Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|
aktualizacja

Skutki noszenia maseczki. Naukowiec przeprowadził eksperyment

572
Podziel się:

Ratownik medyczny i nauczyciel akademicki Jarosław Sowizdraniuk przeprowadził eksperyment dot. noszenia maseczek. Naukowiec sprawdził, w jaki sposób maseczka zasłaniająca usta i nos wpłynęła na funkcje życiowe jego organizmu.

Skutki noszenia maseczki. Naukowiec przeprowadził eksperyment
Skutki noszenia maseczki. Naukowiec przeprowadził eksperyment (YouTube.com)

Jarosław Sowizdraniuk na co dzień jest ratownikiem medycznym i nauczycielem akademickim na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Naukowiec postanowił przeprowadzić doświadczenie i sprawdzić jak noszenie maseczek wpływa na przebieg parametrów życiowych.

Poprzez mój eksperyment chciałem przekonać głównie osoby zdrowe i aktywne społecznie do noszenia maseczek, co wpływa na bezpieczeństwo nas wszystkich. Uświadomić, że ich zdrowie nie jest zagrożone poprzez używanie tych zabezpieczeń. Konsekwencje zarażenia SARS-CoV-2 są natomiast nieznane i mogą być niebezpieczne - tłumaczy Jarosław Sowizdraniuk, członek Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, cytowany przez PAP.

Sowizdraniuk najpierw zmierzył swoje parametry życiowe bez maseczki. Druga część eksperymentu polegała na 3-godzinnej pracy w maseczce bez odchodzenia od biurka. W tym czasie mężczyzna był monitorowany za pomocą pulsoksymetru, kardiomonitora, który sprawdzał, jak funkcjonuje serce oraz kapnometru, który pokazywał jaki jest poziom dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu, a tym samym w jego organizmie.

Noszenie maseczki przez trzy godziny pełnej pracy biurowej ani w kawałku nie wpłynęło na to, że byłem niedotleniony, albo że miałem hiperkapnię, czyli zwiększony poziom dwutlenku węgla - mówi ratownik.

Naukowiec przypomniał, że według niektórych fake newsów, jakie można przeczytać w sieci, przy noszeniu maseczki wydychany dwutlenek węgla wraca do nas i w ten sposób zwiększa się jego poziom w organizmie.

Jak zapewnia Sowizdraniuk, przez cały czas trwania doświadczenia saturacja (wskaźnik nasycenia hemoglobiny krwi obwodowej tlenem) oscylowała wokół 97-98, a nawet 99 proc. Była więc taka sama w przypadku noszenia maseczki i jej braku. Akcja serca również nie ulegała zmianie.

Eksperyment udowodnił, że tlen i dwutlenek węgla swobodnie przenikają przez maseczkę i ich przemieszczanie nie jest utrudnione.

Dotyczy to również osób z gorszym zdrowiem. Warto zauważyć, że osoby z chorobami układu oddechowego czy krwionośnego są w szczególności narażone na ciężki przebieg COVID-19. Stąd w szczególności powinny one stosować wszelkie dostępne zabezpieczenia, w tym maseczki z filtrami - podkreśla Sowizdraniuk.
Zobacz także: Koronawirus. Ekspert tłumaczy sens obostrzeń
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(572)
Miros57
10 miesięcy temu
Ale ten "artykuł", już był. Redakcja nie ma nic prawdziwego tylko suchary odgrzewa
zosia covidóv...
rok temu
Jak mozna tak w zywe oczy kłamać i robić z nas idiotów,a no tak że za to kasa jest i to spora...
Good_Spirit
2 lata temu
Ani mi, ani ludziom, z którymi siedzę godzinami nie pogorszyły się parametry zdrowotne przez bez mała rok w Polsce. A prawie nigdy nie zakładam maseczki. W maseczce mam reakcje nerwicowe, duszność, niepokój. Więc omijam milicję szerokim łukiem, a na przypomnienia sklepowych nie zwracam uwagi. Poluzujmy te maski - po co eksperymentować na sobie?
asalia
2 lata temu
ten pan jest zdrowy i "pracował" przy biurku! mam doskonale rozwiniętą alergię i noszę okulary; i tak mam problemy z oddychaniem, a przy maseczce (zaparowane okulary, zmiana ogniskowej) jeszcze dodatkowo niewiele widzę - dziękuję za maseczki; wolę zaryzykować zarażenie niż mieć pewność, że zabiję się potykając o coś
Ula
2 lata temu
A może mi ktoś wytłumaczyć jak to działa że w okresie letnimi bardzo mało osób nosiło maseczki a wirus był i zachorowania nie były aż takie duże ,a teraz gdzie większość osób nosi maseczki zachorowania się olbrzymie 🤦🏻‍♀️Przecież to jest kompletnie nie logiczne i nie rozumiem jak można tego nie dostrzegać
maseczka
2 lata temu
Czytałam gdzieś,że istnieją wyniki badania przeprowadzonego jeszcze przed epoką covid 19 na grupie pielęgniarek, które przez 4 godziny nosiły maseczki. Były zmiany szkodliwe. Badanie po trzech godzinach siedzenia przy komputerze wydaje się trochę groteskowe, kiedy mamy być w maseczce na ulicy w sklepie, w autobusie, przy wielu czynnościach, w ruchu i to czasem intensywnym, czyli przy całkowicie innej aktywności.
Obserwator
2 lata temu
Gościu opowiada bzdury.Lepiej niech zainteresuje się oddychaniem lekarza Butejki.Jaki z niego naukowiec jak myli podstawowe pojęcia.
STOP
2 lata temu
Propaganda strachu, naukowiec z niego taki, jak ze mnie święty turecki.
50 latka
2 lata temu
OK, PROSZĘ WYTŁUMACZYĆ MI JEDNO! Od czasu noszenia maseczek zaczęły mi się robić białe naloty w kącikach ust. Zrobiłam wymaz i.....drożdżyca! Stosowanie kremu clotrimazolum łagodzi objawy, i tak na zmianę maseczka i krem. Jak długo????? Mam już blizny, po ok 2 godz z maseczka pojawia się swędzenie i pieczenie. Leczyłam to laserem u stomatologa i bez efektu. Już sama nie wiem co mam robić, unikam wychodzenia z domu, aby nie nosić maseczek.
NIE KŁAMCIE
2 lata temu
NIE MAM COVIDA,A CIERPIĘ OD LISTOPADA 2019 R = WIĘC JAK TO MOŻLIWE? - TO BROŃ BIOLOGICZNA ROZPYLANA CO 3 MIESIĄCE,A NIE WIRUS.
NIE KŁAMCIE
2 lata temu
NIE MAM COVIDA,A CIERPIĘ OD LISTOPADA 2019 R = WIĘC JAK TO MOŻLIWE? - TO BROŃ BIOLOGICZNA ROZPYLANA CO 3 MIESIĄCE,A NIE WIRUS.
NIE KŁAMCIE
2 lata temu
NIE MAM COVIDA,A CIERPIĘ OD LISTOPADA 2019 R = WIĘC JAK TO MOŻLIWE? - TO BROŃ BIOLOGICZNA ROZPYLANA CO 3 MIESIĄCE,A NIE WIRUS.
NIE KŁAMCIE
2 lata temu
NIE MAM COVIDA,A CIERPIĘ OD LISTOPADA 2019 R = WIĘC JAK TO MOŻLIWE? - TO BROŃ BIOLOGICZNA ROZPYLANA CO 3 MIESIĄCE,A NIE WIRUS.
NIE KŁAMCIE
2 lata temu
OD LISTOPADA 2019 R PRZECIERPIAŁEM CHYBA JUŻ WSZYSTKIE OBJAWY COVIDA I JESZCZE CIERPIĘ. ZE SKLEPU WYCHODZĘ I ŚCIAGAM MASECZKĘ - BO JUŻ PRAGNIE MI TCHU.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić