Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
GGG
|

Pierwsza jazda Perseverance po Marsie

11
Podziel się:

NASA przekazała kolejne dobre wieści z Marsa. Amerykański łazik Perseverance wykonał pierwszy przejazd po powierzchni planety.

Pierwsza jazda Perseverance po Marsie
NASA opublikowała zdjęcia śladów łazika na Marsie (PAP, EPA, NASA)

NASA pochwaliła się kolejnym sukcesem na Marsie. Po dwóch tygodniach od momentu lądowania łazika przeprowadzono jego próbę jazdy. Perseverance pokonał w ciągu 33 minut dystans 6,5 metra. Po przejechaniu 4 metrów do przodu skręcił w lewo o 150 stopni, a następnie cofnął się o 2 i pół metra. Możliwości wynalazku nie zostały jeszcze w pełni wykorzystane. Dziennie może pokonać nawet 200 metrów.

Poszło niewiarygodnie dobrze. Napęd na sześć kół spisał się doskonale (...) Jesteśmy teraz pewni, że system napędowy jest gotowy do pracy i w ciągu kolejnych dwóch lat pomoże dotrzeć wszędzie tam, dokąd zaprowadzi nas nauka - przyznała na konferencji prasowej Anais Zarifian z NASA.

Łazik zarejestrował przejazd swoją kamerą. Historyczne zdjęcia jego śladów obiegły świat po ich opublikowaniu przez NASA. Widać na nich odcisk bieżnika na marsjańskim podłożu. Internauci nie kryli swojego zachwytu historycznymi fotografiami w mediach społecznościowych.

Łazik Perseverance to urządzenie najwyższej technologii. Ma gabaryty samochodu osobowego i waży ponad tonę. Misja, w ramach której został wysłany, ma kilka celów. Perseverance ma poszukiwać śladów organicznego życia. Ponadto w planach jest dokonanie pomiarów składu chemicznego i mineralnego powierzchni, a także temperatury, prędkości i kierunku wiatru, ciśnienia, wilgotności względnej i właściwości unoszącego się w atmosferze pyłu. Zebrane próbki wrócą na ziemię i zostaną przekazane naukowcom. Dzięki nim NASA będzie mogła lepiej przygotować się do kolejnych misji.

NASA na Marsie

Rakieta z łazikiem wystartowała z USA w lipcu 2020 roku. Perseverance dotarł na Marsa 18 lutego 2021 roku. Koszt projektu "Mars 2020" wyniósł około 2 i pół miliarda dolarów. Według szacunków NASA na dalsze prowadzenie misji zostanie wydane kolejne 300 milionów. Według założeń całość ma trwać jeden rok marsjański, czyli 687 dni.

Zobacz także: Stan rzek powyżej stanów ostrzegawczych. "Musimy być na baczności"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
Odkupienie wi...
2 lata temu
Pić na wodę zacznijcie wierzyć w boga
sciema
2 lata temu
kamera rybie oko
Marsjanin
2 lata temu
Ziemia jest plaska,a Kopernik i Trump byly kobietami !
Rząd
2 lata temu
POkemonów Przeznaczyłby Na Bieśiady U Sowy I Na Fikcyjne Fundację
Andrzej z Gli...
2 lata temu
Ile to lat funkcjonowania radia pana Tadeusza by było. A tak tylko jakieś zdjęcia i filmiki bez sensu. Fe nieładnie.
gość
2 lata temu
Te kamienie to platyna ,bogactwo na Marsie .
Taka prawda
2 lata temu
Adrian Ateista to koledzy z jednej czerwonej klasy. Ideologia ojców i dziadów ograniczyła im logiczne myślenie. Jak ZSRR nie zagrabiła wpływów po II wojnie światowej w krajach Europy środkowo wschodniej i przybyli tutaj z demokracją rabując to co po Niemcach zostało.
Jarek
2 lata temu
,, Anais Zarifian" Mohamed ?
Jarek
2 lata temu
,, Anais Zarifian" Mohamed ?
Adrian
2 lata temu
2,5 mld dolarów. Co za rozrzutność, przecież to wystarczy na 5 lat dofinansowywania TVP.
ateista.
2 lata temu
I co ojca dyrektora czy jakiegoś imama albo rabina tam nie wypatrzyli jak już budują swoje przyszłe siedziby? Zawsze mówili że to co boskie należy do nich i oni mają prawo decydować czy tam kwiatki posadzić. Czy górników wysłać aby złoto im kopali.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić