Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ABA
|
aktualizacja

Odkryli "Miasto Słońca". Znaleźli zaginioną świątynię i ukryte skarby

18
Podziel się:

Podczas prac archeologicznych w Egipcie odkryto Heliopolis, czyli "Miasto Słońca". Po przeanalizowaniu inskrypcji sprzed 2000 lat zespół naukowców natrafił na zaginioną świątynię i ukryte skarby.

Odkryli "Miasto Słońca". Znaleźli zaginioną świątynię i ukryte skarby
Starożytne miasto w Egipcie. (Getty Images)

Podczas prac archeologicznych w egipskim "Mieście Słońca" odkryto skarby sprzed tysięcy lat i zaginioną świątynię. Międzynarodowy zespół badaczy był w stanie tego dokonać dzięki przeanalizowaniu inskrypcji sprzed ponad 2000 lat.

Niesamowite odkrycie w Egipcie

Heliopolis, co oznacza "Miasto Słońca", jest jednym z najstarszych miast starożytnego Egiptu. Istniał od okresu predynastycznego, czyli od około 3200 roku p.n.e.

Miasto rozrosło w późniejszych wiekach i stało się centrum życia religijnego. Kiedy zaczęto rozbudowywać Kair, Heliopolis zniszczono i rozkradziono. Ruiny świątyń zaczęto rozbierać w celu pozyskania cennego budulca. Niektóre z bardziej spektakularnych pozostałości, takich jak obeliski, często były wysyłane za granicę. Dziś można je zobaczyć, chociażby w Rzymie czy Londynie.

Zespół naukowców z Niemiec, Włoch i Egiptu prowadził w ostatnim czasie prace w Heliopolis. Odkryto dzięki temu wapienny mur, fragmenty sanktuarium faraona Takelota I (887-874 p.n.e.) oraz pozostałości budynku z piaskowca. Badacze nie są jeszcze w stanie określić dokładnego wieku odnalezionych ruin.

Nasze najnowsze odkrycia dokumentują intensywne inwestycje władców w tworzenie i rozbudowę świątyni Heliopolis w różnych okresach - powiedział profesor Dietrich Raue, który od 2010 roku kieruje pracami w Heliopolis.

Naukowcom udało się także rozszyfrować jedną ze starożytnych inskrypcji. Rzeczniczka Uniwersytetu w Lipsku Katarina Werneburg powiedziała, że na postawie tekstu można stwierdzić, że część budynków została postawiona przez 26. dynastię (lata 664-525 p.n.e.). W Heliopolis natrafiono także na fragmenty murów powstałych za panowania Cheopsa oraz fragmenty posągów Totmesa III, Amenhotepa II i Ramzesa Wielkiego.

Zobacz także: Bezcenne odkrycie w Izraelu. Turysta natknął się na naczynie z epoki brązu
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(18)
Werniks
17 godz. temu
Myślałem że chodzi o Bobową 🙁
Wąż
wczoraj
W tym mieście wg. Pierdasa z Aten powstała partia która rządziła ówczesnym Egiptem. Zwała się Prawo i Sprawidliwość. A szefem był Dupas Posampas.
520
wczoraj
Czy "ktoś" już przepisał to miasto na żonę ??? 🤔
Tojo
2 dni temu
A my w Polsce beż kopania mamy słońce peru
archeolog
2 dni temu
Ten tekst to niestety jeden stek bzdur! Nie miasto, ale swiątynia, nie odkryta, ale znana od stuleci. Natomiast - trwają tam obecnie bardzo intensywne prace wykopaliskowe, bo budowane jest w tym miejscu osiedle mieszkaniowe, ktore bezpowrotnie zniszczy zachowane pod powierzchnią ziemi resztki świątyni (budynki wznoszone sa na gęsto usytuowanych betonowych palach sięgających do głębokości 10 m. I rzeczywiście: prace bardzo wzbogaciły wiedzę o świątyni i odkryto dużo ciekawych obiektów (co było treścią informacji przedstawionej przez prof. Raue: odkryto wiele fragmentów rzeźb, inskrypcje, fundamenty murów. Większość rzeźb jest (i będzie) eksponowana w lokalnym muzeum.
mecTMPIlica
2 dni temu
Kupa gruzu i nic wiecej. Budulec na podmurowkę .
Niebawem
2 dni temu
No to jest Miasto Słońca! Teraz trzeba tylko wytrwale czekać, aż odkopią grób Faraona; Słońce Peru-Mistrz Bajeru.
Ediski
2 dni temu
Tusk na Papieża - Trzaskowski na Prymasa!
UZMYSŁ⚫WIENIE...
2 dni temu
Putin widzi że mięso armatnie jest darmowe i że jeszcze ma 3000 czołgów typu T72 to można by było wojskami konwencjonalnymi bez żadnych konsekwencji zaorać pół Polski, przecież Polska nie ma żadnej rakiety co by rozwaliła Kreml, wiec idea aż się sama prosi do zrealizowania.
Pytania?
2 dni temu
Napis głosi... Kocham Kleo. A obok jest też 2 napis, Bylem tu Józek Garncarz
Blebleble
2 dni temu
Znowu nagłówek chwytliwy a tekst artykułu o niczym.
Andzio11
2 dni temu
..PiS zajuma...
Ojczym Rydzyk
2 dni temu
Czy moźna na tym zarobić? Czy jest tam złoto? Kocham,ubóstwiam złoto.takie piękne i drogie, i takie skromne...
Adik
2 dni temu
Jest bardzo duże prawdopodobieństwo że kazda cywilizacja jest cyklem a cykl się zaczyna i kończy, mogło wielokrotnie dochodzić do tzw. Resetów, np po 200 tys lat nie zostanie po nas nic, ps to tak jakby nas nje było.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić