Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|

Poznań. Larwy w obiedzie w stołówce szkolnej. Zaskakujące wyniki kontroli

4
Podziel się

W jednej z poznańskich szkół podstawowych dzieci dostały na obiad kaszę z... larwami. Dyrekcja placówki przekazuje w tej sprawie bardzo sprzeczne informacje. W szkole i firmie kateringowej zlecono kontrolę sanepidu. Znamy już wyniki.

Poznań. Larwy w obiedzie w stołówce szkolnej. Zaskakujące wyniki kontroli
W szkolnym obiedzie znaleziono larwy. Są wyniki kontroli sanepidu. Zdj. ilustracyjne (Getty Images, keni1)
bEUNvLeJ

Sprawę nagłośnił lokalny portal epoznan.pl, do którego napisała jedna z czytelniczek. Kobieta poinformowała, że w obiedzie podanym uczniom Szkoły Podstawowej Społecznej nr 2 w Poznaniu znajdowały się "gniazda larw nieznanego pochodzenia". Dodała, że dyrektorka szkoły zlekceważyła sytuację.

Larwy w stołówkowym obiedzie

Pani dyrektor uznała, iż nie jest to problem, nie należy informować o zdarzeniu rodziców, nie złamała zasad BHP oraz stwierdziła, że nie ma powodu zawiadamiać Sanepidu - napisała czytelniczka epoznan.pl.
bEUNvLeL

Portal skontaktował się z dyrekcją szkoły. Władze placówki zapewniły, że bezzwłocznie podjęły odpowiednie kroki w sprawie, które obejmowały zgłoszenie incydentu do sanepidu i zerwanie współpracy z firmą kateringową.

Nasza pani inspektor BHP zabezpieczyła robaka do badań i zgłosiła sprawę w Sanepidzie. Wykonana została też dokumentacja zdjęciowa. Ponadto natychmiast podjęliśmy też kroki, zmierzające do zerwania współpracy z firmą cateringową, która obecnie obsługuje naszą szkołę. W porozumieniu z rodzicami szukamy już kolejnej - powiedziała w środę Iwona Gertig, dyrektor "Społecznej Dwójki" na os. Wichrowe Wzgórze 114 w Poznaniu portalowi epoznan.pl
bEUNvLeR

Sprzeczne informacje od dyrekcji. "Szuka pani taniej sensacji"

Co ciekawe, w powstałym później materiale "Gazety Wyborczej" na ten temat, dyrektorka administracyjna szkoły Jolanta Hojan uznała tekst epoznan.pl za "niewiarygodny" i wyparła się, by szkoła udzielała na ten temat jakiegokolwiek komentarza. "Wszystko, co szkoła powinna zrobić, zostało zrobione. Szuka pani taniej sensacji" - powiedziała dziennikarce gazety i odmówiła dalszych komentarzy.

Jak ustalili dziennikarze "GW", po publikacji poznańskiego portalu szkoła wystosowała list do rodziców, w którym miała poinformować, że larwę w kaszy znalazł jeden z uczniów. "Wydałam dyspozycję, żeby kaszę wyrzucić i podawać dzieciom tylko mięso" - brzmi treść listu Gertig przytaczany przez "GW".

bEUNvLeS

Sanepid przeprowadził kontrolę

W środę sanepid potwierdził, że otrzymał zgłoszenie od władz szkoły. Kontrolę zlecono w placówce oraz w firmie kateringowej. Inspekcja już się zakończyła.

Zarówno w szkole, jak i na terenie firmy cateringowej nie znaleźliśmy nic niepokojącego. Tej partii kaszy, które w minionych dniach trafiła do szkoły, już nie było. Inne zostały sprawdzone i okazało się, że nie doszło do porażenia tych produktów. Przekazana nam do badań larwa to prawdopodobnie larwa wołka zbożowego - powiedziała epoznan.ok Cyryla Staszewska, rzeczniczka poznańskiego Sanepidu.
bEUNvLeT

Sprawa na tym się nie zakończy. Rzeczniczka sanepidu powiadomiła, że zlecono kontrolę u producenta produktu oraz we wszystkich magazynach, w których mógł on przebywać. Inspektorzy będą starali się ustalić, gdzie i w jaki sposób doszło do zanieczyszczenia.

Zobacz także: Podwyżki dla nauczycieli. Ile dostaną?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUNvLfm
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(4)
Szadok
2 miesiące temu
No bez jaj, w latach 80tych w internacie na obiad często serwowano ryż z tzw darów zachodu - białe 2 cm larwy w nim to był stały element. Nikt nie marudził😁
23%VATimDTusk...
2 miesiące temu
Na porządku dziennym są motyle (mole) spożywcze do kupienia razem z kaszą sieci carre (usuń) clue. To i larwy są w cenie owej kaszki.
Dominik
2 miesiące temu
Zastanawia spóźniona reakcja dyrektora szkoły. Czyżby jakieś nielegalne interesy z firmą kateringową? Dlaczego kuratorium nie zwolniło dyrektora?
bEUNvLfn
Kiga
2 miesiące temu
Śmieszne, jak jeden robak narobił rabanu. To że czasem trafi się jakiś robak w kaszy czy mące to to chyba nic nadzwyczajnego. Kto z nas nie przyuwazył robaka w w zapasach kuchennych. Kto z nas nie skonsumował trochę protein w kaszy czy ryżu.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić