Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Małgorzata Duży
|

Zatrważający raport IPCC. Nieznane zagrożenie wychodzi na jaw

14
Podziel się

Naukowcy mówią, że w piątym raporcie IPPC wyraźnie zaakcentowano problemy dotyczące wzrostu obiegu wody w przyrodzie i wzrostu poziomu oceanów. Międzynarodowy Zespół ds. Zmian Klimatu wymienił także z nazwy inne niż dwutlenek węgla gazy cieplarniane, które mają wpływ na zmiany klimatu.

Zatrważający raport IPCC. Nieznane zagrożenie wychodzi na jaw
Autorzy raportu podkreślają, że zmiany klimatu mają wpływ na m. in. częstsze pożary (fot. Getty)
bETxwjxN

W poniedziałek Międzynarodowy Zespół ds. Zmian Klimatu opublikował piąty raport, z którego płynie wiele dramatycznych wniosków. Naukowcy podkreślają, że średnie temperatury na świecie wzrosną nawet o półtora stopnia Celsjusza. Dokument oparto na ponad 14 tys. badań naukowych, co pozwala na szczegółowe opisanie zmian klimatycznych zachodzących na świecie.

Raport został opublikowany na trzy miesiące przed konferencją Organizacji Stanów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu w Glasgow. Podczas niej państwa-uczestnicy mogą zobowiązać się do działań na rzecz ochrony klimatu i zapobieganiu zmianom klimatycznym.

bETxwjxP

Do treści raportu odnieśli się naukowcy z Polski. Podkreślili, że dwutlenek węgla, choć skupia największą uwagę, nie jest jedynym gazem, który ma duże znaczenie dla zmian klimatu. W piątym raporcie IPPC wyszczególniono także metan.

Bardzo cieszy mnie wyraźne podkreślenie przez autorów wagi silnego, szybkiego i trwałego ograniczenia emisji metanu. Ze względu na krótki (w porównaniu z CO2) czas życia tego gazu w atmosferze, efekty ewentualnej redukcji pojawią się bardzo szybko - zaznaczyła dr Aleksandra Kardaś, przedstawicielka Wydziału Fizyki UW.
bETxwjxV

Autorzy raportu zwracają szczególną uwagę na powiązanie pomiędzy zmianami klimatu a ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, które występują coraz częściej. Mowa m.in. o coraz częstych burzach, suszach i powodziach.

Zobacz także: Rzeczniczka Porozumienia o podwyżkach dla polityków. Ma pomysł
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETxwjyq
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(14)
tw55
4 miesiące temu
Wystarczy wydłużyć żywotność towarów i nie ma dziesięciu emisji gazów cieplarnianych powstałych przy produkcji tylko jedna emisja. Winni producenci i konsumenci.
Najwięcej
4 miesiące temu
toksycznych gazów wydalają AKTYWIŚCI. Co oczywiste bo są POnad miarę AKTYWNI. Trzeba zacząć REDUKCJĘ od nich.
Psychojratra
4 miesiące temu
Pod ścianę tych "naukowcufff".
bETxwjyr
jack
4 miesiące temu
biora sie za zwierzeta hodowlane,teraz beda do jedzenie tylko zuki i swierszcze,no moze jeszcze pluskwy i pchly dla bardziej wybrednych
daro
4 miesiące temu
Więc po co mandaty i podatki ,jak i tak wszystko runie
Tymon34567
4 miesiące temu
A zapomnieli o wodzie. Zdaje się, że w atmosferze ziemskiej to para wodna jest najsilniejszym gazem cieplarnianym. Kiedy zaczną walczyć z parą wodną?
Niezwariowany
4 miesiące temu
Tak Tak Oby tylko PKB rosło w nieskończoność!!!!!!!!
Elka
4 miesiące temu
Takie kataklizmy zdarzają się cyklicznie, zdarzały się również nim człowiek pojawił się na Ziemi.
xxx
4 miesiące temu
"Organizacji Stanów Zjednoczonych w...Glasgow." ??? Autor tekstu się czegoś najarał, czy coś brał?
Eea
4 miesiące temu
Burze nie są coraz częstsze,jest odwrotnie,są rzadkie i dlatego silniejsze.Lata temu burza była niemal każdego dnia plus deszczyk i było spokojnie.
Bob
4 miesiące temu
Gdyby nie CO2 nie byłoby życia na ziemi tak dla przypomnienia
Oleg
4 miesiące temu
Fundamentem tego społeczeństwa jest "piniondz". I tzw. ciągły rozwój. Czyli jutro masz mieć 4 mieszkania a wczoraj miałeś jedno (tylko po co ci tak naprawdę 4, pomijając potrzebę zwiększonego posiadania). Jesteśmy w stanie go drukować, PRODUKOWAĆ, tworzyć. Tylko po co. Komu jest potrzebny piniondz poza tym zwariowanym światkiem, czyli tam gdzie nas jeszcze nie ma. I to wszystko. Jako gatunek dotarliśmy do ślepej uliczki, gdzie dalszy rozwój społeczeństwa na bazie takich j.w. podstaw jest bez sensu. I co z tego. Kolejna wojenka w celach sanitarnych pozostanie jedynym wyjściem. i ubytek populacji do poziomu max 10-15% obecnego. To załatwi sprawę bo da cofnięcie się techniczne i technologiczne o jakieś 500-1000lat.
Olo
4 miesiące temu
Tak długo, jak ludkowie 1b$+ oraz prezydenci+ nie dojdą do wniosku, że opłaca się zaniechać dalszej gospodarki rabunkowej i że taka gospodarka rabunkowa grozi w ich życie i życie ich bliskich, tak długo nic się nie zmieni. A Ci właśnie i tak będą mieli jako pierwsi "bilety" na ewakuację.
bETxwjyj
laik
4 miesiące temu
A tak dziwna rzecz jak NOWA EKONOMIA gdzie dodruk nieograniczony pieniądza FED , EBC inni wymuszający konsumpcję bywa brany pod uwagę
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić