Popiół z wulkanu na aukcjach w sieci. Eksperci alarmują. Może być śmiertelnie niebezpieczny

19

W internecie można kupić woreczki z popiołem z wulkanu Cumbre Vieja, który wybuchł we wrześniu. Naukowcy wciąż nie przebadali próbek pyłu i ostrzegają, że może być bardzo niebezpieczny.

Popiół z wulkanu na aukcjach w sieci. Eksperci alarmują. Może być śmiertelnie niebezpieczny
Cumbre Vieja (PAP, Involcan HANDOUT)

Media z Wysp Kanaryjskich donoszą o sprzedaży popiołu z La Palmy. Cena za jeden woreczek to około 20 euro (90 zł).

Popiół z wulkanu do kupienia w internecie

Popiół z wulkanu z Cumbre Vieja można nabyć na kilku lokalnych stronach internetowych, a także na dużych portalach aukcyjnych. Popiół jest pakowany w plastikowe woreczki, a sprzedawcy zapewniają, że został zebrany po ostatniej erupcji.

Jak przekazuje gazeta "Canarias7", taki popiół może być bardzo niebezpieczny. Popioły i piroklasty są oficjalnie gromadzone przez Narodowy Instytut Geograficzny, Hiszpański Instytut Geologiczno-Górniczy oraz Instytut Wulkanologiczny Wysp Kanaryjskich. Próbki zostaną dokładnie przeanalizowane, a wyniki upublicznione.

Do erupcji wulkanu Cumbre Vieja doszło 19 września. Na wyspie La Palma doszło do bardzo rozległych zniszczeń, a lawa wchłonęła kilkaset domów. Eksplozję wulkanu poprzedziły liczne wstrząsy. Poprzednie wybuchy wulkanów na Wyspach Kanaryjskich miały miejsce w 1971 roku.

Zobacz także: Nobel z fizyki 2021. Ekspert tłumaczy, jakie ma znaczenie
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić