Papież Franciszek o dumnych chrześcijanach. "To smutne"

17

Papież Franciszek stwierdził, że bardzo smutne jest to, że osoby i narody dumne z tego, że są chrześcijanami, chcą wojny. Podkreślił, że na zło powinno odpowiadać się dobrem.

Papież Franciszek o dumnych chrześcijanach. "To smutne"
Papież Franciszek (PAP/EPA, VATICAN MEDIA HANDOUT)

Papież Franciszek w niedzielę odmówił na placu św. Piotra w Watykanie modlitwę Anioł Pański. W trakcie rozważań zwrócił się do wiernych.

Dzięki Duchowi Świętemu możemy odpowiedzieć na zło dobrem, możemy kochać tego, kto wyrządza nam zło. Tak robią chrześcijanie. Jakie to smutne, gdy osoby i narody dumne z tego, że są chrześcijanami, postrzegają innych jako wrogów i myślą o wywołaniu wojny. To bardzo smutne - powiedział papież.

Papież Franciszek: Jeśli cię kto uderzy w policzek, nadstaw mu i drugi

Ojciec Święty przywołał słowa Jezusa z Ewangelii wg św. Łukasza. "Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą. Jeśli cię kto uderzy w policzek, nadstaw mu i drugi" - mówił.

Wydaje się, że Pan prosi nas o coś niemożliwego. Czemu trzeba kochać wrogów? Jeśli nie reaguje się wobec despotów, pozwala się na każdą krzywdę, a to nie jest sprawiedliwe. Ale czy tak jest? Czy naprawdę Pan prosi nas o rzeczy niemożliwe i niesprawiedliwe? - pytał papież.
Nadstawianie drugiego policzka nie oznacza cierpienia w milczeniu, ulegania niesprawiedliwości (...) Nadstawianie drugiego policzka nie jest chowaniem się przegranego, ale działaniem tego, kto ma większą siłę wewnętrzną, kto zło dobrem zwycięża, kto robi wyłom w sercu wroga, kto demaskuje absurd jego nienawiści. Nie jest to taktyka podyktowana kalkulacją czy nienawiścią, lecz miłością - wyjaśnił.

Franciszek wyraził także wsparcie dla mieszkańców różnych krajów, dotkniętych w minionych dniach przez klęski żywiołowe. Modlił się za ofiary i o pocieszenie dla ich rodzin oraz w intencji tych, którzy niosą pomoc.

Zobacz także: Pokazali śmierć papieża. Reżyser o kontrowersyjnym przedstawieniu

Autor: NB
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić