Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Sonia Stępień
|

Rosja. Nastolatkowie od miesięcy w areszcie za...zamach w Minecrafcie

12
Podziel się:

Niewinna zabawa czy "planowanie ataku terrorystycznego"? Trójce rosyjskich 14-latków grozi wiele lat więzienia. Nastolatkowie mieli planować zniszczenie budynku Federalnych Służb Bezpieczeństwa (FSB)… w komputerowej grze Minecraft oraz bawić się pirotechniką. Chłopcy od prawie roku są w areszcie.

Rosja. Nastolatkowie od miesięcy w areszcie za...zamach w Minecrafcie
Nastolatkowie z Rosji od miesięcy siedzą w areszcie (Getty Images)

Nastolatkowie usłyszeli w zeszłym roku zarzut "szkolenia w celu prowadzenia działalności terrorystycznej". Ich rzekome plany wysadzenia budynku FSB zbudowanego w Minecrafcie miały być dowodem, że założyli internetową sieć terrorystyczną.

Terroryzm w Minecrafcie i słuchanie Cobaina

Rosyjski Komitet Śledczy na początku tego roku odrzucił pierwotną sprawę wszczętą w listopadzie przeciwko Nikicie Uwarowowi, Denisowi Michajłence i Bogdanowi Andriejewowi po ustaleniu, że ich grupa nie miała niezbędnej struktury, podziałów ani funkcji, "aby uznać ją za terrorystyczną społeczność".

To jednak nie koniec historii. Uczniom z Kańska na Syberii grozi od siedmiu do dziesięciu lat więzienia za inne zarzuty, za które zostali zatrzymani w zeszłym roku: roznoszenie ulotek wspierających uwięzionego anarchistę w budynku lokalnego wydziału FSB oraz zabawy pirotechniką.

Po dwóch dniach przesłuchań w czerwcu śledczy wydedukowali, że chłopcy skonstruowali co najmniej jeden koktajl Mołotowa i podpalili go w Kańsku w marcu 2020 r. W maju, jak twierdzą prokuratorzy, użyli kolejnego koktajlu Mołotowa do podpalenia opuszczonego budynku.

Aby wzmocnić argument, że trójka była zaangażowana w niebezpieczne działania, śledczy podobno prześledzili ich rozmowy w komunikatorach internetowych. Chłopcy w prywatnych rozmowach mieli chwalić amerykańskiego muzyka Kurta Cobaina i jego "zaciekłą walkę o rewolucję", "żółte kamizelki", "ruch we Francji" i antyrządowe protesty na Białorusi oraz rosyjskiego anarchistę z czasów carskich Piotr Kropotkin.

Więzienie za zabawę

Chłopcy nie ukrywali przed rodzicami zainteresowania chemią. Swietłana Michajlenko, matka Denisa, powiedziała niedawno "Current Time", że jest świadoma ich działań pirotechnicznych. "Ale to był mały, dziecinny żart, dziecięca bomka".

Michajlenko powiedziała również w rosyjskojęzycznych mediach, że śledczy wypaczyli zeznania chłopców, zastępując opis urządzeń "bombochki" - małe domowe urządzenia pirotechniczne - słowem "bomby".

Sprawa przeciwko trzem chłopcom nie zawiera żadnych dowodów materialnych - żadnych składów materiałów wybuchowych, żadnej broni. "Chłopaki bawili się chemikaliami"- powiedział Wladimir Wasin, prawnik reprezentujący Uwarowa - "Ale oni poszli daleko w pole, w opuszczone miejsce i zrobili to tam".

Wasin przytoczył sprawę aktywisty w Rosji skazanego na 10 lat więzienia za rzucenie koktajlu Mołotowa, choć nie wyrządził i ani nie działał z zamiarem wyrządzenia żadnej szkody.

Przyznali się "pod wpływem nacisków i gróźb"

Michaiłenko i Andriejew przyznali się do "odbycia szkolenia w celu prowadzenia działalności terrorystycznej" po wstępnych przesłuchaniach w sprawie roznoszenia ulotek pod budynkiem FSB. Zrobili to pod wpływem "nacisków, gróźb i obietnic", jak podaje portal informacyjny Baza.

Od tego czasu obaj wycofali swoje zeznania. Matka Michajłenki rozmowie z "Current Time" powiedziała, że ​​śledczy oszukali także rodziców, tak "aby wplątali w to własne dzieci".

Uwarow odmówił przyznania się do winy. Ta decyzja zdaniem rodziców nastolatków skłoniła FSB do oskarżenia go o bycie przywódcą grupy i wysłania go natychmiast do aresztu śledczego, w którym przebywa już od 11 miesięcy. Wszyscy trzej chłopcy oczekują na proces, którego termin jeszcze nie został wyznaczony.

Rosja. Więzienie dla młodych "anarchistów"

Sprawa porównywana jest z innymi przypadkami, w których młodzi ludzie w Rosji o poglądach niezgodnych z oficjalną linią zostali oskarżeni o ekstremizm i skazani na długie kary więzienia.

Miftakhow, zdeklarowany anarchista i doktorant na Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym, dla którego trójka nastolatków wyrażała poparcie w swoich ulotkach, stanowi idealny przykład. W styczniu 25-latek został skazany na sześć lat więzienia za udziału w podpaleniu biura rządzącej partii Jedna Rosja w Moskwie w 2018 roku.

Mężczyzna zaprzecza stawianym mu zarzutom. Rosyjska organizacja broniąca praw człowieka Memoriał oświadczyła, że ​​na jego ciele widać było ślady tortur. Miftakhow powiedział, że są one wynikiem prób wymuszenia przyznania się do winy przez śledczych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(12)
polak
rok temu
na ziobre jest wyrok. Czapa he he
donno
rok temu
To się marzy Ziobrze
olo
rok temu
tytuł powinien mieć dopisek "Niedługo w Polsce!"... tak, tak woki do tego właśnie to wszystko dąży
PUTIN
rok temu
PARANOJA JAK U STALINA
Bruh
rok temu
No tak Minecraft to bardzo zła gra. Za posiadanie miecza czy kuszy w skrzyni już powinna być blokada i problemy z wywiadem
Scr
rok temu
Powinni wycofać chemię że szkół.
fds
rok temu
patrzcie, bo u nas bedzie to samo!
Invader7
rok temu
Teraz jeszcze śledczy udowodnią, że chłopcy mają powiązania z polskimi służbami.
Słowianin
rok temu
polska kaczynskiego idzie w te sama strone bolszewizm w czystej postaci
Meloman
rok temu
Za słuchanie Cobaina powinno być więzienie.
Bono
rok temu
Dobrze że nie zamykają za fragi w Counter-Strike...
Gość
rok temu
Dobrze że za moich czasów nie było internetu bo za bombę z kabridu albo za skonstruowanie napędu rakietowego bączka na saltrę miałbym problemy z wywiadem. O i winogrona z ogrodu księdza, normalnie kryminalna przeszłość.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić