Jakub Artych
Jakub Artych| 
aktualizacja 

Rosja pracuje nad nową bronią biologiczną. Szokujące informacje

Rosja opracowuje nową, ofensywną broń biologiczną. Takie działanie Kremla stanowi naruszenie Konwencji o zakazie broni chemicznej z 1993 roku. Rosja rozwija swoje badania m.in w Afryce. Instytut Roberta Lansinga, analizując zdjęcia satelitarne, ustalił, że w kompleksie szpitalnym Bossangoa w prefekturze Ouam w Republice Środkowoafrykańskiej znajduje się rosyjskie laboratorium biologiczne.

Rosja pracuje nad nową bronią biologiczną. Szokujące informacje
Putin chce nowej broni. Amerykanie mówią, co ustalili (PAP, ALEXANDER KAZAKOV/KREMLIN / POOL)

Rosja, podobnie jak wcześniej Związek Radziecki, przez dziesięciolecia forsowała fałszywe twierdzenia na temat broni biologicznej, próbując wzbudzić brak zaufania do instytucji zdrowia publicznego, które przeciwdziałają zagrożeniom biologicznym.

Od 24 lutego 2022 roku wzrosła intensywność rosyjskiej propagandy i dezinformacji w zakresie broni biologicznej. W ten sposób reżim Putina chce odwrócić uwagę od inwazji na Ukrainę, a także zmniejszyć międzynarodowe poparcie dla Kijowa - informuje i.pl.

Sama Rosja z kolei pracuje nad nową bronią biologiczną. Z informacji uzyskanych przez Amerykanów wynika, że Kreml nie zrezygnował z prób uzyskania nowej broni, choć tego typu działania stanowią pogwałcenie zapisów Konwencji o zakazie broni chemicznej. Została ona podpisana w Paryżu w 1993 roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosjanie wejdą do Mołdawii? Ekspert o czarnym scenariuszu

Instytut Roberta Lansinga, na który powołuje się portal i.pl, analizując zdjęcia satelitarne, ustalił, że w kompleksie szpitalnym Bossangoa w prefekturze Ouam w Republice Środkowoafrykańskiej znajduje się rosyjskie laboratorium biologiczne.

Szpital prowadzi działalność na rzecz Petersburskiego Instytutu Badawczego Epidemiologii i Mikrobiologii Pasteura, który, podobnie jak Centrum Naukowo-Produkcyjne Wektor, działa w ramach agencji Rospotriebnadzor - podkreśla źródło.

Alarmujących sygnałów jest więcej. Jak przypomina portal i.pl, we wrześniu 2017 roku agencja Interfax poinformowała, że Wietnam ma zwiększyć dostawy małp do Rosji. Po co? Oczywiście chodzi o możliwość robienia doświadczeń na tych zwierzętach.

Specyfikacja przetargu była w pełni zgodna ze specyfikacją badania, ogłoszonego 7 sierpnia 2017 r. przez Centralny Instytut Badawczy Mikrobiologii Ministerstwa Obrony Rosji.

Broń biologiczna. Rosjanie nie wpuszczają ekspertów

Jak czytamy, wiele wskazuje na to, że na terenie Rosji prowadzone są prace nad groźnymi dla zdrowia i życia ludzkiego patogenami, które mogą być wykorzystane jako broń biologiczna. Do laboratoriów w trzech miastach (Kirow, Siergijew Posad i Jekaterynburg) już od końca zimnej wojny nie wpuszczono żadnego zachodniego eksperta.

W październiku 2017 r. Wektor ogłosił przetarg na "Syntezę epitopów determinantów antybakteryjnych białka powierzchniowego wirusa Marburg. Wiadomo, że szczep Variant U wirusa Marburg został wygenerowany w Wektor i został przejęty przez Ministerstwo Obrony ZSRR jako składnik broni biologicznej w 1990 r. - informuje Instytut Roberta Lansinga.

W ostatnich miesiącach Kreml stworzył m.in. specjalne strony internetowe, prowadzone przez rosyjski wywiad, gdzie nie brakuje opinii wykreowanych "ekspertów" na temat rzekomego zagrożenia związanego z Ukrainą i bronią biologiczną. Wszystko to ma na celu usprawiedliwienie swoich prac nad tą bronią.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić