o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Ewelina Kolecka
|

Piątka dla zwierząt. Szykuj się na wydatki, każdy pies przejdzie zabieg

86
Podziel się

Przepisy zawarte w tzw. Piątce dla zwierząt obejmują nie tylko zwierzęta hodowlane. Zmiany czekają również właścicieli psów, którzy będą musieli przygotować się na nowe wydatki. Podano dokładny termin wypełnienia zobowiązań.

Piątka dla zwierząt. Szykuj się na wydatki, każdy pies przejdzie zabieg
"Piątka dla zwierząt" zmienia życie nie tylko właścicieli zwierząt hodowlanych (Getty Images, DjelicS)
bDeLDbAl

Nowelizacja ustawy o ochronie praw zwierząt wprowadza zakaz organizowania oraz uczestniczenia w wydarzeniach, w których w formie "nagrody" przewidziano zwierzę domowe. Dokument wymienia zarówno konkursy i loterie, jak i licytacje czy aukcje, gdzie wystawionym "przedmiotem" jest kot czy pies.

"Piątka dla zwierząt". Zmiany dla właścicieli psów

Zmiany dotyczą także osób, które już posiadają psy. Jak podaje "Fakt", zgodnie z nowelizacją przepisów z "Piątki dla zwierząt" właściciele są zobowiązani do zaczipowania swoich czworonogów. Odbędzie się to na ich koszt.

bDeLDbAn

Psy muszą zostać zaczipowane w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez nie trzeciego miesiąca życia. W ten sposób czworonogi trafią do centralnego rejestru, nad którym pełni nadzór Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna.

bDeLDbAt

Zaczipowanie ma m.in. ułatwić proces poszukiwania właściciela, gdyby czworonóg się zagubił. Do rejestru uzyskają dostęp funkcjonariusze policji, samorządu gminnego, straży gminnej oraz Inspekcji Weterynaryjnej. Mogą z niego również korzystać pracownicy czy wolontariusze organizacji, które zajmują się ochroną i ratowaniem zwierząt.

Zobacz też: Piątka dla zwierząt. Firmy nie odpuszczą protestów

bDeLDbAO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(86)
Majka
4 dni temu
Dziwię się, że dotychczas nie było obowiązku czipowanania psów.Posiadam pieska ma czipa, szczepienia..... i najważniejsze nie uczę go agresji to przyjaciel i kompan na zawsze,miły dla ludzi,dzieci i zwierząt..... i sprzątam po swoim pupilu.... można? Można i jest fajowo!
Wyborca
4 dni temu
Jak zwykle chodzi o wyciągnięcie kasy od ludzi ta ustawa to pic na wodę i tyle
Kama
4 dni temu
Mój pies się kiedyś zgubił, zaznaczam - jest zaczipowany. Znalazła go pewna Pani, która się nim zajęła i chciała go zwrócić właścicielom. Pojechała z nim na policję - to funkcjonariusze poradzili, żeby zostawiła go gdzieś, gdzie nie ma kamer!!! W schronisku był tylko stróż czy ktoś taki, więc czipa nie odczytano. Pani była jednak uparta i na znaczku od szczepienia znalazła numer do lecznicy. Tam dopiero udzielono jej pomocy i zawiadomiono nas właścicieli. Tylko dzięki uporowi i cierpliwości tej kobiety odzyskaliśmy psa. W innym przypadku nie wiem jak by się to skończyło, bo służby powołane niby do pomocy w takich przypadkach zupełnie miały to w nosie. Czip to dobre rozwiązanie, ale też służby muszą wykazać się chęcią pomocy.
bDeLDbAP
tak tylko
4 dni temu
O tak, na pewno chodzi przede wszystkim o dobro zwierzą... tylko przypadkiem podobnie jak z opłatą za śmieci z chwilą obowiązkowego chipowania opłata za nie wzrośnie kilkukrotnie i jeszcze co roku trzeba będzie odprowadzać podatek od każdej sztuki do urzędu lokalnego jak i płacić za utrzymanie centralnego rejestru i wszystkich kolegów tam zatrudnionych, oczywiście wszystko to dla dobra zwierząt.
Tata
4 dni temu
Za chwilę będą mogli czipowac dzieci żeby rodzicom się nie zgubiły w drodze do domu,a potem nas żeby szybciej podatki ściągać i lepiej kontrolować
Najnowsze komentarze (86)
KolejnyBubel
10 godz. temu
LUDZIE-OBOWIĄZEK CZIPOWANIA LUB WYKONYWANIA TATUAŻU ZWIERZETOM INSTNIEJE OD DAWNA!!!!Robi to np. hodowca,od którego kupujemy psa lub kota.Inni właściciele zwierząt spoza hpodowli od lat MIELI OBOWIĄZEK WYKONYWANIA TAKICH CZYNNOŚCI.To nie pisowcy wymyślili,ale-jak zwykle-chętnie podpisują się pod cudzymi przepisami!!!teraz będziecie płacić za chipy,a można było skorzystać z darmowych usług!Do tego-dobrze ktoś napisał w komentarzu-zwierzęta przez tę kretyńską ustawę,będą MASOWO USYPIANE!!!!- ta ustawa to usankcjonowane morderstwa na zwierzętach!
JAR
wczoraj
PRAWIDŁOWO.MOŻE SKOŃCZY SIE WRESZCIE POZOSTAWIANIA PSÓW W LESIE PRZYWIĄZANYCH DO DRZEWA.KARY ZA TO TEZ POWINNY WZROSNĄĆ.
MOLA
wczoraj
Mam psa i ma czipa ( poprzedni też miał ) uwielbiam psy a one czują, że jestem psiara. Nawet te agresywne łagodnieją przy mnie. Nie mam zatem problemu ze szczepieniami. Wszystkie szczepienia ma mój Kropek. Nawet te nieobowiązkowe.
Mm27
2 dni temu
Tu nie chodzi o to aby w razie zaginięcia psa łatwiej było go znaleźć, tylko żeby bez problemu ściągnąć haracz z właściciela. Pozatym jak pies odejdzie do krainy wiecznych łowów, to będą mieli czarno na białym czy został odpłatnie zutylizowany czy też zakopany np.ogrodku czy na działce. Takzenie dajmy się za chipować i naszych pupili też.
Pieso
2 dni temu
Popieram przynajmniej pies zagubiony lub wyrzucony szybko trafi do swojego właściciela spowrotem
Tomek
3 dni temu
No to sory Sabciu a już się do Ciebie przyzwyczaiłem.
Ania
3 dni temu
Najpierw zwierzaki później my.. kolejny piękny krok w kierunku NWO pod przykrywką pandemii.
joasia
3 dni temu
Niesty artykuł jest nierzetelny,poniewaz nie ma czegoś takiego jak "ustawa o ochronie praw zwierząt" oraz "krajowa rada..."Osoba pisząca artykuł powinna to dokładnie sprawdzać!
bDeLDbAH
Mal.
3 dni temu
Bardzo dobrze, mam zaczipowanego psa i kota, jak się człowiek decyduje na zwierzę to musi za nie ponosić odpowiedzialność i liczyć się z kosztami jego utrzymania. Zwierzęta to nie zabawki a od czipa nic im się nie dzieje to dla ich bezpieczeństwa.
Keira
3 dni temu
Ja Mam psa i kota i oboje zachipowani jak tylko każdy z nich do mnie trafił to kastracja, sterylizacja, chipowanie, szczepienia itd. Nie wyobrażam sobie nie dbać o swoje zwierzaki, chipowanie, chipowaniem ale obowiązkowa kastracja i sterylizacja powinna być jeśli ktoś nie ma hodowli .
Gil
3 dni temu
Bzdura.Niech się sami zachipują.Kastracja to krzywdzenie zwierząt i ich okaleczanie.
Aga
3 dni temu
Bardzo dobrze pierwszy krok do odpowiedzialnosci ludzi za psy.Doczekaliśmy sie!!!!Dziękuję posłom za ustawę.
Jaa
3 dni temu
Poprzez pieska będzie można namierzyć właściciela
Tomasz
3 dni temu
Zaczipować to trzeba rządzących, żeby można było ich łatwiej namierzyć jak skończy się ich władza i pochowają się przed wymiarem sprawiedliwości.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić