Jan Manicki
Jan Manicki| 

Przerażające dane. Cała Polska w żółtej strefie. "Druga fala do nas dotarła"

105

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o rekordowo wysokiej liczbie osób zakażonych koronawirusem. Zdecydowano, że cały kraj znajdzie się w żółtej strefie. - Dziś, jesienią, druga fala do nas dotarła i musimy się z nią zmierzyć w sposób zdecydowany i kategoryczny - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Przerażające dane. Cała Polska w żółtej strefie. "Druga fala do nas dotarła"
Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie nowych obostrzeń sanitarnych (PAP, Piotr Nowak)

W całej Polsce niedługo obowiązywać będą nowe obostrzenia sanitarne. To efekt wzrostu zakażeń koronawirusem. Jak zapowiedział w czwartek premier, cała Polska znajdzie się wkrótce w żółtej strefie.

Rekord zakażeń. Strefa żółta rozszerzona na cały kraj

Dziś mieliśmy rekordowy przyrost zakażeń. W przypadku takiej dynamiki, podwojenie liczby zakażeń będzie zachodziło co mniej więcej 3 dni. To bardzo duża liczba, chcemy, żeby była ograniczona. Chcemy zastosować podobną strategię do tej, którą zastosowaliśmy kilka miesięcy temu – zapowiedział premier podczas konferencji w Warszawie.

Mateusz Morawiecki uspokoił, że „sytuacja z perspektywy dostępności liczby łóżek dla pacjentów jest bezpieczna”. Odniósł się także do kwestii respiratorów. Premier stwierdził, że w Polsce jest przynajmniej 500 wolnych urządzeń dla chorych na COVID-19.

Strefa żółta w całym kraju. Jakie obostrzenia nas czekają?

Od soboty wchodzą w życie zaostrzone zasady związane z zapobieganiem epidemii koronawirusa. W strefie czerwonej restauracje, puby i bary będą mogły pracować wyłącznie od 6 do 22. Wyjątkiem od tej zasady będą dostawy żywności i produkty wydawane na wynos.

Od 10 października w całym kraju zostają wprowadzone obostrzenia obowiązujące dotychczas wyłącznie w strefie żółtej. Wszystkie osoby będą musiały nosić maseczki lub przyłbice w przestrzeni publicznej. Nie trzeba jednak ich zakładać w lasach, parkach i na plażach.

W życie wejdzie również ograniczenie liczby osób biorących udział w zgromadzeniach. W strefie czerwonej będzie to maksymalnie 50 osób, a w żółtej 75.

Koronawirus w Polsce. Rekord zakażeń

W czwartek Ministerstwo Zdrowia przekazało informację o wykryciu 4280 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 76 osób. To najwyższa dobowa liczba zakażeń i zgonów od początku epidemii.

Obejrzyj także: Otwock został objęty żółtą strefą. W epidemię wielu tu nie wierzy

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić