Marcin Lewicki
Marcin Lewicki| 
aktualizacja 

Rosjanie chcą budować podwodny tunel na Krym. Zaangażowali Chiny

Moskwa nie odpuszcza walki o połączenie z Krymem. Ukraińcy regularnie bombardują Most Krymski, czym odcinają zaanektowany i okupowany półwysep od kontynentalnej Rosji. Teraz Kreml wpadł na pomysł, aby połączyć się z Krymem przy pomocy podwodnego tunelu.

Rosjanie chcą budować podwodny tunel na Krym. Zaangażowali Chiny
Most krymski jest bez przerwy ostrzeliwany przez Ukraińców. (Twitter)

O kolejnym kontrowersyjnym pomyśle Rosjan informuje "Washington Post", powołując się na ukraiński wywiad. Kreml chce zlecić wykonanie podwodnego tunelu między kontynentalną Rosją i Półwyspem Krymskim.

Wykonaniem tunelu mają zająć się największe chińskie firmy budowlane. Według wiadomości przechwyconych przez ukraiński wywiad, te już wykazały zainteresowanie inwestycją.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: WP News wydanie 13.09, godzina 16:50

Według wstępnych informacji tunel nie będzie jednak służył zwykłym Rosjanom do bezpiecznego poruszania się na i z Krymu. Inwestycja ma być przeznaczona do celów wojskowych.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Co może oznaczać budowa tunelu na Krym?

Według rosyjskich wojskowych tunel to bardzo dobra trasa transportu broni, amunicji oraz pozostałego asortymentu wojskowego. Elementy zaopatrzenia armii byłyby chronione przed ukraińskimi atakami. Tak wynika z wiadomości przechwyconych przez ukraińskie służby.

Co może oznaczać plan wykonania takiego tunelu? Według ukraińskich władz ujawnione plany Kremla pokazują gotowość do prowadzenia długiej i wyniszczającej dla obu stron konfliktu wojny.

To niestety kolejny dowód na to, że Putin jest gotowy na przedłużającą się wojnę. Należy podjąć środki, aby mu się to nie udało - skomentował Anton Heraszczenko, jeden z doradców ukraińskiego szefa MSWiA i były wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy.

Nie wiadomo jednak czy Chińczycy ostatecznie zdecydują się na kontrowersyjną i ryzykowną współpracę z Rosjanami. Kreml nie ma też żadnej gwarancji, że drogi tunel wytrzyma ukraińskie ataki. Budowa tunelu w warunkach wojennych także nie będzie należała do najłatwiejszych.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić