o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
K.K.
|

Ogromne wydatki na Kościół. Padł rekord finansowania Funduszu Kościelnego

51
Podziel się

171 milionów złotych to kwota, jaką z budżetu państwa wypłacono Funduszowi Kościelnemu w 2019 roku. Kwoty te z roku na rok są coraz większe.

Ogromne wydatki na Kościół. Padł rekord finansowania Funduszu Kościelnego
Wydatki państwa na Kościół nie maleją (pxhere.com)
bDYMrqlN

Z roku na rok wydatki z budżetu na Fundusze Kościelny są coraz większe. Tylko w 2019 roku wyniosły one 171 mln złotych. Co prawda to o 5 mln mniej niż rok wcześniej, ale jak informuje "Rzeczpospolita", w 2019 r. i tak padł rekord.

Wydatki na Fundusz Kościelny. Z budżetu idą na niego miliony

Padł rekord wysokości wydatków na składki duchownych. Przekazano na ten cel 153 mln złotych, czyli aż o 6 mln więcej niż w 2018 roku - informuje "Rz".
bDYMrqlP

Coraz więcej wydajemy na księży. Dlaczego? W głównej mierze z pieniędzy tych opłacono składki ZUS osób duchowych, a jak wyjaśnia MSWiA – wzrost wydatków związany jest z rosnącą wysokością minimalnego wynagrodzenia.

Kwota tego zasiłku do 31 października 2018 roku wynosiła 520 zł. Od 1 listopada 2018 roku wzrosła do 620 zł. Ponadto wzrost minimalnego wynagrodzenia z 2100 zł w 2018 roku do 2250 zł w 2019 roku spowodował zwiększenie wydatków na opłacanie składek do ZUS - informuej MSWiA.

Na co jeszcze idą pieniądze z budżetu? W ostatnich latach wznowiono dotację na konserwację i remonty obiektów sakralnych. Na ten cel wydano w 2019 roku 18 mln złotych.

Fundusz Kościelny. Kto dostaje pieniądze i dlaczego?

bDYMrqlV

Fundusz Kościelny miał stanowić rekompensatę za mienie przywłaszczane przez państwo od Kościoła katolickiego w czasach stalinowskich. Obecnie korzysta z niego wiele związków wyznaniowych, ale głównym beneficjentem pozostaje Kościół katolicki.

Wydatki państwa na Kościół coraz większe. Jak czytamy, w latach 90. wynosiły one ok. 10 mln złotych rocznie (uwzględniając denominację). Do 2012 roku kwota ta wynosiła poniżej 100 mln rocznie. W 2016 roku wyniosły 145 mln zł, w 2017 roku – 159 mln, a w 2018 roku – 176 mln.

Zobacz także: Tomasz Sekielski odnosi się do zarzutu atakowania Kościoła
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDYMrqmq
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(51)
Bogdan
5 miesięcy temu
Całe mienie kk to zgrabione dobra.Koścół nic nie kupił a bierze największe dopłaty rolne w UE i ma 40 kilometrów kwadratowych miast w Polsce.
Julia.
7 miesięcy temu
Po Polsku kradzież naszych pieniędzy
Jacek
10 miesięcy temu
Jak by nie patrzeć,za dobrej zmiany zmieniliśmy się z państwa wyznaniowego na klerykalne !!!
bDYMrqmr
J55
10 miesięcy temu
jareek1 9 godz. temu zgłoś do moderacji 4 8 Odpowiedz nie warto tego komentowac....niedlugo trza ich bedzie po rekach calowac...na kolana i dac im jeszcze wiecej kasy...NIKT TOBIE NIE KAZE CALOWAC KSIEZY PO REKACH .JEZELI NAPRAWDE JESTES WIERZACYM CZLOWIEKIEM W BOGA TO NIE PLUJ NA KOSCIOL TYLKO SIE MODL,A JEZELI JESTES NIEWIEZACYM TO CO CIE OBCHODZI CO ROBIA W KOSCIELE.
czarny
10 miesięcy temu
Moim zdaniem nasz rząd dba o własne dobra pózniej o dobra tych którzy w razie wyborów im pomogą a nas wyborców dzieli ochłapami Służba zdrowia leży Edukacja leży i wiele innych też leży a na kościół który zaczyna mieszać się w sprawy Państwa wywalamy tyle pieniędzy Przekręt nic więcej
rebus
10 miesięcy temu
nie bardzo rozumiem .skoro kościół odzyskał przez komisję majątkowa inne włości czemu dostaje pieniądze z budżetu
1 słowo
10 miesięcy temu
Skandal.
FSD
10 miesięcy temu
nie miliony a miliardy. Budowy kościołów, Emerytury i pensje dla księży, liczne fundusze prowadzone przez księży pod płaszczykiem cywilnych organizacji... i UWAGA: FUNDUSZE UNIJNE. WIEŻA BABEL. SODOMA I GOMORA
jareek1
10 miesięcy temu
nie warto tego komentowac....niedlugo trza ich bedzie po rekach calowac...na kolana i dac im jeszcze wiecej kasy
tfuuu
10 miesięcy temu
skoro dostają tyle pieniędzy to jakim prawem biorą jeszcze od wiernych i za posługę. Te batmany niczym się nie różnią od fanatyków religijnych np: szyitów wykorzystujących naiwność wiernych do swoich celów.
ereksio
10 miesięcy temu
Najpierw oddajemy kościołowi a następnie za grosze sprzedajemy osobom które zostają premierem RP
joanna
10 miesięcy temu
u nas parafia dostała od Państwa ziemię 15 ha ktorej nigdy nie miała bo takiej parafi nie było została nowutworzona . Grunty orne kuria dzierżawi rolknikowi a sama pobiera czyste pieniądze w wyskości dotacji do gruntów ornych .czyli 600zł do hektara rolnik placi tez podatek za ta ziemię. A proboszcz ciągle woła na datki a to na remont muru okalajacego a to na remont koscioła a o pieniądzach z ziemi nie wspomni bo je bierze ta jak mowił kuria
och
10 miesięcy temu
dlatego pis musi zostac usuniety od wladzy...
bDYMrqmj
Człowiek
10 miesięcy temu
Nie potrzebnie kościół wtrybia w politykę państwa. To musi się skończyć. Przypadkiem ludzie którzy idą za księży powinni służyć kościołowi. To kościół powinien ich utrzymywać a nie państwo. Jestem wierzący ale nienawidzę jak politycy się WKUPUJĄ w łaski kościoła by dostawać poparcie. Żenadą są ludzie którzy by oddani wszystko by odkupić swoje winny. To jest ściema i każdy ksiądz czy biskup wie o tym. Ale oczywiście i tam są ludzie którzy chcą się nachłapać kasą ludzi naprawdę wierzących. To są chciwi ludzie można ich przypisać do każdy wie. Rząd zamiast wspierać lekarzy którzy leczą nas z chorób. To przekazuje na kościół. Jak są ludzie chorzy to gdzie idą o wyleczenie??? Do szpitala do lekarzy którzy są spierani przez personel szpitali. Tam trzeba pieniędzy. A nie mówić że się utworzy fundusz zdrowotny. To już dawno trzeba było zrobić a nie przekazywać pieniędzy na fundusz kościoła. Kto jest taki do przodu z przekazywaniem pieniędzy to jak by zachorował to niech idzie do kościoła zobaczymy czy ich wyleczą. Pieniądze obywateli nie powinny być tak szastane na lewo i prawo. DZIĘKUJE ŻE PRZECZYTAŁEŚ TO!!!
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić