o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
mmc
|

Białoruś. Tysiące ludzi znów wyszło na ulicę. Koszmar powraca

35
Podziel się

Protesty na Białorusi trwają już od dwóch miesięcy. Władza jest tak samo nieugięta, jak obywatele. W niedzielę na ulice wyszło tysiące mieszkańców. Aresztowania i przemoc ze strony milicji wróciły.

Białoruś. Tysiące ludzi znów wyszło na ulicę. Koszmar powraca
Protestujący w Mińsku. (PAP)
bDgtAflx

9 sierpnia ogłoszono, że wybory prezydenckie wygrał Aleksander Łukaszenka. Choć miał rzekomo 80 proc. poparcia, Białorusinom nie podoba się, że u władzy od 26 lat pozostaje ta sama osoba.

Wywołało to falę protestów. Co niedzielę Białorusini wychodzili na ulice w całym kraju nawołując do przeprowadzenia ponownych wyborów. Władza pozostała nieugięta. Zaczęły się masowe aresztowania, przemoc ze strony OMON-u, kilka osób straciło życie.

bDgtAflz

W niedzielę 18 października protest w Mińsku znów przybrał na sile. Jak podaje WP Wiadomości, w pierwszych godzinach demonstracji pojawiło się ponad 30 tys osób. Liczba protestujących jednak wzrastała.

Funkcjonariusze OMON użyli broni. Padły też ostrzegawcze strzały oraz znów aresztowano kolejne osoby. Jak podaje PAP, funkcjonariusze zareagowali tak na agresywny tłum rzucający w nich kamieniami. Ponoć są świadkowie użycia granatów hukowych przez funkcjonariuszy. OMON zaprzecza użyciu takich środków.

Choć Aleksandr Łukaszenka utrzymuje, że protesty nie robią na nim wrażenia, trudno w to uwierzyć. Jego rezydencja została porządnie zabezpieczona transporterami opancerzonymi i podwójnym kordonem wojskowych i milicjantów.

bDgtAflF

Na przemoc ze strony władz Białorusi zareagowały już dawno inne kraje. Mimo wszystko funkcjonariusze wciąż nie zmienili swojego podejścia. Do aresztowań dochodziło również po proteście. Wyłapywane zostawały osoby, które brały udział w pochodzie.

Szczyt w Brukseli. UE nakłada sankcje na Białoruś. Radosław Sikorski: "Skończyło się tak, jak zawsze"

bDgtAfma
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(35)
Yerik
1 tyg. temu
Nie od teraz wiadomo że ten naród musi krwawo obalić dyktatora
Paciek
1 tyg. temu
Jak rewolucja francuska, gilotyna przygotowana na rządzących. PiS przyjdzie czas na was.
...
1 tyg. temu
a co covidem u nich ? może też go zamkli :)
bDgtAfmb
ktoś
1 tyg. temu
Tydzien temu 90 tysięcy ludzi protestowało w Warszawie i się słowem nie zająknęliście
Proste
1 tyg. temu
Zamknąć granicę do cywilizowanych krajów i usunąć Polskę z uni dopuki nie będą stosowali się do unijnych praw.
Najnowsze komentarze (35)
Mr. ??
1 tyg. temu
Nie wiadomo co dzieję się na Białorusi mediom głównego nurtu nie wierzę Kompletny i totalny 2 lock down planują na grudzień 2020, styczeń 2021 Aleksander Łukaszenka narobili kłopotów bo powiedział prawdę
cooltygrysek
1 tyg. temu
Kolejny Nicolae Ceaușescu krwawo do obalenia, niedługo przyjdzie na niego czas. U nas tez jeden dyktator do obalenia pozostał i też przyjdzie na niego czas... Czas najwyższy bo czekam z niecierpliwością na nekrolog z Żoliborza
KoloPatolo
1 tyg. temu
Ja przepraszam, bo nie rozumiem...to o co im sie wlasciwie rozchodzi...nie podoba sie ze laza do pracy bez maseczek ?...woleliby jak w demokratycznej europie ?
Adam
1 tyg. temu
Ta rewolucja dawno by się skończyła gdyby nie pomoc finansowa innych państw. W tej chwili oni ją nakręcają i to powinno być opublicznione. Ciekawe ile to kosztuje Polskę
maskarada
1 tyg. temu
a mieli maseczki na tym wiecu ?
gość
1 tyg. temu
50 naszych Mln zł dla poszkodowanych opozycjonistów lekką ręką rozdaje Morawiecki, ciekawe co by powiedział Morawianin jakby Białoruś u nas wspierała kod, żaden kraj nie wtrąca się tak jak Polska, czy na Białorusi musi być demokracja? nie mogą rządzić się jak chcą? gdzie w TV obojętnie jakiej stacji wypowiedzi zwolenników Łukaszenki? ma samych przeciwników? Gdyby za granicą pokazywać tylko Kodowców to pomyśleliby że w Polsce są sami przeciwnicy reżimu, wiec jak obcokrajowcy czy nawet rodacy mają sobie wyrobić opinie? obawiam się że przez ich głupotę przyjdzie nam kiedyś zapłacić.
Max
1 tyg. temu
Problem występuje w tym że tam niema pandemii bo ich prezydent postawił się władzy światowej dostaje prezent zamieszki
Wojtkowski
1 tyg. temu
zbierzmy się zbrojnie i wjedźmy tam
bDgtAflT
Paciek
1 tyg. temu
Gonić PiS i wszystko będzie w porządku.
Boguś
1 tyg. temu
Dzisiaj wszystkie zgony podpisywane są pod COVID zawał serca choroby nowotworowe nie wyleczona grypa też powikłania itp schorzenia haos trwa
Znafca
1 tyg. temu
A ci wrogowie dyktatury dlaczego nie obalają dyktatorów z komisji europejskiej?
Leon
1 tyg. temu
Rzym też kiedyś był mocarstwem wszystko ma swój początek i koniec
WiXeeD
1 tyg. temu
TO SAMO jest w Bułgarii ale tam rządzą socjaliści, więc cicho sza!!
HardRock
1 tyg. temu
Ja się pytam gdzie wśród takiego tłumu na Białorusi jest covid?
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić