Plastikowe nakrętki znikną? Sejm przyjął ustawę

9

Tę wiadomość wielu ekologów przyjęło z ulgą. W Sejmie uchwalono nowelizację, która ma na celu ograniczenie stosowania jednorazowego plastiku. Politycy chcą w tej sposób wymóc odpowiednie zachowania na producentach jednorazowych pojemników.

Plastikowe nakrętki znikną? Sejm przyjął ustawę
Po wejściu w życie systemu kaucyjnego pojemniki na zakrętki staną się zbędne (Pixabay, Łukasz Tekieli)

Za przyjęciem znowelizowanej ustawy opowiedziało się 278 posłów. 13 było przeciw, a 157 wstrzymało się od głosu. Teraz zapisom ma się przyjrzeć Senat.

Wiadomo już, że możliwość zakupu napojów czy jedzenia do własnego pojemnika nadal będzie zależała od dobrej woli sprzedających - poprawka proponowana przez opozycję w tym zakresie została odrzucona. Posłowie tłumaczyli to m.in. wątpliwościami sanepidu w tej sprawie.

Te produkty znikną z rynku

Zgodnie z unijną dyrektywą nie będzie można kupować produktów z tzw. oksydegradowalnych tworzyw sztucznych. Są z nich tworzone m.in. patyczki higieniczne, sztućce, talerze, słomki czy pojemniki na żywność.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Martwy wieloryb na Hawajach. Zaskakujące, co wykazała sekcja

Jednorazowe produkty z użyciem plastiku będą musiały posiadać na opakowaniu czytelne oznakowanie o ich szkodliwym wpływie na środowisko. Dotyczy to choćby chusteczek nawilżanych, podpasek i tamponów czy wyrobów tytoniowych z filtrami z tworzyw sztucznych. Niektórzy producenci już stosują się do tej zasady, ponieważ często produkują przedmioty na kilka rynków unijnych.

W miejscach serwujących jedzenie i napoje na wynos za jednorazowe opakowania będziemy musieli zapłacić - maksymalnie 1 zł. Kwota zebrana w ten sposób ma być docelowo przeznaczana na zagospodarowanie odpadów powstałych z tych produktów. Lokal będzie musiał zapewnić alternatywę w postaci opakowania biodegradowalnego albo wielorazowego.

Co dalej z nakrętkami?

Według uchwalonej ustawy butelki plastikowe, jakie co roku wprowadzają na rynek producenci, będą musiały w coraz większym stopniu podlegać selektywnej zbiórce odpadów - od 2025 r. w 77 proc, a od 2029 r. już w 90 proc.

Napoje, które będziemy kupować w pojemnikach poniżej trzech litrów, będą miały na stałe mocowane zakrętki i wieczka. Nie wiadomo, jak wpłynie to na działalność fundacji, które dziś zbierają plastikowe nakrętki. Za 1 kg nakrętek w skupie mogą w tej chwili otrzymać do 1 zł. Zbierane w ten sposób pieniądze są wykorzystywane na zakup sprzętów bądź rehabilitację.

W nowelizacji ustawy zawarto kary administracyjne za nieprzestrzeganie przepisów nowej ustawy.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić