Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MMC
|

Białoruś. Noblistka ucieka z kraju

8
Podziel się:

Swietłana Aleksijewicz to białoruska noblistka, która niedawno wyraziła wsparcie dla białoruskiej opozycji. Teraz podjęła decyzję o wyjeździe do Niemiec.

Białoruś. Noblistka ucieka z kraju
Swietłana Aleksijewicz. (YouTube)

Swietłana Aleksijewicz wyraziła swoje poparcie dla białoruskiej opozycji. Wstąpiła do Rady Koordynacyjnej założonej przez kontrkandydatkę Łukaszenki w wyborach prezydenckich na Białorusi, Swietłanę Cichanouską.

Noblistka wyraźnie zaznaczyła kilka dni temu, że boi się o swoje życie. Utrzymywała, że jest nękana i nachodzona we własnym domu. Postanowiła jednak, że jako członkini Rady Koordynacyjnej, której celem są negocjacje z Łukaszenką, pozostanie w kraju.

Dziś jednak za pośrednictwem portalu TUT.by poinformowała, że wyjeżdża do Niemiec. Jej asystentka Tatiana utrzymuje, że wyjazd nie ma nic wspólnego z sytuacją panującą w kraju.

Do tej pory zajmowała się swoimi sprawami osobistymi i literackimi. To jest jej normalne życie, po prostu nie mogła wyjechać przez długi czas ze względu na swoje zdrowie. Kiedy wróci? Wszystko zależy od tego, jak rozwiną się tutaj wydarzenia i od jej samopoczucia - poinformowała asystentka noblistki w rozmowie z portalem TUT.by.

Gazeta Wyborcza podaje z kolei, że na Białorusi pozostała tylko jedna osoba z prezydium Rady Koordynacyjnej. Członkowie ruchu są poddawani represjom. Podstawą do aresztowań jest zarzut nawoływania do obalenia władzy.

Zobacz także: Białoruś. Protesty nie ustają. Zmicier Mickiewicz: "Widzimy wsparcie od Polski i Litwy"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(8)
jerzy
2 lata temu
oby nie zaraziła wirusem ucieczki do Niemiec naszych zwycięzców wyborczych
Cygaro Tuska
2 lata temu
a Tokarczuk nie ucieka. A Nobla dostała równie politycznego. Hmm, a podobno nie ma u nas demokracji ...
Stanio
2 lata temu
Wiadomo !!! Nobla dostała za wspieranie Zachodu w obalenie Demokracji na Białorusi.
cccp
2 lata temu
w 39 torze wszystkie ubierzali
andrex
2 lata temu
no i już po krzyku na Belorus, Nikt tego nie brał na poważnie,
Icchak
2 lata temu
A tutejsza mówiła że wyjedzie, a została...
cebulak
2 lata temu
Zawsze jedzie się tam ,gdzie są mocodawcy. Nie ma co udawać ,tak jest. My też mamy swoje za skórą budując "Rząd na uchodźctwie". Nie nasze małpy nie nasz cyrk. Jesteśmy za mali i za słabi. Niech w to grają więksi i silniejsi.
jan
2 lata temu
To jest prawdziwa patriotka!!!! W kraju źle się dzieje, a ona opuszcza ten kraj. Naprawdę szkoda gadać. Kto jej tego nobla przyznał...?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić