aktualizacja 

Skutki noszenia maseczki. Naukowiec przeprowadził eksperyment

840

Ratownik medyczny i nauczyciel akademicki Jarosław Sowizdraniuk przeprowadził eksperyment dot. noszenia maseczek. Naukowiec sprawdził, w jaki sposób maseczka zasłaniająca usta i nos wpłynęła na funkcje życiowe jego organizmu.

Skutki noszenia maseczki. Naukowiec przeprowadził eksperyment
Skutki noszenia maseczki. Naukowiec przeprowadził eksperyment (YouTube.com)

Jarosław Sowizdraniuk na co dzień jest ratownikiem medycznym i nauczycielem akademickim na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Naukowiec postanowił przeprowadzić doświadczenie i sprawdzić jak noszenie maseczek wpływa na przebieg parametrów życiowych.

Poprzez mój eksperyment chciałem przekonać głównie osoby zdrowe i aktywne społecznie do noszenia maseczek, co wpływa na bezpieczeństwo nas wszystkich. Uświadomić, że ich zdrowie nie jest zagrożone poprzez używanie tych zabezpieczeń. Konsekwencje zarażenia SARS-CoV-2 są natomiast nieznane i mogą być niebezpieczne - tłumaczy Jarosław Sowizdraniuk, członek Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, cytowany przez PAP.

Sowizdraniuk najpierw zmierzył swoje parametry życiowe bez maseczki. Druga część eksperymentu polegała na 3-godzinnej pracy w maseczce bez odchodzenia od biurka. W tym czasie mężczyzna był monitorowany za pomocą pulsoksymetru, kardiomonitora, który sprawdzał, jak funkcjonuje serce oraz kapnometru, który pokazywał jaki jest poziom dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu, a tym samym w jego organizmie.

Noszenie maseczki przez trzy godziny pełnej pracy biurowej ani w kawałku nie wpłynęło na to, że byłem niedotleniony, albo że miałem hiperkapnię, czyli zwiększony poziom dwutlenku węgla - mówi ratownik.

Naukowiec przypomniał, że według niektórych fake newsów, jakie można przeczytać w sieci, przy noszeniu maseczki wydychany dwutlenek węgla wraca do nas i w ten sposób zwiększa się jego poziom w organizmie.

Jak zapewnia Sowizdraniuk, przez cały czas trwania doświadczenia saturacja (wskaźnik nasycenia hemoglobiny krwi obwodowej tlenem) oscylowała wokół 97-98, a nawet 99 proc. Była więc taka sama w przypadku noszenia maseczki i jej braku. Akcja serca również nie ulegała zmianie.

Eksperyment udowodnił, że tlen i dwutlenek węgla swobodnie przenikają przez maseczkę i ich przemieszczanie nie jest utrudnione.

Dotyczy to również osób z gorszym zdrowiem. Warto zauważyć, że osoby z chorobami układu oddechowego czy krwionośnego są w szczególności narażone na ciężki przebieg COVID-19. Stąd w szczególności powinny one stosować wszelkie dostępne zabezpieczenia, w tym maseczki z filtrami - podkreśla Sowizdraniuk.
Zobacz także: Koronawirus. Ekspert tłumaczy sens obostrzeń
Autor: ESO
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić