aktualizacja 

Owsiak: "Sprzęt z demobilu". Apeluje do szpitali

25

Jerzy Owsiak bierze sprawy w swoje ręce. Zapewnił, że Fundacja WOŚP będzie wspomagać szpitale w organizacji oddziałów covidowych. Obiecuje specjalne łóżka i dobry sprzęt.

Owsiak: "Sprzęt z demobilu". Apeluje do szpitali
Owsiak: Nie widzę, żeby rząd dawał wszystkie ręce na pokład (Instagram)

Druga fala koronawirusa uderzyła w Polskę bardziej, niż się tego spodziewaliśmy. Choć rząd zapewnia, że są wolne łóżka i respiratory, szpitale walczące o życie zakażonych pacjentów informują, że jest zupełnie inaczej. W rozmowie z portalem abcZdrowie, Jerzy Owsiak zapewnił, że WOŚP pomoże w organizacji oddziałów covidowych.

Owsiak zauważył, że sprzęt, który był obiecany przez rząd, nie nadaje się do leczenia chorych. Mowa tu o zakupie 200 respiratorów, czy o łóżkach na Stadionie Narodowym, które nie najlepiej nadają się do leczenia pacjentów.

200 respiratorów kupionych przez Ministerstwo Zdrowia od handlarza bronią; są w składnicy Agencji Rezerw Materiałowych. Moje pytanie po raz kolejny brzmi: jakie to są respiratory? Otóż mówimy o respiratorach kupionych w urągających warunkach (...) Sprzęt medyczny kupuje i sprzedaje się według bardzo precyzyjnie określonych standardów. Te zasady są jeszcze bardziej rygorystyczne w prawie zamówień publicznych, według których powinno działać Ministerstwo Zdrowia, ale tego nie robi - mówi Jerzy Owsiak w rozmowie z Katarzyną Domagałą z WP acbZdrowie.

Okazało się, że gdy rządowi udało się na wiosnę kupić 2000 respiratorów, na rynku światowym nawet tylu nie było. Jerzy Owsiak informuje, że z rozmów ze specjalistami wynika, że respiratory kupione przez Polskę były najdroższe na świecie, a często niezdatne do użytku.

Dlatego że respiratory kupione przez rząd to sprzęt z demobilu – takie mam wrażenie. Wiemy, że były też sytuacje, w których respiratory trafiały do szpitali bez rury, czyli bez podstawowej części - relacjonuje Owsiak.

Okazało się, że łóżka w tymczasowym szpitalu na Stadionie Narodowym również nie są odpowiednie. Jerzy Owsiak zapewnia, że WOŚP kupi takie łóżka, jakie będą nadawać się do leczenia ciężkich przypadków zakażeń.

Te łóżka przede wszystkim posiadają możliwość regulacji i mają materace przeciwodleżynowe, co jest niezwykle ważne w przypadku pacjentów, którzy są podpięci do różnego typu aparatury - mówi Owsiak o łóżkach, które zapewnia WOŚP.

Jerzy Owsiak zaapelował również do szpitali. Tworzenie oddziałów covidowych często dla szpitali jest nie lada wyzwaniem.

Nasz apel: jeżeli macie nakaz stworzenia oddziału covidowego, nie wyrzucajcie pacjentów z łóżek! My wam damy łóżka, a nawet dodatkowe respiratory!

Na koniec dziennikarka acbZdrowie zapytała, jak wygląda współpraca WOŚP z MZ. Jerzy Owsiak odpowiedział, że przez 28 lat pracy ten kontakt nie był do najlepszy. Czy ktoś z rządu podziękował za dotychczasowe wsparcie w walce z epidemią? Owsiak odpowiedział: "Nikt".

Zobacz także: Jerzy Owsiak : "Rząd kupił respiratory w urągających warunkach. Transakcja kryminogenna"
Autor: MMC
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić