o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Aleksander Sławiński
|

Rusztowanie ma 40 tys. elementów. Odbudowa katedry Notre Dame wchodzi w decydującą fazę

3
Podziel się

W Paryżu rozpoczął się demontaż rusztowania wokół katedry Notre-Dame. Słynna świątynia uległa poważnym zniszczeniom w czasie pożaru, który wybuchł w kwietniu zeszłego roku. Po ponad roku, możliwe jest przejście odbudowy w najważniejszą fazę.

Rusztowanie ma 40 tys. elementów. Odbudowa katedry Notre Dame wchodzi w decydującą fazę
Widok na rozbiórkę rusztowania wokół katedry Notre-Dame (PAP, PAP/EPA/IAN LANGSDON)
bEqnMzkl

Jak donosi agencja AFP, w poniedziałek rano rozpoczęło się rozbieranie rusztowania, które otaczało część katedry Notre-Dame. Oznacza to, że konstrukcja budynku została na tyle wzmocniona, że demontaż składającego się z 40 tysięcy elementów rusztowania nie grozi zawaleniem się świątyni.

Czytaj także:

bEqnMzkn

Odbudowa katedry Notre-Dame

Rusztowanie jest pozostałością po remoncie, który wybuchł w zeszłym roku i doprowadził do znacznych zniszczeń w jednym z najsłynniejszych kościołów świata. Remontowana była wówczas stojąca na dachu iglica Viollet-le-Duc.

W jego wyniku doszczętnie spłonął dach katedry, zniknęły XIX-wieczne witraże, a sama iglica co prawda nie zawaliła się, ale uległa deformacji. Następnie rusztowanie zostało wzmocnione, aby służyć jako zewnętrzne podparcie dla sklepienia i ścian gotyckiej świątyni.

Około godz. 7.45 robotnicy zaczęli ostateczną kontrolę rusztowania przed przybyciem techników, specjalizujących się w pracach na wysokości - poinformował przedstawiciel Fundacji Notre-Dame Christophe Rousselot.
bEqnMzkt

Obecnie, po rozebraniu rusztowania, co zajmie najprawdopodobniej całe lato, i upewnieniu się, że konstrukcja jest stabilna, będzie można rozpocząć na poważnie prace renowacyjne, związane przede wszystkim z odbudową dachu. Wciąż jednak trwają dyskusje, co do dokładnego kształtu odbudowy.

Darczyńcy z całego świata obiecali przeznaczyć na odbudowę słynnej katedry około 900 milionów euro. Prezydent Francji, Emmanuel Macron zapowiadał, że pragnie otworzyć świątynie ponownie przy okazji Igrzysk Olimpijskich w 2024 roku, które mają być organizowane w Paryżu.

Zobacz także: Wybory 2020. Bartłomiej Sienkiewicz: rząd nie realizuje żadnych inwestycji

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEqnMzkO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(3)
Wolnoszcz
rok temu
FRANCUZY!!! JAK NIE PODPORZADKUJEMY SIE ICH FILOZOFI BYC WYKORZYSTYWANYM TO BEDA ZNIESLAWIACZ NA CALY SWIAT ZNOWUSZ TAK SAMO NIEMCY I UNIA ... WIEC CO MNIE OBCHODZI TYCH CO MNIE UZNAJE ZA JEGO WLASNOSZCZ!!!
Yuu
rok temu
Prędzej czy później pójdzie cały z dymem
King Psuj
rok temu
Rusztowanie jest pozostałością po remoncie, który wybuchł w zeszłym roku i doprowadził do znacznych zniszczeń w jednym z
bEqnMzkP
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić