Powrót zimy? Pokazali skutki gradobicia w woj. lubelskim

Nad Polską przechodzą gwałtowne, siejące spustoszenie burze. W niektórych miejscach z nieba spadły ogromne kule gradu. Polscy Łowcy Burz opublikowali nagranie ukazujące potężne gradobicie w rejonie Przemyśla, z kolei Sieć Obserwatorów Burz pokazała, co działo się dzisiaj w woj. lubelskim. Można by pomyśleć, że to powrót zimy.

Potężne gradobicie w PolscePotężne gradobicie w Polsce
Źródło zdjęć: © Facebook, Sieć Obserwatorów Burz | Użytkownik Systemu Raportów, M, Lochów Górny
Aneta Polak

Wielki Piątek w wielu regionach Polski upływa pod znakiem burz i ulew. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa od rana rozsyła alerty, ostrzegające mieszkańców przed nawałnicami.

W Przemyślu na Podkarpaciu w godzinach popołudniowych strażacy mieli ręce pełne roboty. Według TVN Meteo, po intensywnych opadach deszczu woda zalała wiele ulic i wdzierała się do budynków. W niektórych miejscach potężna ulewa połączona była z obfitymi opadami gradu.

Polscy Łowcy Burz opublikowali w mediach społecznościowych nagranie, na którym zarejestrowano gradobicie w rejonie Przemyśla.

Tak wyglądało gradobicie związane z superkomórką, która niedawno przeszła przez rejon Przemyśla. Burza ta obecnie znajduje się w okolicach Przeworska i dalej przemieszcza się na północ/północny zachód - poinformowali Polscy Łowcy Burz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo


WIDEO
Tylko tu ją wypijesz. Codziennie ustawiają się kolejki


"To bardzo silny układ burzowy, który nadal może generować opady dużego gradu, a także wiatr w porywach do nawet 100 km/h" - dodają Łowcy Burz.

Gradobicie w woj. lubelskim

Z kolei Sieć Obserwatorów Burz opublikowała nagranie, ukazujące skutki gradobicia w woj. lubelskim. Patrząc na tę scenerię, można by pomyśleć, że obserwujemy powrót zimy.

"Uważajcie na burze, są punktowo silne i niebezpieczne" - apeluje Sieć Obserwatorów Burz.

Burze rozwijają się nie tylko na Podkarpaciu czy w woj. lubelskim, ale także w woj. śląskim, małopolskim i świętokrzyskim.

Wybrane dla Ciebie