Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
DSM
|

Dramat na morzu Marmara. Turcy w ogromnym niepokoju

71
Podziel się:

Turcy zmagają się z "morskimi smarkami" pokrywającymi coraz większą część przybrzeża morza Marmara. Jeszcze kilka dni temu urzędnicy uspokajali, że problem rozwiąże się do lipca. Jednak sytuacja wymknęła się spod kontroli i szlamu jest najwięcej w historii.

Dramat na morzu Marmara. Turcy w ogromnym niepokoju
Warstwa szlamu pokrywa coraz większą część przybrzeżnych wód (Getty Images)

Gruba warstwa "morskich smarków" pokrywa tureckie przybrzeże morza Marmara, zagrażając życiu stworzeń morskich i odbierając pracę rybakom. To fitoplankton nadmiernie namnożony z powodu wysokiej temperatury wody i zanieczyszczeń.

Turcy nigdy w historii nie widzieli tyle szlamu. Badania pokazują, że szlam rozciąga się do 30 m głębokości, zagrażając życiu małży, krabów, innych skorupiaków oraz ryb, którym zatyka skrzela.

Szlam zalewa morze Marmara. Nigdy w historii nie było go tak dużo

Eksperci uważają, że szlam wywołują zanieczyszczenia pochodzące z odpadów domowych, sąsiedniego Morza Czarnego i Dunaju, a także wyższa niż zwykle temperatura wody.

Ocalimy nasze morza przed plagą śluzu, zwłaszcza morze Marmara. Musimy zareagować bez zwłoki - powiedział Recep Erdogan.

Przywódcy opozycji twierdzą, że Erdogan nie traktuje tego problemu wystarczająco poważnie i wzywają go do zatwierdzenia paryskiego porozumienia klimatycznego w celu ułatwienia przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

"Morskie smarki" nie tylko stwarzają zagrożenie dla życia morskiego, ale też odbiera pracę wielu osobom utrzymującym się z połowów w okolicy cieśniny Bosfor. Turecki minister środowiska Murat Kurum wysłał zespół 300 osób, aby ocenić szkody wywołane przez szlam - informuje agencja Anadolu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(71)
dad
rok temu
Ścieki z warszawy przez Bałtyk ,Atlantyk , M.Śródziemne dostały się do Turcji. Tak POpaprańcy z KOmuchami zatruwają już nie tylko Polskę.
Rolnik
rok temu
Kolejne nieuki które muszą przekonać się na własnej skórze że o środowisko trzeba dbać. Ale u nas też takich Tureckich mądrali nie brakuje.
Biolog
rok temu
Podobno to gunwo wylało się z Nowogrodzkiej. :D
wojtek
rok temu
DKM, co to jest "przybrzeże morza"? Nowotwór?
Satyra
rok temu
Co na to Tusk?
ogu/o/gu
rok temu
gdzie jest Greta??????????
St.
rok temu
Takie coś samo z siebie nie powstaje po prostu mieszanina ścieków i odpowiednie warunki
PIT
rok temu
Erdoganowi to wy możecie skoczyć.... Wszyscy
tak tylko...
rok temu
Czytałem wywiad "Czwsława" w artykule o zatrzymaniu opozycjonisty w Mińsku "Akumulator na jądrach". Dziwne tytuł z pewnością dla dzieci, które słyszą i widzą ale jeszcze bardziej zaskakujące jest to, że obecni "przesłuchujący" mówią, że różnią się od komunistów...
Budka
rok temu
Rafał Czajkowski powinien tam POjechać !
sd35
rok temu
Morze Czarne wcale nie jest lepsze !
turysta
rok temu
dziesiątki tysięcy hoteli bez bez właściwych oczyszczalni...
Podatnik
rok temu
Może Mateuszek Kłamczuszek (Morawiecki) coś pomoże…😂
No i ...
rok temu
To kara za tamy które postawili.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić