COVID-19. Ile godzin koronawirus żyje na ludzkiej skórze? Właśnie to podano

247

Wyniki badań japońskich naukowców dają do myślenia. Okazuje się, że koronawirus może utrzymywać się znacznie dłużej na skórze niż wirus zwykłej grypy.

COVID-19. Ile godzin koronawirus żyje na ludzkiej skórze? Właśnie to podano
Pamiętajcie: Dezynfekcja rąk pomaga w obniżeniu ryzyka zakażenia (YouTube)

Japońscy naukowcy dokonali odkrycia, które może zmienić postrzeganie koronawirusa. Okazuje się, że ten może utrzymywać się na skórze znacznie dłużej niż wirus sezonowej grypy. Według naukowców: może wytrzymać nawet 9 godzin, a wirus grypy zaledwie dwie godziny.

Oba wirusy można dezaktywować na skórze w bardzo prosty i znany sposób. Oczywiście jest nim woda z mydłem lub płyn do dezynfekcji. Odkrycie dowodzi, jak ważne jest mycie rąk lub używanie środka odkażającego, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Uzyskanie modelu ludzkiej skóry do testów nie było proste. Z przyczyn etycznych naukowcy nie mogli umieścić wirusa na rękach żywej osoby. Wykorzystano model stworzony na podstawie próbek skóry zmarłej osoby. Uczeni podkreślają, że nawet 24 godziny po śmierci ludzka skóra może być nadal wykorzystywana do przeszczepów.

Koronawirus na świecie

Pandemia koronawirusa na świecie niestety nie zwalnia. Wiele krajów bije teraz rekordy liczby dziennych zakażeń i zgonów. Niestety wśród nich jest Polska, w której w ostatnim czasie codziennie odnotowuje się dziesiątki zgonów. Od początku pandemii koronawirusem zakaziło się niespełna 36 milionów osób, z czego ponad milion z nich zmarło.

Zobacz także: Prof. Matyja o nowych zadaniach szpitali. "Apeluję o wycofanie tego pomysłu"
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić