oprac. Beata Bialik| 
aktualizacja 

Pobili go na śmierć za wykroczenie drogowe. Koszmarne nagranie

168

Departament policji z Memphis opublikował w nocy z piątku na sobotę nagranie z głośnego zatrzymania Tyre'a Nicholsa. Materiał dokumentuje brutalne pobicie, którego policjanci z Memphis dopuścili się na 29-latku. W wyniku doznanych urazów Tyre Nichols zmarł trzy dni później. Po ujawnieniu filmu tysiące protestujących wyszły w Stanach na ulice.

Pobili go na śmierć za wykroczenie drogowe. Koszmarne nagranie
Protesty na ulicach USA po śmiertelnym pobiciu przez policjantów Tyre'a Nicholsa (Twitter, getty images)

Zgodnie z zapowiedzią policja z Memphis opublikowała makabryczne nagranie dokumentujące moment zatrzymania Tyre'a Nicholsa, do którego doszło 7 stycznia. Czarnoskóry kierowca został zatrzymany przez kierujących ruchem funkcjonariuszy z powodu "nieostrożnej jazdy" dosłownie kilka minut od domu swoich rodziców - informuje CNN.

Opublikowane nagranie nie pozostawia żadnych wątpliwości co do brutalności policji. Cztery upublicznione filmy przedstawiają przybliżoną chronologię śmiertelnego spotkania Nicholsa z policją.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Dzięki filmowi zmontowanemu z widoku dwóch kamer widać jak przebiegała cała akcja. Jedna z kamer, przymocowana do słupa oświetleniowego zarejestrowała moment bicia. Widać na niej jak skutego i leżącego na ziemi mężczyznę jeden z oficerów wielokrotnie kopie po głowie.

I choć drobny mężczyzna nie stawia oporu ani nie stwarza żadnego zagrożenia, inny z policjantów wielokrotnie uderza go pałką. Na nagraniu widać, że gdy bity mężczyzna upada bezwładnie, policjanci podnoszą go i biją ponownie. W końcu zaciągają bezwładne ciało Nicholsa do radiowozu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kierowca wyrzucił i pobił kobietę z auta. Nagranie z Rosji

Żaden z zaangażowanych w sprawę oficerów nie powstrzymał bicia ani nie pomógł Nicholsowi. A wideo pokazuje policjantów, którzy krzątali się obok, gdy mężczyzna leżał bez sił przy samochodzie.

Łączę się z rodziną Tyre'a w wezwaniu do pokojowych protestów. Oburzenie jest zrozumiałe, ale przemoc nigdy - mówił wczoraj prezydent USA Joe Biden

Po opublikowaniu nagrania w wielu stanach rozpoczęły się protesty przeciwko brutalności policji wobec czarnoskórych obywateli. Pięciu policjantów biorących udział w pobiciu zostało oskarżonych w czwartek o morderstwo drugiego stopnia, napaść kwalifikowaną, porwanie, wykroczenie służbowe i oficjalne represje w związku ze śmiercią Nicholsa.

Tyre Nichols był ojcem czterolatka, pracował jako kurier. Codziennie odwiedzał matkę podczas wieczornej przerwy w pracy, a jej imię miał wytatuowane na ramieniu. Jak podaje "New York Times", interesował się fotografowaniem zachodów słońca i jazdą na deskorolce. Jest jedną z wielu ofiar policyjnej przemocy w USA.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić