sposób najlepiej wydobyć czółno. Prehistoryczna drewniana łódź zostanie przekazana do urzędu ochrony zabytków, gdzie zostanie zrekonstruowana. Proces ten potrwa co najmniej kilka lat.

Czółna to jedne z najstarszych jednostek pływających wytworzonych przez człowieka. Używano ich głównie w osadach położonych nad zbiornikami wodnymi.

Jezioro Bodeńskie to doskonale znane archeologom miejsce. W pobliżu odkryto pozostałości ponad 70 wiosek palowych na wodzie i na torfowisku, zbudowanych przez myśliwych oraz rybaków z epoki kamienia i brązu. Ponad 110 obiektów związanych z Jeziorem Bodeńskim trafiło na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Obejrzyj także: Szwajcarskie Stonehenge

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(79)
Sercanin
12 miesięcy temu
Proponuję "komentatorom" powrót do szkoły bądź do innych form edukacji! Który z "WAS" co kolwiek odkrył lub przyczynił się do odkrycia czegokolwiek prócz własnej niewiedzy?
ja1
rok temu
Bardzo spodobało mi się stwierdzenie, że czółen używano głównie w osadach położonych nad zbiornikami wodnymi :D
Echh
rok temu
Łódź w jeziorze i nie wiadomo skąd się tam wzięła?? Czy ktoś redaguje te głupoty,??
Sensat
rok temu
No nie!!! Odkryli łódź w jeziorze? W pale się nie mieści!
WAN Leyen
rok temu
Powiadomic Merkel
Edek
rok temu
Fajne miejsce, a zwłaszcza Lindau
stary zgred
rok temu
Jan Manicki pewnie od jutra będzie już figurował jako JAM czy pod innym skrótem, widzę że na O2 jest taka moda że jak jakiś orzeł dziennikarstwa pisze bez ładu i składu oraz bez znajomości i zrozumienia o czym pisze, po krytyce znika imię i nazwisko a pojawia się skrót.
Altentreptov
rok temu
Na wzgorzu n ad Tollense odkopuja grod z tych czasow a oni sie lupance dziwia. Czesi pidovno zakpnserwowali w roztworze cukru. Ponoc to najlepiej chroni
Abc
rok temu
Wiadomo Slowianie. To nasza specjalnosc te czolna i osady nad jeziorami.
hej hoooooooo...
rok temu
ciekawe czy mówili po niemiecku 4 tys lat temu?
Rodak
rok temu
Te tereny zamieszkiwali Słowianie
Adam
rok temu
Czółno pojawiło się przed osadnikami ale padał deszcz więc zatonęło.
stary baca
rok temu
jak zatonęła to znalazła się na dnie.Tylko że chyba szybko muł ja zakrył bo lipa to bardzo miekkie drewno. żadna sensacja
jak nie
rok temu
wiadomo skąd - to znaczy, że kultowe
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić