Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KLS
|
aktualizacja

Poseł Rafał Grupiński zapragnął być poetą. A zapłaciła za to poznańska biblioteka

3
Podziel się:

Poseł Rafał Grupiński ukończył studia polonistyczne z zakresu historii literatury, która jest jego wielką pasją. Oprócz polityki zajmuje się publicystyką, a także pisze wiersze. Jego najnowszy tomik poezji "Bogini Jezus" ufundowała jedna z poznańskich bibliotek, choć posła stać na to, by mógł go wydać sam.

Poseł Rafał Grupiński zapragnął być poetą. A zapłaciła za to poznańska biblioteka
Rafał Grupiński (PAP)

Rafał Grupiński, wieloletni poseł na Sejm z ramienia PO literaturą pasjonuje się niemal od zawsze. W końcu po ukończeniu studiów polonistycznych pracował jako nauczyciel i bibliotekarz szkolny w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Później wykładał historii kultury i estetyki na Wydziale Edukacji Artystycznej ASP w Poznaniu.

Wojna o tomik poezji

Oprócz polityki i literatury wielką pasją posła jest poezja. Sam nawet się jej poświęca. W sierpniu wyszedł nawet tomik jego wierszy "Bogini Jezus".

I tutaj zaczynają się schody. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", całe wydanie tomiku Grupińskiego ufundowała z publicznych pieniędzy marszałkowska Wojewódzka Biblioteka Publiczna.

Jak zauważył jeden z radnych PiS-u, nie jest to rola podmiotów publicznych. Bo co w razie niepowodzenia? W dodatku Grupińskiego raczej stać, by tomik wydać samemu...

Rafał Grupiński jest czynnym politykiem, sprawującym obecnie mandat posła na Sejm i zgodnie z Ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora posiada uprawnienia kontrolne w stosunku do podmiotów samorządowych, w tym w stosunku do wojewódzkich instytucji kultury. Tym samym zachodzi oczywisty konflikt interesów w przedmiocie korzystania przez niego z mecenatu podmiotu, w stosunku do którego posiada uprawnienia kontrolne - wypowiedział się radny Łukasz Grabowski dla Gazety Wyborczej.

Tomik kosztuje 21 zł. Włodzimierz Mazurkiewicz, dyrektor departamentu kultury Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu przekazał "Wyborczej" natomiast, że cały nakład wyniósł 5 977 złotych netto. Kwota zawiera również honorarium autora w wysokości 1,1 tysięcy złotych. A pracownicy biblioteki utrzymują, że "Bogini Jezus" spotkała się z dużym zainteresowaniem czytelników.

Dodatkowo pojawiają się argumenty, że Rafał Grupiński jest autorem ściśle związanym z Wielkopolską. A może miał na to wpływ fakt, że biblioteką kieruje bratanica polityka, Małgorzata Grupińska?

Nie ja podejmowałam tę decyzję, wtedy jeszcze nie byłam dyrektorem. Zapewne zastanowiłabym się nad tym kilka razy. Niemniej plan wydawniczy powstaje przecież rok wcześniej, a wyboru książek do serii Biblioteka Poezji Współczesnej od 14 lat dokonuje wraz z kolegium redakcyjnym osoba, której kompetencji w tym zakresie odmówić nie można, o czym świadczy 110 nominacji oraz 61 zdobytych najważniejszych nagród literackich dla wydawanych przez Bibliotekę książek - wyjaśniła wyborczej dyrektor biblioteki, Małgorzata Grupińska.

Nie zmienia to jednak faktu, że polityk tomik poezji mógł wydać sam. Z jego oświadczenia majątkowego wynika, że z samej tylko diety parlamentarnej dostaje prawie 20 tys. złotych, jako poseł ponad 77 tys. złotych, a jego emerytura to niemal 24 tys. złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(3)
artyzm
8 miesięcy temu
wykladac na dworcach w kazdej...
teściowa Donk...
8 miesięcy temu
To są ci moralni, etyczni, uczciwi i prawi, z Peło : )
Eli
8 miesięcy temu
Jak widać, poseł szybko uczy się od rządu.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić