Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
BA
|

Przerażające, na co dziś biorą ryby. To efekt działań człowieka

7
Podziel się

Badania sugerują, że dzikie ryby mogą uzależniać się od metamfetaminy w swoich rzekach. Wszystko dlatego, że oczyszczalnie ścieków nie są w stanie odfiltrować narkotyki. Według naukowców uzależnione ryby mają podobne zachowania do ludzi zażywających substancje odurzające.

Przerażające, na co dziś biorą ryby. To efekt działań człowieka
Ryby mogą być uzależnione od narkotyków (Getty Images)
bEEvjJcR

Każdego roku około 269 milionów ludzi na całym świecie zażywa narkotyki. Przez to kanały i rzeki są zalewane niebezpiecznymi dla zdrowia substancjami, które nawet w wodzie mogą nadal szkodzić. Oczyszczalnie ścieków tego nie odfiltrowują – nigdy do tego nie zostały zaprojektowane. Dlatego substancje odurzające mogą wpływać na dziką przyrodę.

W niedawnym badaniu naukowcy z Czech zbadali, w jaki sposób popularny narkotyk - metamfetamina może wpływać na dzikiego pstrąga. Przyjrzeli się również, czy poziom zanieczyszczenia wody przez narkotyki był wystarczający, aby spowodować uzależnienie ryby. Pstrągi miały kontakt z metamfetaminą przez osiem tygodni, a następnie przeniesiono ich do czystych zbiorników wodnych.

bEEvjJcT

Ryby preferowały wodę z metamfetaminą

Odkrycia naukowców były nieco zaskakujące. Ryby, które wcześniej miały kontakt z metamfetaminą preferowały wodę zawierającą ten narkotyk, podczas gdy inne ryby czuły się dobrze w czystym zbiorniku. Badacze zauważyli również, że pstrągi pod wpływem narkotyków były mniej ruchliwe.

Zdaniem naukowców, świadczy to o stanie niepokoju lub stresu - czyli typowych skutkach ubocznych zażywania narkotyków u ludzi. Nawet kiedy po dziesięciu dniach dziwne zachowania ryb zniknęły, ich mózg nadal miał "markery" po zażywaniu narkotyków. Oznacza to, że zażywanie metamfetaminy może mieć długotrwałe skutki, zarówno u ludzi, jak i u ryb.

bEEvjJcZ

Ryby mogą zmieniać zachowanie

Dlaczego powinniśmy się przejmować, czy pstrągi uzależniają się od narkotyków? Możliwe, że ryby mogą zacząć zmieniać swoje naturalne zachowanie, co spowoduje problemy z ich żerowaniem, rozmnażaniem, a ostatecznie z przetrwaniem. Mogą na przykład rzadziej unikać drapieżników. Narażenie na narkotyki wpływa nie tylko na same ryby, ale także na ich potomstwo.

Jak mówią czescy naukowcy, u ryb uzależnienie może być dziedziczone przez kilka pokoleń. Może to mieć długotrwałe konsekwencje dla ekosystemów, nawet jeśli problem zostanie rozwiązany teraz. Co ciekawe, to nie pierwsze badanie, w którym wykryto narkotyki w dzikiej przyrodzie.

bEEvjJda

Kokaina w krewetkach

W 2019 r. naukowcy z Wielkiej Brytanii poinformowali o wykryciu kokainy w krewetkach we wszystkich 15 rzekach, z których pobrano próbki. Dzika przyroda żyjąca w rzekach i wodach przybrzeżnych, gdzie odprowadzane są ścieki, jest narażona na działanie koktajli leków, od środków przeciwbólowych po antydepresanty.

W jednym z badań oszacowano, że modernizacja oczyszczalni ścieków w Anglii i Walii, tak aby mogły one usunąć te chemikalia, kosztowałaby ponad 50 miliardów dolarów. Międzynarodowa grupa naukowców wezwała firmy i organy regulacyjne do sprawdzenia ich toksycznego wpływu na zachowanie w ramach oceny ryzyka nowych chemikaliów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEvjJdu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(7)
Gówno
2 miesiące temu
Jeśli rybkom to nie szkodzi to nie jest tak źle ale oczywiście lepiej byłoby be tego
aaa
2 miesiące temu
Artykuł ciekawy, choć wnioski bardzo naciągane i wątpliwe. Tak jak hormony mogą być realnym zagrożeniem, bo działają z natury w mikrostężeniach to wpływ środków odurzających jest raczej teoretyczny. W badaniach laboratoryjnych najpewniej były dawki przekraczające wielokrotnie stężenia spotykane w przyrodzie, a to podważa cały wywód. Pstrąg dodatkowo jest złym przykładem do takich badań, jako ryba wędrowna (wędrówki na tarliska) z natury wracająca do rzek o chemizmie jaki pamięta. Może to nie mieć nic wspólnego z efektem narkotycznym tylko pamięcią chemiczną. Trzeba by powtórzyć badania na smaku landrynek czy jakimś barwniku. Obstawiam, że popłynęłyby do wody jaką pamiętają. No i tłumaczenie na poziomie przedszkola.
tedii
3 miesiące temu
podobno takie uzależnione pstrągi serwują na Wiejskiej stąd tyle idiotycznycvh ustaw
bEEvjJdv
BICZKA.𝙿𝙻
3 miesiące temu
Nie wiem czy jest to dobre miejsce ale moze znajdzie sie tu jakis pan co chcialby zaliczyc modelke?
LLLLLLL
3 miesiące temu
No i zjesz taką rybę i z głupoty poprzez PIS.
2468024680
3 miesiące temu
Oczyszczanie ścieków NIE filtrują ! zarzucają całą zawartość w trakcie opadów, lub nocą kilka razy w miesiącu bezpośrednio do rzek robią to bezkarnie od kilku lat przykład Piaseczno ul.Żeromskiego
Pappara
3 miesiące temu
I dziwią się, że kowit... Za ten bajzel na ziemi człowiek ma zniknąć i tyle...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić