Znaleźli czaszkę z wielkimi otworami. Eksperci wyjawili prawdę

96

W grobowcu z epoki brązu znaleziono czaszkę sprzed 5 tys. lat, na której znajdują się widoczne ślady po operacji mózgu. Według badaczy pacjent... przeżył zabieg!

Znaleźli czaszkę z wielkimi otworami. Eksperci wyjawili prawdę
W Rosji znaleziono czaszkę sprzed 5 tys. lat (Getty Images)

Rosyjscy archeolodzy odkryli czaszkę sprzed 5 tys., na której znajdują się ślady po operacji. Według badaczy dwa duże i okrągłe otwory świadczą o tym, że starożytny pacjent przeszedł trepanację.

Operacja sprzed 5 tys. lat

Według naukowców otwory noszą ślady gojenia ran, co oznacza, że pacjent przeżył zabieg. Nie przeżył jednak późniejszych rytuałów - ciało zostało bowiem rozczłonkowane.

W starożytność zabieg trepanacji był wykonywany dość często. Zalecano go osobom, które zachowywały się w sposób odbiegający od normy. Szaman lub uzdrowiciel wiercił w czaszce otwory, przez które "wypuszczano złe duchy". Trepanacja była także stosowana w leczeniu padaczki i poważnych urazów głowy.

Badacze odkryli także, że przed takimi operacjami często znieczulano pacjentów. Używano do tego ziół, konopi indyjskich lub halucynogennych grzybów.

Uważa się, że czaszka należy do członka koczowniczej grupy, która wędrowała po południowej Rosji. Grób, w którym znaleziono szczątki, znajduje się blisko wsi Wołchońskie Wyselki.

Zobacz także: Nobel z fizyki 2021. Ekspert tłumaczy, jakie ma znaczenie
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić