Omijaj szerokim łukiem. Zjedzenie tego grzyba może zakończyć się tragicznie

13

Miłośników grzybobrania nie brakuje. Wybierając się na zbieranie leśnych przysmaków, trzeba jednak posiadać odpowiednią wiedzę na temat tego, których grzybów absolutnie nie można zabierać do domu. Jednym z groźniejszych jest muchomor zielonawy.

Omijaj szerokim łukiem. Zjedzenie tego grzyba może zakończyć się tragicznie
Muchomor zielonawy (sromotnikowy) (Wikipedia)

Rokrocznie w lasach pojawia się mnóstwo grzybiarzy. Niektórzy są dobrze wyedukowani i wiedzą, jakich okazów poszukiwać, a inni dopiero "raczkują" i nie do końca zdają sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie skrywa las.

Jednym z groźniejszych grzybów jest bez wątpienia muchomor zielonawy, zwany sromotnikowym. To gatunek rokrocznie zbierający śmiertelne żniwo.

I choć grzyb jest dość charakterystyczny, to wciąż zdarzają się przypadki pomyłki kończące się w najlepszym przypadku poważnym uszkodzeniem wątroby, nerek lub innych narządów wewnętrznych... - ostrzegają Lasy Państwowe na Facebooku, dodając, że muchomor sromotnikowy to "grzybowy kiler".

Muchomor sromotnikowy może zabić. Wystarczy niewiele

Wystarczy dosłownie kawałek owocnika. Za śmiertelną dawkę uważa się ledwie 30 gramów miąższu grzyba.

I choć w muchomorach zielonawych jest co najmniej kilka toksyn to najgroźniejsza dla ludzi jest alfa amanityna, która nie ulega neutralizacji ani podczas obróbki termicznej, ani suszenia czy marynowania - podkreślają Lasy Państwowe.

Z jakimi okazami najczęściej mylony jest muchomor sromotnikowy? Przede wszystkim z gąskami zielonkami, gołąbkiem zielonawym i pieczarką.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić