aktualizacja 

Problemy polskiego księdza w USA. Został oskarżony o molestowanie seksualne

129

Pochodzący z Polski ksiądz, który pracuje w amerykańskim seminarium, został oskarżony o molestowanie seksualne. To dobry przyjaciel kard. Stanisława Dziwisza.

Problemy polskiego księdza w USA. Został oskarżony o molestowanie seksualne
(YouTube)

Ks. Mirosław Król jest dyrektorem generalnym Orchard Lake Schools, kampusu w hrabstwie Oakland w stanie Michigan. To jedno z niewielu seminariów w USA, które nastawione jest na kształcenie księży z zagranicy, a szczególnie z Polski. Miejsce to ma dawać nadzieję młodym "zagubionym" mężczyznom, którzy mieli problemy w seminarium w naszym kraju.

Dyrektor seminarium został pozwany przez dwie osoby. Zgodnie z dokumentem oskarżony jest o molestowanie seksualne. Jego ofiarami mieli padać młodzi uczniowie seminarium. W pozwie stwierdzono też, że ksiądz miał płacić mężczyznom za świadczenie usług seksualnych.

Problem ciągnął się ponoć od lat. Według informacji zawartych w pozwie federalnym ofiary i świadkowie zgłaszający nadużycia czy niepokojące zachowania ze strony księdza były "uciszane". Niektórzy tracili również swoje stanowiska zaraz po zgłoszeniu problemu wyższym instancjom.

Największą mocą miała być władza, stanowisko i pieniądze. Z zeznań ofiar, które znaleźć można w akcie oskarżenia i które szczegółowo przedstawiło Radio Michigan, wynika, że ks. Król miał szantażować pokrzywdzonych swoją pozycją. Bali się oni nie tylko o swój pobyt w USA, ale i o dalszą karierę.

Jedna z ofiar wyjechała z Orchard Lake Schools zaraz po zgłoszeniu nadużyć. Gdy powiedziała biskupowi, że padła ofiarą molestowania seksualnego, na kampusie zaczęto mówić, że ofiara jest osobą homoseksualną. W pozwie federalnym stwierdzono, że ks. Król:

wnosi znaczące pieniądze do organizacji OLS i ma głębokie związki z Watykanem na mocy swojej przyjaźni z polskim kardynałem Dziwiszem, byłym sekretarzem papieża Jana Pawła II.

Zauważono również, że ks. Król szkolił się pod okiem Theodore'a McCarricka. Były duchowny również został niedawno oskarżony o poważne nadużycia na tle seksualnym.

Zobacz także: Ksiądz Isakowicz-Zaleski: Dziwisz zaplątał się w historię i nie potrafi z tego wyjść
Autor: MMC
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić