Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
BA
|

Odkryli nowy gatunek żaby. Patronem Greta Thunberg

25
Podziel się

Pristimantis gretathunbergae — to oficjalna nazwa nowego gatunku żaby deszczowej z rodziny płazów. Żaba Greta Thunberg nie ma nic wspólnego ze szwedzką aktywistką, a nazwa została wyłoniona w wyniku licytacji.

Odkryli nowy gatunek żaby. Patronem Greta Thunberg
Żaba Grety Thunberg (Wikimedia Commons)

Nowy gatunek żaby deszczowej został odkryty w południowoamerykańskiej dżungli przez szwajcarskich i panamskich naukowców. Jak opisują, płaz Grety Thunberg nie jest bardzo podobny do szwedzkiej aktywistki klimatycznej.

Nowy gatunek żaby. Patronem Greta Thunberg

Został jednak nazwany na cześć Grety przez zwycięzcę aukcji, którą zorganizował fundusz Rainforest Trust. W zeszłym roku zlicytował on prawa do nazwy dla niektórych nowo zidentyfikowanych naukowo gatunków. Prawdziwa Greta Thunberg nie skomentowała jeszcze pojawienie się niezwykłego imiennika.

Naukowcy znaleźli maleńką, jaskrawo ubarwioną żabę, która ma charakterystyczne duże czarne oczy, co jest nietypowe dla żab deszczowych z Ameryki Środkowej. Biolodzy pracowali w Panamie przez ostatnią dekadę, gdzie odkryli 12 nowych gatunków i opublikowali osiem artykułów naukowych.

Siedlisko żaby jest zagrożone

Jak podaje "Daily Mail", żaba Greta Thunberg została znaleziona w lesie mglistym w rezerwacie Cerro Chucantí, na "niebiańskiej wyspie" we wschodniej Panamie. Ekspedycja dotarła do tego obszaru konno oraz pieszo po stromych błotnistych szlakach.

Niestety siedlisko żaby Grety Thunberg jest zagrożone przez szybkie wylesianie plantacji. "Rainforest Trust powiedział w komunikacie, że jest głęboko zaszczycony, że słynna aktywistka klimatyczna została patronem zagrożonego gatunku.

Zobacz także: Rekordowe temperatury oceanów. Ostrzeżenie naukowców o nadciągającej katastrofie
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(25)
Przyjazny
5 dni temu
Nawet podobna z twarzy! ;-)
ecoropuch
5 dni temu
Rozpoznała kuzynkę?
Leon
5 dni temu
te wszystkie podwyżki cen gazu i nie tylko to właśnie jej zawdzięczamy !!! wielka aktywistka klimatu przez nią i masonów którzy ją sponsorowali to wszystko
Greta
5 dni temu
Ten już dorosły dzieciak kopie pod sobą dołki.
Patologia
5 dni temu
Nawet trochę podobne.
Mniszkówna
5 dni temu
Żaba zostanie poddana badaniom DNA. Podobieństwo do Grety jest ogromne. Zwłaszcza duże, czarne, wyłupiaste oczy.
Gretynka
6 dni temu
Hauderju?!
Freak
6 dni temu
Podobni do siebie
zoolog
6 dni temu
NIE ŁDNIEJ BYŁOBY.....KRYSTNYKA
Scyzoryk
6 dni temu
Kto był w Szwecji to dużo takich dziwolągów żyje.. Kazirodztwo ten kraj nieźle skrzywiło. Myśmy mawiali na mieszkańców miasteczka Oleśnica w Kieleckim. Takie same rudo żółci często po kazirodztwie się rodzili
Qanon
6 dni temu
Gady to gady obrały sobie na patronke dziecko
ADAM2
6 dni temu
Mówią o tej aktywistce zielonych co śmiga dużym i starym benzyniakiem ? No to faktycznie serce rośnie....
Błażej
6 dni temu
Ja proponuję żabę Senyszyn
Szyderca
6 dni temu
Kiedy zabiera głos panienka Greta, to ja klękam na oba kolana i wsłuchuję się z uwagą, aby nic nie uronić, bo ten głos traktuję jako objawienie z najwyższego nieba!Jest dla mnie większym autorytetem niż profesorowie i politycy. Powiadam ja wam: czyńcie i wy podobnie,bo bardzo ono troszczy się o klimat!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić