Koniec spokoju w lesie. Eksperci ostrzegają. Zobacz, nim pójdziesz na grzyby

243

Leśnicy ostrzegają, że w najbliższych tygodniach w lasach można będzie usłyszeć nietypowe dźwięki. Jest to tzw. rykowisko jeleni. W ten sposób samce próbują zwabić łanie. "Ciągle ryczą, walczą i kopulują!" - mówią eksperci.

Koniec spokoju w lesie. Eksperci ostrzegają. Zobacz, nim pójdziesz na grzyby
Rykowisko to okres godowy jeleni, zaczynający się mniej więcej w połowie września (Facebook)

"To ostatnie spokojne chwile w lesie" - ostrzega Nadleśnictwo w Wałbrzychu. Jak mówią leśnicy, za chwilę należy się przygotować na rykowisko jeleni. Zdarza się ono co roku w połowie września. Leśnicy żartują, że jest to "przepiękny, ale i trochę dramatyczny spektakl".

Samce zwabiają łanie

Wrzesień to bardzo intensywny czas dla samców jeleni. Od połowy miesiąca zaczynają zwabiać łanie, odstraszając potencjalnych rywali. Niektórych wyzywają do walki. Używają do tego charakterystycznego, basowego ryku. Jak mówią leśnicy, daje to samicom niesamowite wrażenia.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Ciągle ryczą, walczą i kopulują

Jak dodają leśnicy, podczas rykowiska byki — czyli samce — nie pobierają pokarmu. Nie mają na to czasu, ponieważ "ciągle ryczą, walczą i kopulują". Przez tę przerwę w jedzeniu i potężny wysiłek fizyczny mogą stracić nawet do 20 proc. wagi.

W tym czasie odbywa się również wycieranie poroża. Jest ono zrzucane przez jelenie co roku, a potem na nowo odbudowywane. Podczas wzrostu pokryte jest unerwioną skórą, tzw. scypułem. Kiedy nowe poroże osiągnie już swoje rozmiary i scypuł przestaje być potrzebny, wysycha. Później jelenie ścierają go o pnie drzew i krzewów.

Lwy, tygrysy i gepardy w polskich lasach?

Leśnicy przypominają też, że, wbrew obawom wielu osób, w naszym kraju nie można natknąć się na lwy, tygrysy i gepardy.

Uspokajamy na zaś zaniepokojonych turystów, od których co roku dostajemy zgłoszenia o ryczących w lesie lwach, tygrysach i gepardach — to ryczące samce jeleni, które w ten sposób odzywają się w czasie okresu godowego zwanego rykowiskiem — czytamy na fanpage'u Lasów Państowowych.
Zobacz także: Nieodpowiedzialne zachowania turystów w górach. "Zagraża to zdrowiu i życiu"
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić